Nieświeży oddech stanowi wyjątkowo krępujący problem w życiu codziennym. Wystarczy sobie przypomnieć własną minę, gdy brzydki zapach wydostał się z ust rozmówcy 😉

Podstawowy mechanizm, który wywołuje nieświeży oddech wygląda następująco: bakterie beztlenowe żyjące w jamie ustnej, które gromadzą się na granicy między zębami a dziąsłami, na języku, podniebieniu i policzkach, rozkładając resztki pokarmowe produkują lotne związki siarki, co wywołuje przykry zapach.

Nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyny

Bez względu na źródło problemu, warto poznać…

Domowe sposoby na nieświeży oddech. Leczenie i zapobieganie

Dieta na nieprzyjemny zapach z ust

Ostre przyprawy. Należy ograniczyć do minimum spożycie takich produktów jak czosnek, cebula i ostra papryka. Zawarte w nich olejki eteryczne krążą we krwi i pozostają w jamie ustnej – w zależności od ilości przyprawy zapach może utrzymywać się nawet przez dobę.

Mocno przyprawione wędliny tj. salami także pozostawiają w ustach olejki eteryczne o silnym zapachu, dlatego na 24h przed ważnym spotkaniem najlepiej nie jeść tego typu wyrobów.

Sery pleśniowe np. camembert czy roquefort również nasilają nieświeży oddech, podobnie jak…

Ryby, nawet jako jeden ze składników dużej potrawy np. tuńczyk w sałatce, mogą wywołać brzydki zapach z ust.

Woda zamiast silnie aromatycznych napojów tj. kawa, piwo, wino czy whisky. Oprócz swoich charakterystycznych zapachów wymienione płyny zawierają substancje odkładające się w postaci płytki nazębnej, której śladowe ilości mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.

Regularne posiłki. Nieprzyjemny zapach z ust może być również wywołany dłuższym okresem niejedzenia i niewłaściwym sposobem odżywiania.

Pietruszka i przyprawy aromatyczne tj. goździki, kminek lub anyżek to sprawdzone, naturalne środki na świeży oddech.

Właściwa higiena jamy ustnej

Mycie zębów po każdym posiłku to podstawowy element zapobiegania przykremu zapachowi z jamy ustnej. Tuż po jedzeniu na zębach i dziąsłach odkłada się płytka nazębna, czyli miękki i lepki osad zawierający martwe oraz żywe bakterie. W jamie ustnej człowieka znajduje się 50 bilionów drobnoustrojów, które rozkładając wszystkie resztki pokarmu pozostawiają brzydki zapach. Dlatego warto mieć szczoteczkę do zębów zawsze przy sobie. » Wybielanie zębów

Mycie języka to często zapomniany obowiązek. Język jest pokryty mikroskopijnymi, włosowatymi wypustkami, które przypominają las grzybów. Pod kapeluszami tych grzybów gromadzą się resztki pokarmów, co jest jedną z przyczyn przykrego zapachu z ust. Dlatego podczas szczotkowania zębów trzeba również delikatnie czyścić język.

Częste płukanie ust to wygodniejsza alternatywa, jeśli wyszczotkowanie zębów nie jest możliwe np. po obiedzie w restauracji można pójść do toalety, nabrać wody do ust i energicznie je przepłukać lub napić się wody mineralnej i tuż przed przełknięciem delikatnie opłukać nią zęby.

Płyny do płukania ust należy wybierać te z najprzyjemniejszą barwą i zapachem według osobistych upodobań. Płukanki skutecznie neutralizują produkty rozkładu bakterii w jamie ustnej.

Czynnym składnikiem płynów do płukania są olejki eteryczne tymianku, eukaliptusa lub mięty oraz substancje hamujące rozrost bakterii tj. benzoesan sodu czy kwas benzoesowy, natomiast czerwone i ostre w smaku płukanki mogą zawierać związki cynku.

Płukanka z wody i octu jabłkowego skutecznie niweluje nieprzyjemną woń cebuli i czosnku. Ocet jabłkowy. Przepis, właściwości i zagrożenia »

Guma do żucia lub cukierek to oczywisty i szybki likwidator brzydkiego zapachu. Tego typu wyroby, oprócz przyjemnego zapachu i smaku, stymulują produkcję śliny, co daje efekt naturalnego płukania ust. W szybkim tłumieniu brzydkiego zapachu pomocne są także spraye do ust.

Dodatkowy sposób na nieświeży oddech

Aromaterapia. Stosowanie niektórych olejków eterycznych pomaga neutralizować nieprzyjemny zapach z ust…

Jak sprawdzić świeżość oddechu?

Jeśli nie ma nikogo szczerego w pobliżu, kto mógł by ocenić zapach oddechu, można to zrobić samodzielnie i dyskretnie na 2 sposoby:

  • głęboki wydech w dłonie złożone w koszyczek i szybkie powąchanie
  • wprowadzenie nitki między zęby i jej powąchanie

Nieprzyjemny zapach z ust. Porada lekarska

Nieświeży oddech, utrzymujący się ponad 24h bez racjonalnego wyjaśnienia, powinien być sygnałem do kontaktu z lekarzem. Brzydki zapach z ust może być objawem poważnej choroby. Oprócz wspomnianych chorób dziąseł i zębów, może to być nowotwór, gruźlica, kiła, odwodnienie i niedobór cynku.

Sprawdź proponowane artykuły

  1. A co jeśli nieswieży oddech nie jest pernamentny a pojawia się zawsze wtedy kiedy gdy jestem głodna? Czasami nawet jeszcze nie czuje potrzeby zjedzenia czegos, a mój oddech juz pozostawia wiele do życzenia i oczywiście po paru minutach czuję ssanie w żołądku…? Dodam ze to nie jest tylko niepfzyjemny zapach lecz czasami wręcz nie do wytrzymania dla rozmówcy..

  2. Powodem nieładnego zapachu z ust może być też zakwaszenie organizmu, bądź zwykły brak równowagi kwasowo zasadowej w organizmie, jak było w moim przypadku. Pomocny w moim przypadku okazał się [moderacja], który nadał mojemu oddechowi świeżość na dłużej niż płyny do płukania jamy ustnej i w dodatku zlikwidował przyczynę nieświeżego oddechu.

    1. 1. Zakwaszenie organizmu to właśnie brak równowagi kwasowo-zasadowej
      2. Jeśli to jest przyczyną nieświeżego oddechu to żadne dodatkowe tablety nie są potrzebne tylko zmiana nawyków żywieniowych

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.