Zatoki przynosowe stanowią naturalny filtr wdychanego powietrza. Ich zadanie polega na przystosowaniu powietrza do potrzeb organizmu, czyli ogrzaniu, nawilżeniu i oczyszczeniu.

Problem pojawia się, gdy przeziębienie spowoduje zablokowanie ujść zatok lub dojdzie do obrzęku błony śluzowej. Wówczas powietrze zostaje uwięzione w zatokach, jego ciśnienie rośnie, zalega śluz i zaczynają mnożyć się bakterie, czyli rozwija się zapalenie zatok, które jest przyczyną bólu pod i nad oczami (tkliwość wokół zatok). Podczas chodzenia, przy kaszlu i przy pochylaniu do przodu ból staje się pulsujący. Zapaleniu zatok może towarzyszyć gorączka i zielony lub żółty katar.

Zapalenie zatok jest najczęstszym powikłaniem przewlekłego alergicznego nieżytu nosa oraz grypy. Jeśli stan jest przewlekły, przed wizytą u lekarza warto zastosować…

Domowe sposoby na zatoki

Nawilżanie i inhalacja to najlepsze lekarstwo, które pobudza pracę rzęsek w przewodach nosowych ułatwiając przepływ śluzu i opróżnianie zatok. Należy dwukrotnie w ciągu dnia stosować gorący natrysk i/lub inhalacje, której skuteczność można zwiększyć za pomocą olejków eterycznych.

Ciepły kubek kawy, herbaty lub zupy przynosi doraźną ulgę np. w pracy lub szkole. Należy osłonić kubek dłońmi i wciągać unoszącą się z niego parę.

Nawilżanie pomieszczeń jest równie istotne. Po zainstalowaniu nawilżacza powietrza w okolicach łóżka szybko odczuwa się poprawę. Należy pamiętać o regularnym myciu urządzenia aby nie dopuścić do zagrzybienia.

Płukanie nozdrzy gotowym roztworem soli fizjologicznej lub mieszaniną złożoną z 1 łyżeczki soli kuchennej i szczypty sody oczyszczonej na 2 filiżanki ciepłej wody. Roztwór należy wlać do naczynka w kształcie rurki, odchylić głowę do tyłu, zatkać jedno nozdrze a drugim wciągnąć płyn. Następnie trzeba mocno przedmuchać nos i powtórzyć zabieg z drugim nozdrzem.

Każde nozdrze osobno w celu wyrównania ciśnienia w jamie nosa i w gardle. Wzrost ciśnienia może spowodować otwarcie ujścia trąbki słuchowej i przenikanie bakterii do zatok.

Dużo płynów, ciepłych oraz zimnych, wypitych w ciągu dnia rozrzedza śluz i wspomaga jego usuwanie. Skuteczne są zwłaszcza herbatki i mieszanki ziołowe np. z kopru, anyżku, szałwii lub kozieradki.

Pociąganie nosem…bez skrupułów, gdyż to wspomaga odpływ wydzieliny z zatok do gardła.

Leki zmniejszające obrzęk śluzówki i obkurczające naczynia krwionośne. Dzięki nim poprawia się przepływ powietrza przez nos oraz zmniejsza ciśnienie w zatokach. Przykładowe preparaty:

 • TheraFlu Zatoki – gorący napój w proszku
 • Tabletki: Acatar Zatoki, Ibuprom Zatoki, Nurofen AntiGrip, Coryzalia
 • Syropy: Flegamina, Mucosolvan
 • Do nosa: Afrin – spray, Sulfarinol – krople

Ostrożnie z kroplami do nosa. Ich przedawkowanie może przedłużyć chorobę lub nawet ją zaostrzyć, powstaje błędne koło fachowo nazywane efektem odbicia.

Ćwiczenia fizyczne przynoszą ulgę, gdyż uwalniają adrenalinę, która obkurcza naczynia krwionośne łagodząc obrzęk śluzówki zatok.

Ogrzewanie i masaż obu stron nosa. Należy przyłożyć kciuki na 15-30 sekund i powtórzyć zabieg kilka razy, następnie na oczy i kości policzkowe kładzie się ciepły okład lub poduszkę elektryczną.

Stosowanie pikantnych przypraw…

 • chrzan zawiera substancję działającą obkurczowo na śluzówkę czym przyśpiesza wypływ śluzu
 • czosnek zawiera składnik stosowany w lekach rozrzedzających wydzielinę; bezzapachową alternatywą mogą być suplementy czosnkowe
 • pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, substancję stymulującą włókna nerwowe i poprawiającą ukrwienie tkanek

Pomocne leki naturalne i zioła na zatoki wspierające leczenie

 • Colostrum – siara, bioaktywna odżywka odpornościowa
 • Immunofort – krople ziołowe o działaniu immunostymulującym
 • Olej rokitnikowy – wyciąg z owoców rokitnika syberyjskiego do zakraplania nosa
 • Septilin – mieszanka ziołowa o właściwościach przeciwinfekcyjnych, wspomagająca funkcję układu immunologicznego, wspiera leczenie m.in. zapalenia zatok

Unikanie dymu papierosowego!

Zapalenie zatok. Porada lekarska

Jeśli domowe metody zawiodły i ból zatok utrzymuje się przez tydzień należy odwiedzić lekarza. Nie leczone zapalenie zatok grozi utworzeniem się ropnia, który może przebić się do oka lub mózgu.

Najczęściej kończy się na leczeniu antybiotykowym lub operacji chirurgicznej zablokowanej zatoki. Rentgen i tomografia komputerowa wykrywa przyczynę choroby, którą może być: bakteryjne lub wirusowe zapalenie zatok, mechaniczne zatkanie przepływu (np.polip), alergia, nadwrażliwość na leki np. antykoncepcyjne lub aspirynę.

Tematy pokrewne
Ból głowy »
Krew z nosa »
Zapalenie oskrzeli »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
 1. […] właściwości stymulujące, orzeźwiające i rozrzedzające śluz w górnych drogach oddechowych i zatokach. 1. Wycisnąć 2 cytryny lub 1 limonkę i 1 cytrynę najlepiej przy użyciu wyciskarki […]

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.