Jako główny składnik ludzkiego ciała jest bardzo ważna także w życiu dziecka. Woda dla niemowlaka jest jednym z elementów prawidłowego żywienia.

Odwodnienie dziecka może prowadzić do poważnych powikłań. Już trzyprocentowy spadek poziomu wody negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Dlatego też nawadnianie jest bardzo ważne, a w przypadku odwodnienia podaż wody powinna być zwiększona. Kiedy dziecko może się odwodnić? Jakie ilości wody są odpowiednie dla niemowlęcia?

Jak obliczyć prawidłowe dawkowanie wody dla niemowlaka?

Prawidłowe nawodnienie jest niezbędne do wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Rodzice powinni wiedzieć jak dawkować wodę dla niemowląt, by zapewnić jej odpowiedni poziom w ciele dziecka. Schemat żywienia niemowląt określa pewne normy, z którymi warto się zapoznać:

  • Ciało noworodka składa się w 78% z wody.
  • U niemowlęcia do szóstego miesiąca życia poziom wody spada do 72%.
  • Między pierwszym a drugim rokiem życia zawartość wody w organizmie dziecka to ok. 65% wody.

Chcąc zapewnić dziecku odpowiedni poziom nawodnienia należy dostarczać mu wody w ilości 10-15% wagi jego ciała. W pierwszym półroczu życia woda dla niemowlaka powinna stanowić od 100 do 190ml na dobę na każdy kilogram masy ciała dziecka. W przypadku podejrzenia odwodnienia najlepsze jest podawanie dziecku wody. Powinna ona spełniać określone normy czystości, dlatego warto wybierać wody podziemne, czyli te butelkowane. Dla niemowląt polecane są niskosodowe wody o zawartości sodu poniżej 20mg na dm³.

Jak woda dla niemowlaka wpływa na organizm dziecka?

Odwodnienie prowadzi do zaburzeń prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Woda dla niemowlaka to element prawidłowego schematu żywienia dziecka. Dbając o prawidłowe nawodnienie organizmu można mieć pewność, że ciało maluszka dobrze się rozwija. Woda jest odpowiedzialna między innymi za:

  • Rozpuszczanie produktów przemiany materii.
  • Transportowanie substancji odżywczych oraz witamin do różnych miejsc w organizmie.
  • Równowagę wodno-elektrolitową.
  • Równowagę kwasowo-zasadową (warunkującą między innymi prawidłowy poziom pH).

Odwodnienie organizmu, w przypadku dzieci nawet niewielkie, prowadzi do zaburzenia wielu procesów. Zbyt mała ilość wody dla niemowlaka wpłynie na zaburzenia koncentracji maluszka, zmniejszenie jego apetytu, zmęczenie i zmniejszoną koncentrację. Odwodnienie może wystąpić u dziecka, które ma biegunkę lub wymiotuje. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, wysoka gorączka i przegrzanie organizmu także wpływają na znaczne obniżenie poziomu wody w organizmie dziecka.

Jeśli dziecko ma wzmożone pragnienie, suche śluzówki i jamę ustną, jego skóra utraciła elastyczność, a ilość wydalanego moczu jest mniejsza niż zwykle, to powinno to być dla rodziców sygnałem, że maluszek może być odwodniony. W takim wypadku konieczna jest większa niż zwykle podaż wody dla niemowlaka. Rodzice powinni stale kontrolować temperaturę ciała dziecka i jego zachowanie – organizm maluszka wysyła sygnały, które łatwo zinterpretować. Nie wolno bagatelizować problemu niewystarczającego nawodnienia, ponieważ w skutek spadku poziomu wody o 15% w stosunku do masy ciała może nawet dojść do śpiączki.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.