Znaczenie chronobiologii w onkologii stale nabiera znaczenia o czym świadczą wyniki dotychczasowych badań.
Absorpcja, dystrybucja, metabolizm i eliminacja produktów przemiany materii w komórkach nowotworowych również podlega rytmicznej zmienności dobowej.
Chemioterapia vs Chronobiologia
Grupa badaczy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w jednym z badań nad rytmami okołodobowymi odkryła zależność między skutecznością chemioterapii w leczeniu raka a momentem jej podania na przestrzeni doby.
Chemioterapia może być najskuteczniejsza (mniejszy ból i więcej dobrego samopoczucia, szybsze cofanie się choroby, ograniczone komplikacje), gdy system enzymów w organizmie mogących osłabić jej działanie jest na najniższym poziomie.
Wyniki badań nad nowotworem jajnika. Najlepsze efekty uzyskano podając doxorubicynę rano, a cisplatynę po 12 godzinach, wieczorem. Po 5 latach od zastosowania takiej terapii żyło ponad 40% pacjentek. Odwrotne dawkowanie to przeżywalność 5 lat na poziomie 11%.
Niektóre leki antynowotworowe są nawet 4-krotnie skuteczniejsze stosowane rano niż wieczorem!
Badania przeprowadzone wśród dzieci chorych na białaczkę potwierdzają ścisłą zależność między skutecznością chemioterapii a czasem jej podania. Wszystkie dzieci leczono tym samym specyfikiem, ale był dawkowany rano lub wieczorem. Grupa wieczorna wypadła znacząco lepiej od grupy rannej.
Radioterapia vs Chronobiologia
Według innych badań wrażliwość nowotworu na działanie promieni X zależy od temperatury guza zmieniającej się w ciągu doby.
Tym samym, skuteczność terapii zależy od pory naświetlań.
Na przykładzie pacjentów z rakiem jamy ustnej. W 1 grupie naświetlanej w momencie najwyższej dobowej temperatury guza, po 5 tygodniach zmniejszył się on o niemal 70%! Druga grupa naświetlana 8 godzin po szczycie temperaturowym guza wykazała redukcję nowotworu o około 30%. W 1 grupie był też lepszy wynik leczenia po 2 latach – 60% chorych nie miało oznak choroby.
Chirurgia onkologiczna vs Chronobiologia
Kolejne wnioski z wieloletnich obserwacji to zależność skuteczności leczenia operacyjnego raka piersi od stadium cyklu miesięcznego w momencie zabiegu.
Najwyższy odsetek chorych trwale wyleczonych uzyskano u kobiet operowanych między 7 a 20 dniem cyklu. Gorzej było między 21 a 26 dniem cyklu, a najgorzej, gdy pierś była usuwana podczas ciąży.
Diagnostyka onkologiczna vs Chronobiologia
Ciekawa zależność występuje także w szerszym kontekście sezonowym. Pacjenci z nowotworem zdiagnozowanym latem i jesienią mają większe szanse na przeżycie – żyją dłużej niż ci, którzy rozpoczęli terapię zimą!
Brytyjskie badania na próbie ponad miliona chorych. O 14% większe szanse przeżycia u kobiet z rakiem piersi rozpoczynających leczenie latem/jesienią. O 5% większa przeżywalność w przypadku nowotworu płuc u kobiet i mężczyzn.
Za główną przyczynę owej zależności podaje się sezonowo zwiększoną produkcję witaminy D (powstaje, gdy świeci słońce), którą podejrzewa się o działanie hamujące rozwój guzów.
[…] • toksyczność wielu leków antyrakowych znacząco się zmienia w zależności od czasu podania, dlatego leczenie nowotworów powinno być zgodne z rytmem okołodobowym → Chronoterapia antynowotworowa […]
[…] ♦ z nowotworem i po leczeniu onkologicznym […]