Półpasiec to wirusowe zakażenie nerwu wywołane przez wirusa ospy wietrznej herpes virus varicella zoster, który uśpiony od czasu wystąpienia ospy aktywizuje się na tyle, że powoduje nową chorobę.

Wirus półpaśca herpes zoster należy do grupy wirusów opryszczki herpesviridae. Warto poznać samodzielne domowe leczenie półpaśca przed wizytą u lekarza, gdyż jego objawy mogą być wyjątkowo męczące.

Półpasiec. Leczenie

Objawy półpaśca

W pierwszej fazie choroby główne objawy to świąd, mrowienie i ostry, piekący ból, czasami trudny do wytrzymania (neuralgia). Odczuwa się zmęczenie i złe samopoczucie, towarzyszy temu podwyższona temperatura.

Po około 5 dniach w bolesnych miejscach (najczęściej klatka piersiowa, twarz, szyja, ramiona lub jama brzuszna) pojawiają się zmiany skórne, których ostateczną postacią są pęcherzyki wypełnione zmętniałym płynem surowiczym. Pęcherze pękają i sączy się z nich wydzielina, następnie pokrywają się strupem i powoli goją. Półpasiec ustępuje po 2-5 tygodniach.

Półpasiec. Leczenie w początkowym stadium choroby

Środek przeciwbólowy jeśli wystąpił wyjątkowo dokuczliwy ból.

Wzmocnienie układu immunologicznego. Dermatolodzy zalecają dodatkowe dawki witamin C i B complex lub suplementy multiwitaminowe z dodatkiem cynku. Dobrym rozwiązaniem jest również odżywka odpornościowa na bazie colostrum.

Aminokwas lizyny niszczy wirusa opryszczki, dlatego może pomóc w początkowej fazie półpaśca.

Leczenie półpaśca. Faza wystąpienia pęcherzyków

Nie smarować pęcherzyków kremami i maściami, gdyż mogą one podrażnić skórę i tym samym opóźnić gojenie. Jeśli pęcherze nie wywołują szczególnie silnego bólu najlepiej nie stosować żadnych kuracji.

Ocet jabłkowy może być pomocną alternatywą w leczeniu półpaśca, jeśli brakuje kontaktu z lekarzem. Smarować nierozcieńczonym octem bolące miejsca 4-5x dziennie. Jeśli pacjent ma przerywany sen to także 2-3x w nocy. Zazwyczaj dolegliwość ustępuje po kilku dniach. Przepis na ocet jabłkowy, właściwości, skład i zagrożenia »

Przepuszczający powietrze opatrunek na zmiany skórne jeśli są one drażnione przez ubranie.

Przepis na maść kalaminową. Wymienione składniki mogą być trudne do zdobycia jednak dobra apteka będzie mogła je sprowadzić: trzeba połączyć kalaminę z 20% alkoholem izopropylowym w stosunku 5:1 i następnie dodać po 1% fenolu i mentolu. Miksturę można rozcieńczyć wodą 50/50 jeśli fenol okaże się za mocny lub mentol będzie za bardzo chłodził.

Maść z chloroformem i aspiryną. 2 tabletki aspiryny rozgniecione na proszek miesza się z 2 łyżkami stołowymi chloroformu i uzyskaną pastę nakłada się wacikiem na zmienioną skórę. Można to powtarzać kilka razy dziennie a jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na aspirynę (kwas acetylosalicylowy). Chloroform rozpuszcza resztki mydła, tłuszcz i martwe tkanki skórne, co ułatwia aspirynie głębsze wniknięcie i znieczulenie zakończeń nerwowych.

Działanie maści następuje po 5 minutach i utrzymuje się nawet przez klika dni. Należy pamiętać, że chloroform łatwo przechodzi w stan lotny i może być wówczas szkodliwy.

Wilgotne, zimne okłady położone na zarażoną skórę łagodzi ból podobnie jak lód w przypadku oparzeń.

Bezwzględne unikanie ciepła, które może doprowadzić do maceracji skóry.

Kąpiel z dodatkiem garści skrobi kukurydzianej lub koloidalnej mączki owsianej przynosi ulgę już po 20 minutach. Jest zalecana zwłaszcza przed snem aby zapewnić sobie spokojną noc.

Woda utleniona lub maść z antybiotykiem jest konieczna gdy dojdzie do zakażenia pęcherzyków. Nierozcieńczoną wodą utlenioną należy przemyć zmiany skórne i posmarować maścią. Ważny jest wybór właściwego kremu. Zamiast neomycyny i neosporyny, które uczulają, lepsza jest polisporyna lub erytromycyna.

Kapsaicyna, czyli pochodna czerwonej papryki, wykorzystywana do produkcji chili i składnik ostrego pieprzu cayenne, blokuje wytwarzanie substancji chemicznej, która decyduje o przekazywaniu impulsów bólowych w nerwach. Działanie maści z kapsaicyną polega na wywołaniu efektu przeciwdrażnienia i można ją stosować tylko w okresie gojenia skóry, gdy nie ma już otwartych, sączących ran.

Postępowanie po wygojeniu zmian skórnych

Uderzanie plastikową torebką z lodem w miejsca gdzie były pęcherze, jeśli ból nadal trwa, pomaga zresetować zakończenia nerwowe.

Stres może być przyczyną przewlekłego bólu, dlatego należy poznać i stosować techniki relaksacyjne.

Półpasiec. Porada lekarska

W przypadku półpaśca zawsze wymagana jest konsultacja lekarska – im szybciej tym lepiej. Zlekceważenie półpaśca może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwów oraz wieloletniego bólu. Leczenie polega na podaniu leków steroidowych i zablokowaniu nerwów współczulnych zaopatrujących obszar objęty bólem.

W przewlekłych bólach niereagujących na leczenie wszczepia się pod skórę małe urządzenie, które na żądanie wysyła słabe impulsy elektryczne łagodzące ból. Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów » TENS (Transcutaneous Electrical Nervous Stimulation).

Tematy pokrewne
Cellulitis »
Czyrak »
Egzema »
Opryszczka wargowa »
Opryszczka narządów płciowych »
Pęcherze »
Trądzik »

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Zimne okłady są zbawienne przy półpaścu. Sama podczas choroby je stosowałam i w dużo mniejszym stopniu odczuwałam świąd towarzyszący chorobie. Dobrze działa także kąpiel z dodatkiem skrobi kukurydzianej.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.