Ból zęba to według wielu osób najbardziej dokuczliwy ból, towarzyszący przy niemal każdym ruchu – przy jedzeniu, piciu, zaciskaniu i rozluźnianiu szczęk, najlżejszym ruchu głową, nawet przy oddychaniu zimne powietrze może wywoływać ćmiący ból.

Natomiast niewiele osób wie o tym, że dziecko wychowywane bez cukru w jadłospisie, nigdy bólu zęba z powodu ubytku nie zazna! Dlatego rdzenne plemiona niezatrute zachodnią dietą mają pełne uzębienie…

Przyczyny bólu zęba

 • zakażenie miazgi zęba lub dziąsła wokół
 • ubytek próchniczy zęba trzonowego
 • pęknięcie zęba dwukorzeniowego
 • zwykłe podrażnienie wywołane zalegającym między zębami jedzeniem
 • ból zatoki bocznej nosa
 • zapalenie zatoki szczękowej
 • nadwrażliwość

Zanim dentysta stwierdzi przyczynę i rozpocznie leczenie można łagodzić ból stosując…

Sprawdzone domowe sposoby na ból zęba

Płukanie i mycie zębów może pomóc gdy ból wywołują zalegające kawałki pokarmu. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów należy nabrać do ust wody o temperaturze pokojowej i energicznie przepłukać.

Płukanie słoną wodą po każdym posiłku oraz przed snem – rozpuszcza się 1 łyżeczkę soli w 1 litrze wody o temperaturze pokojowej i dokładnie płucze usta. Alternatywą są gotowe płyny do płukania zębów i jamy ustnej.

Nić dentystyczna pomoże gdy płukanie okaże się niewystarczające. Jednak należy robić to ostrożnie, gdyż bez tego dziąsła są bardzo wrażliwe na ból.

Alkohol przytrzymany nad bolącym zębem niekiedy pomaga – część alkoholu wchłonięta w dziąsło łagodzi ból paraliżując nerwy. Z własnego doświadczenia wiem, że najskuteczniejszy jest wacik z patyczków do uszu namoczony w czystym spirytusie i umieszczony w dziurze zęba wywołującej ból. Jednak ta metoda wymaga częstych zmian wacika, co po za domem może być trudne.

Masowanie dziąsła lodem skutecznie łagodzi ból zęba. Kostkę lodu łapie się palcami i ostrożnie przyciska do bolącego miejsca przez 5-7 minut. Efekt tego zabiegu polega na wysyłaniu bodźców do nerwów przewodzących ból. Owe nerwy mogą przewodzić tylko jeden rodzaj bodźca – zimne masowanie jest silniejsze i blokuje przewodzenie bólu. Podobny skutek daje ssanie kostki lodu przez 15 minut 3-4 razy w ciągu dnia.

Olejek z goździków. Kroplę płynu należy umieścić bezpośrednio na bolącym zębie lub nasączyć watę i przytrzymać w miejscu bólu. Alternatywą bez waty są goździki całe lub mielone. Warto również zmienić pastę do zębów na goździkową.

Używanie drugiej (zdrowej) strony szczęki przy jedzeniu.

Zamknięte usta. Gdy ból wywołuje zimne powietrze, przebywając na chłodzie należy pamiętać aby otwierać usta tylko gdy trzeba. Nie wolno również jeść lodów.

Zaciskanie zębów może być powodem bólu, gdy zgryz jest nieprawidłowy. Wówczas należy skonsultować się z ortodontą.

Aspiryna nie jest skuteczna położona bezpośrednio na bolącego zęba – wywołuje tylko oparzenie. Aby łagodzić ból należy przyjmować 1 tabletkę co 6-8 godzin. Jeśli nie pomaga można stosować silniejsze leki przeciwbólowe zanim skonsultuje się z dentystą.

Schładzać nie ogrzewać. Jeśli ból wywołuje zakażenie, ciepło rozprowadzi infekcje na dziąsło i nasili proces zapalny.

Osad z paleniska. Należy w bezpiecznym miejscu zapalić kawałek zwykłej gazety i nad płomieniem przytrzymać jakieś płaskie naczynie np. talerz. Następnie zgromadzony na talerzu osad trzeba umieścić na bolącym zębie.

Nadwrażliwość zębów

Jest powodem bólu, gdy ząb reaguje na zimno i/lub ciepło. Dolegliwość wywoływana przez odsłonięcie tkanki zęba spod warstwy szkliwa, zwykle na brzegu dziąsła. Odsłanianie zębiny może być spowodowane wiekiem, obniżaniem dziąseł, zabiegami chirurgicznymi lub zbyt energicznym myciem zębów silnymi pastami i ostrymi szczoteczkami. Czasami płytka nazębna uszkadza szkliwo i obnaża zębinę.

Zaleca się stosowanie szczoteczek z miękkiego włókna oraz delikatnych, naturalnych past ziołowych na bazie czarnuszki, drzewa arakowego czy minerałów z Morza Martwego. Alternatywą są wersje “sensitive” popularnych past do zębów.

W celu kompleksowego leczenia nadwrażliwości zębów należy dodatkowo zmodyfikować jadłospis, tak aby wzmacniał zęby i dziąsła od wewnątrz – większa podaż wapnia i fosforu w diecie.

Konsultacja ze specjalistą jest potrzebna w celu zdiagnozowania przyczyny nadwrażliwości i ewentualnie stopnia postępujących zmian.

Tematy pokrewne
Bruksizm »
Ból szczęki »
Ból ucha »
Nieświeży oddech »
Zapalenie dziąseł »
Ząbkowanie »
Protezy zębowe »
Wybielanie zębów »

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Na ból zęba polecam Nalewkę bursztynową, na spirytusie.
  Płukanie na prawdę pomaga, wiem, bo bolał mnie bardzo ząb. Rzecz jasna wybieram się do stomatologa, ale teraz nic mnie nie boli.
  🙂
  Pozdrawiam

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.