Internet źródłem informacji o zdrowiu

Internet źródłem informacji o zdrowiu

Portale medyczne, artykuły popularnonaukowe i fora internetowe to główne źródła wiedzy o zdrowiu w internecie. Korzystając z nich, warto zwrócić uwagę na wartość merytoryczną publikowanych materiałów i dążyć do ich weryfikacji w razie wątpliwości.

Biurko lekarza

Dawniej metody zapobiegania chorobom i ich leczenia przekazywano wyłącznie na uniwersytetach i akademiach medycznych, a także na konferencjach i w publikacjach drukowanych. Obecnie przepływ informacji jest o wiele większy i szybszy dzięki WWW.

Profesjonalne portale medyczne – źródło rzetelnych informacji

W profesjonalnych serwisach medycznych publikowane są sprawdzone, opracowane przez specjalistów informacje z różnych dziedzin medycyny. Na przykład portal dla lekarzy Tevamed zawiera informacje przydatne dla onkologów, ginekologów, alergologów, lekarzy rodzinnych i wielu innych specjalizacji.

Lekarz powinien regularnie aktualizować wiedzę zdobytą na studiach, ponieważ postępy medycyny są ogromne. Serwisy dla lekarzy udostępniają nie tylko artykuły, ale też prezentacje i materiały video. Niektóre z nich, jak wspomniany Tevamed.pl, pozwalają nawet uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach online lub zapisać się na nie za pośrednictwem serwisu.

Na takich stronach znajdują się również ważne informacje o stosowaniu leków, ich odpowiednikach i wpływie na ludzki organizm.

Strony bez specjalistów z dziedziny medycyny

Drugim źródłem informacji o zdrowiu w internecie są strony publikujące teksty popularnonaukowe. Często są to artykuły dotyczące zagadnień medycznych, ale nie weryfikują ich specjaliści. Wiedza w takich portalach jest dość ogólna i powszechnie dostępna, chociaż wiele osób uważa ją za podstawę do autodiagnozy czy sugerowania lekarzowi „właściwego” leczenia.

W niektórych portalach artykuły są weryfikowane przez specjalistów, ale ze względu na formę – popularnonaukową, a nie naukową – mogą być przydatne jedynie dla pacjentów czy osób zainteresowanych danym zagadnieniem, ale nie dla lekarzy.

Fora internetowe jako źródło wiedzy o zdrowiu

Trzecim popularnym źródłem wiedzy o zdrowiu w internecie są fora internetowe. Można je podzielić na dwa rodzaje – bez udziału w tworzeniu specjalistów oraz fora internetowe w portalach medycznych z dostępem dla pacjentów. Pierwsze z nich nie są źródłem wiedzy, a jedynie zbiorem opisów konkretnych przypadków i amatorów próbujących dane problemy rozwiązać. Drugie natomiast to także konkretne przypadki opisane w formie pytań, ale o wiele bardziej wartościowe merytorycznie, ponieważ odpowiedzi udzielają lekarze.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres email nie zostanie opublikowany.