Nietrzymanie moczu to stan, w którym dochodzi do powtarzającego się oddawania go w sposób niekontrolowany. Mimo, że wycieki mogą być niewielkie i zdarzać się tylko od czasu do czasu, to i tak mogą utrudniać normalne funkcjonowanie osobie dotkniętej tym problemem.

Bywa, że pojawiają się też trudności z utrzymywaniem właściwej higieny. Jak sobie z tym radzić i jakie możliwości leczenia są obecnie dostępne?

Trzy miliony cierpiących

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje nietrzymanie moczu za przewlekłą i szeroko rozpowszechnioną chorobę. Dotyka ona osób obu płci i w różnym wieku, choć to zazwyczaj kobiety po porodzie oraz w okresie menopauzalnym są najbardziej narażone na tego typu dolegliwości. Szacuje się, że obecnie w Polsce na nietrzymanie moczu cierpi około trzech milionów kobiet. Jednak jedynie co dziesiąta z nich zgłasza się z tym schorzeniem na konsultację do lekarza. Tymczasem tylko prawidłowe ustalenie przyczyny tego delikatnego problemu umożliwia rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

Leki, ćwiczenia i chirurgia

Sposób leczenia zależy od stopnia nasilenia objawów choroby i obejmuje podawanie leków doustnych, ćwiczenia oraz zabiegi chirurgiczne. U kobiet coraz popularniejsza jest laserowa terapia nietrzymania moczu wzmacniająca błony wewnątrz macicy, obkurczająca tkanki pochwy i korygująca ustawienie ujścia cewki moczowej. To metoda całkowicie bezpieczna i nie powoduje bólu. Zabieg trwa około pół godziny, wykonuje się go bez znieczulenia i nie wymaga późniejszej rekonwalescencji. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania są infekcje dróg rodnych i moczowych.

Pieluchomajtki dla dorosłych

W doraźnym radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu pomagają specjalne środku higieniczne, takie jak pieluchomajtki, czyli tak zwane pampersy dla dorosłych oraz wkłady absorbujące wilgoć. Warte znaleźć pieluchomajtki dające gwarancję nie tylko suchości, ale również zapewniające dyskrecję dzięki zapobieganiu tworzenia się przykrych zapachów.

Pamiętajmy, że nietrzymanie moczu nie jest powodem do wstydu i wcale nie musi być przyczyną gorszego samopoczucia czy dyskomfortu w czasie codziennych czynności. Zamiast zamykać się w domu, warto udać się do lekarza i zdecydować się na jedną z metod leczenia, a w międzyczasie dobrać odpowiednie środki zapewniające higienę.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.