Bieganie to bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej. Wystarczy kilka chwil na świeżym powietrzu, aby zapomnieć o zmartwieniach i poczuć przypływ optymizmu.

Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nieustannie utrzymywać koncentrację. Wystarczy jeden błąd, aby narazić się na poważną kontuzję, która może być przyczyną długiego rozbratu ze sportem. Na szczęście kontuzjom można zapobiegać. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób to robić.

Dobór odpowiednich butów

Dobre buty mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego rytmu biegu. Najważniejsza jest odpowiednia amortyzacja, która zapobiegnie nieprzyjemnym kontuzjom stóp. Obuwia nie należy jednak wybierać na oko. W tym przypadku ładne buty nie zawsze są dobre. Podstawą powinna być przeprowadzona w specjalistycznym sklepie analiza kształtu stopy. Zaproponowane buty należy też sprawdzić w praktyce, aby zobaczyć, w jaki sposób leżą.

Bieganie po odpowiednim podłożu

W unikaniu kontuzji może pomóc także wybór odpowiedniego podłoża. Najwięcej przyjemności dostarczy bieganie po parkowych alejkach i ścieżkach. Niezłym wyborem będzie również asfalt. Zaś zdecydowanie najgorzej wypadają tutaj chodniki, które często są nierówne, przez co stopa może niewłaściwie układać się w trakcie kontaktu z gruntem.

Nie narzucaj sobie wysokiego tempa

Niemal każdy biegacz dąży do tego, aby poprawiać osiągane przez siebie rezultaty. Czasem ta rywalizacja z samym sobą może mieć negatywne skutki. Warto pamiętać o tym, aby obciążenia i tempo dopasowywać do aktualnej formy i kondycji. Ewentualne kontuzje są przecież znacznie gorsze niż kilka słabszych dni.

Rozgrzewka i rozciąganie

Przed rozpoczęciem biegu dobrze jest przeprowadzić niedługą rozgrzewkę. W jej trakcie należy wykonywać ćwiczenia dynamiczne (np. obroty, krążenia), które przygotują mięśnie do wzmożonej aktywności.

Po treningu zalecane jest z kolei rozciąganie (ćwiczenia statyczne), które pozwoli zmniejszyć nieco obciążenia mięśni.

Jeśli nie czujesz się na siłach, zostań w domu lub wybierz bieżnię

Kiedy na zewnątrz panują trudne warunki atmosferyczne (znaczne oblodzenie lub zanieczyszczenie powietrza), czasem lepiej jest zrezygnować z biegu. Zawsze można przecież potrenować nieco na bieżni, znacznie zmniejszając ryzyko narażenia się na kontuzję lub chorobę.

Także w przypadku nie najlepszego samopoczucia warto rozważyć zostanie w czterech ścianach. Bóle, osłabienie lub nadmiernie przygnębiające myśli (stres, depresja) mogą obniżyć koncentrację, a tę biegacz zawsze musi utrzymywać na najwyższym poziomie, mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.