Nerka to najważniejszy narząd układu wydalniczego o układzie parzystym, który powinien być intensywnie oczyszczany minimum raz w roku z powodu pełnionych funkcji:

 • oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii – bezpośredni kontakt z toksynami drobnocząsteczkowymi – i usuwanie ich z moczem (regularna mikcja, czyli oddawanie moczu 3-4x dziennie)
 • filtracja około 1360 litrów krwi dziennie
 • regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej i objętości płynów wewnątrzustrojowych
 • stabilizacja równowagi kwasowo-zasadowej
 • regulacja stężenia sodu i jonów we krwi
 • produkcja hormonów regulujących ciśnienie krwi
 • wpływ na kości poprzez produkcję witaminy D3

Główne wskazania do oczyszczania nerek i jednocześnie objawy ich dysfunkcji, zanieczyszczenia

 • Worki pod oczami to objaw nadmiaru płynów i złogów tłuszczu. Miękki worek to nadmiar płynów. Twardy worek to nadmiar słodyczy i tłuszczu zwierzęcego, w tym tłustych produktów mlecznych (np. żółtego sera) i tłustego mięsa.
 • Zaczerwienione powieki to objaw formowania się kamieni nerkowych (» kamica nerkowa)
 • Ciemnobrązowe koła wokół oczu to nadmiar soli w ustroju. Należy wyłączyć sól z jadłospisu i stosować różne przyprawy jako zamiennik np. suszony czosnek czy pietruszka.
 • Białe plamy na paznokciach.
 • Wilgotne dłonie.
 • Ociężałość, zaburzone wypróżnienia.
 • Zaburzone krążenie, wysokie ciśnienie, żylaki, zwapnienie tętnic.
 • Reumatyzm, artretyzm.
 • Zatrzymanie wody w organizmie.

Także złe odżywianie jest sygnalizowane przez nerki barwą moczu: kolor bardzo jasny sugeruje niedobór soli, a ciemny mocz to jej nadmiar w jadłospisie. Zdrowy mocz ma kolor lekko żółtawy (barwa zwykłego piwa) i prawie bezzapachowy.

Przyczyny zaburzeń działania nerek

 • niedobór płynów skutkuje odkładaniem się trucizn w krwiobiegu i…
 • nagromadzeniem substancji w nerkach, z których powstają kamienie
 • nadmierne przyjmowanie płynów niekorzystnie rozszerza nerki
 • nadmierne spożycie m.in. soli, słodyczy i białka, w tym mięso (szczególnie smażone i wędzone), ryby (szczególnie mocno solone), pieczywo, produkty z białej mąki i rafinowane

Oczyszczanie nerek. Jak oczyścić nerki?

Najlepszy czas na regeneracje i oczyszczanie nerek » ZIMA
Najlepszy czas na wzmocnienie nerek » LATO

Każda terapia oczyszczająca musi zawierać następujące elementy

 • Regularna aktywność fizyczna. Minimum to 3x w tygodniu 30-minutowy spacer.
 • Zdrowy jadłospis. Jak najwięcej posiłków w formie naturalnej, surowej, w tym koniecznie odpowiednia dawka błonnika (płatki, otręby owsiane, nasiona babki płesznik i jajowatej, całe owoce i warzywa), ostropest plamisty, kefir/maślanka oraz świeże, zielone soki z wyciskarki wolnoobrotowej (owoce i warzywa najlepiej organiczne, w tym czarna rzepa i czerwony burak). Minimum 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Unikać wszystkich produktów przetworzonych, cukru i używek!
 • Codzienna ciepła kąpiel (15-20 minut) zakończona zimnym prysznicem z dodatkiem naturalnych substancji bez jakichkolwiek barwników i ulepszaczy np. sól morska, kamienna, solanka termalna. Dodatkowo sauna 2x w tygodniu i byłoby idealnie.
 • Dbałość o powietrze w domu i unikanie wdychania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. Jak ograniczać szkodliwy wpływ toksycznego smogu na zdrowie? » | Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze z toksyn do domu, mieszkania i sypialni »
 • Efektywna kolejność. Aby zoptymalizować kuracje odtruwającą przed jej zastosowaniem trzeba w pierwszej kolejności rozmiękczyć organizm i złogi zanieczyszczeń, jednocześnie przygotować jelita i wątrobę.
  Dlatego pierwszy okres (minimum 7 dni) to ciepłe kąpiele i/lub sauna, ćwiczenia i/lub masaże razem z np. jadłospisem wysokobłonnikowym, ostropestem i sokami. Po takim przygotowaniu można o wiele bezpieczniej stosować wszystkie poniższe sposoby. Więcej » oczyszczanie organizmu

