Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która może być odczuwana w różny sposób, co wskazuje na zróżnicowane przyczyny jej występowania. Przypisanie objawów do konkretnego rodzaju problemów z pęcherzem to pierwszy krok do wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

W przypadku kobiet w różnym wieku najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Inkontynencja tego rodzaju jest efektem osłabienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają za podtrzymywanie pęcherza. Do mimowolnego popuszczania moczu dochodzi pod wpływem śmiechu, kichania, kaszlu lub podnoszenia ciężkich rzeczy.

Wymienione czynniki powodują zwiększenie nacisku na pęcherz, a mięśnie dna miednicy są za słabe, aby zacisnąć się wystarczająco mocno, więc wypływ moczu nie zostaje zahamowany. Mocz może być oddawany w minimalnych ilościach, ale wyciek może być też znaczny. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka kobiety w różnym wieku, chociaż tendencja do pojawienia się dolegliwości wzrasta w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka, a także w wieku okołomenopauzalnym.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem

Nagła i niepohamowana potrzeba oddania moczu jest określana jako nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Dolegliwość jest też określana jako zespół nadreaktywnego pęcherza. Uczuciu pilnej potrzeby oddania moczu towarzyszy niekontrolowany wyciek moczu, który może być oddawany w niewielkiej lub dużej ilości.

Dzienna norma oddawania moczu mieści się w granicach 4-8 razy. Jeżeli wizyty w toalecie są częstsze i wywołane nagłą potrzebą, konieczna jest konsultacja lekarska. Gdy każdej nocy musisz wstawać po kilka razy, aby opróżnić pęcherz nie zwlekaj z rozpoczęciem leczenia. Przypadłość wiąże się z przesyłaniem niewłaściwych sygnałów przez mięśnie pęcherza do mózgu.

Objawy mieszane

Zdarza się, że wysiłkowe nietrzymanie moczu łączy się z parciem naglącym. Z reguły jeden z rodzajów inkontynencji dominuje nad drugim, dlatego leczenie i profilaktykę ukierunkowuje się w pierwszej kolejności na główny problem. Po uzyskaniu poprawy należy skoncentrować się na drugim rodzaju dolegliwości.

Funkcjonalne nietrzymanie moczu

Mianem funkcjonalnego nietrzymania moczu określa się sytuację, gdy nie można zdążyć do toalety na czas z powodu choroby fizycznej lub psychicznej. Stres spowodowany tą sytuacją może dodatkowo nasilać dolegliwości. W takiej sytuacji poczucie bezpieczeństwa i czystości zapewnią specjalne chłonne środki higieniczne.

Neurogenne zaburzenia pęcherza moczowego

Choroby neurologiczne takie jak stwardnienie rozsiane, rozszczep kręgosłupa, a także choroba Alzheimera lub Parkinsona oraz uszkodzenia mózgu i kręgosłupa powstałe w wyniku wypadku stanowią przyczynę braku kontroli nad pęcherzem i niezdolności do jego całkowitego opróżniania. Wymienione problemy wymagają specjalistycznego leczenia.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.