Podczas oczyszczania nerek

 • dieta powinna dostarczać ograniczoną ilość soli, pokarmów białkowych, w tym roślinnych
 • należy unikać jedzenia gruszek, które wykazują działanie chłodzące nerki i tym samym zmniejszające ich aktywność
 • należy unikać siedzącego trybu życia

Najczęściej kamienie nerkowe wychodzą między godziną 17 a 21, dlatego jest to idealna pora na ciepłą kąpiel, która rozszerzy drogi moczowe i tym samym złagodzi bolesny dyskomfort towarzyszący oczyszczaniu.

Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia Gotowy plan ciepłych kąpieli na nerki latem i zimą zawiera Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia ChronoLife.eu

Rozgrzewającą alternatywą o tej porze może być także sauna lub…

Okłady z imbiru

Wywołują silną cyrkulację krwi oraz innych płynów jak woda i limfa, rozluźniają napięcia, pobudzają zatrzymaną energię, rozszerzają naczynia krwionośne, rozmiękczają i rozpuszczają śluzy, tłuszcze i skrystalizowane minerały.

Wskazania to silne, chroniczne bóle, zapalenia, opuchnięcia, sztywności, napięcia mięśni, astma, usuwanie i zmiękczanie złogów.

 1. 3-4 litry wody zagotować w garnku z pokrywką.
 2. Nieobrany ze skórki, starty imbir zawinięty w gazę wrzucić do wrzątku. Zmniejszyć ogień, żeby wywar nie wrzał za mocno tylko lekko bulgotał.
 3. Pacjent kładzie się na brzuchu i odsłania nerki. Przygotowany suchy ręcznik do ochrony koca przed zmoczeniem. Koc i ręcznik do okładów wielkości 80/40cm leżą w nogach.
 4. Ten ostatni skręcić w tzw. marchewkę i trzymając za końcówki zanurzyć środek ręcznika we wrzątku. Ostrożnie wykręcić ręcznik nad garnkiem i przejść do pacjenta.
 5. Rozłożyć ręcznik składając go na pół wzdłuż i bardzo szybkimi ruchami dotykać pleców leżącego, ale nie kłaść okładu od razu. Gdy pacjent zaakceptuje temperaturę, zostawić ręcznik na plecach w okolicy nerek, przykryć go suchym ręcznikiem i kocem. Nie przyklepywać środka okładu.
 6. Po 3-4 minutach ręcznik ochładza się, wówczas należy go wyjąć pozostawiając koc na rozgrzanych plecach. Kolejne moczenie w wywarze – garnek z pokrywką cały czas na ogniu – i powtarzanie okładów, aż do pojawienia się czerwonego odczynu na plecach w okolicy nerek, co świadczy o pobudzeniu tych organów do pracy. Odczyny nie zawsze są tak samo intensywne po obu stronach, co może świadczyć o wolniejszej pracy jednej z nerek lub o innych jej zaburzeniach.

Okłady imbirowe wykonywać przez 3 kolejne dni, doprowadzając ten sam wywar do wrzenia. Jeśli stan pacjenta wymaga intensywniejszej terapii, 3-dniowe leczenie przeplatać z 10-dniową przerwą.

Ćwiczenia wspomagające oczyszczanie nerek

Stymulują je i pomagają poruszyć złogi, dzięki czemu sprzyjają rozdrabnianiu kamieni i ich wydalaniu.

Leżąc na brzuchu jednocześnie i gwałtownie podnosić do góry ręce i nogi powtarzając ruch 3-12x. Ćwiczenie powszechnie znane jako Superman.

Supermana najkorzystniej wykonywać codziennie przed wieczorną kąpielą. Podobnie będą działać wygięcia do tyłu, skłony w przód, skręty tułowia oraz… masaż okolicy lędźwiowo-krzyżowej, nawet samodzielny.

Napar z dzikiej róży »

2 łyżki stołowe owoców (lub pociętych korzeni) dzikiej róży zalać szklanką wody (200-250ml) i gotować przez 15 minut. Przecedzić i ostudzić.

Płyn musi mieć ciemny kolor świadczący o dużej zawartości składników aktywnych.

Pić 1/3 szklanki letniego naparu 3x dziennie przez 2 tygodnie. Powtarzać terapie co 3 miesiące.

Wskazania to kamienie nerkowe. Substancje zawarte w dzikiej róży rozpuszczają wszystkie kamienie w organizmie do ziaren piasku.

Napój cytrynowy z chilli

Napój oprócz działania oczyszczającego nerki wykazuje właściwości stymulujące, orzeźwiające i rozrzedzające śluz w górnych drogach oddechowych i zatokach.

 1. Wycisnąć 2 cytryny lub 1 limonkę i 1 cytrynę najlepiej przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej, aby uzyskać niezbędne świeże substancje ze skórek owoców przy najniższej produkcji odpadów. Optymalne są cytrusy ekologiczne i niewoskowane – w innym przypadku moczyć owoce 3min w wodzie z octem następnie 3min w wodzie z solą.
 2. Do soku dodać szklankę zimnej/letniej wody mineralnej lub filtrowanej i szczyptę pieprzu cayenne (suszone chilli).
 3. Za dużą kwaskowatość regulować słodkim syropem klonowym (zakazany cukier i miód!).

Pić rano na czczo, aby wspomóc poranny proces oczyszczania. Po wypiciu nie jeść przez około 30 minut. Stosować przez 5-10 dni.

Przy zgadze, refluksie i innych problemach z kwasem żołądkowym należy stosować tylko połowę cytryny lub jako zamiennik naturalny ocet z jabłek.

Napój cytrynowo-czosnkowy

Zmielić, zetrzeć 3 cytryny ze skórką i 20g czosnku. Można w wyciskarce, wówczas na koniec połączyć sok i odpad. Dodać 1 litr wody mineralnej (lub przegotowanej kranówki), odstawić na 24h i przecedzić.

Pić 50ml napoju codziennie rano. Wskazania to kamienie i piasek w nerkach.

Syrop cytrynowo-miodowy

1 cytrynę zetrzeć na tarce usuwając pestki. Dodać 50g ulubionego miodu i 50g oleju roślinnego (najlepszy lniany lub kokosowy), całość trzymać w szklanym, szczelnym słoiku.

Pić 1 łyżkę 4-5x dziennie. Wskazania to piasek w nerkach.

Napój porzeczkowy

3 łyżki stołowe młodych liści porzeczki zalać 0,5l wrzątku, odstawić na 20 minut po czym odcedzić liście. Na małym ogniu podgrzać otrzymany napar prawie do wrzenia i dodać 2 łyżki stołowe porzeczek (świeże, mrożone lub suszone). Odstawić na 3 godziny.

Pić codziennie 1/2 szklanki zjadając porzeczki, nawet przez cały rok.

Sok warzywny

W wyciskarce wolnoobrotowej wycisnąć marchew, seler i korzeń pietruszki (oczywiście najlepiej ekologiczne) w proporcji 9:5:2. Pić 0,5 szklanki świeżego soku 3-4x dziennie najlepiej przed jedzeniem przez 2 tygodnie.

W pierwszym roku kuracje należy powtarzać co 3 miesiące, później przeprowadzać 1x w roku w porze letnio-jesiennej. Wskazania to kamienie i piasek w nerkach.

Składy alternatywne: marchew, 2-3 łodygi selera naciowego, pół szklanki natki pietruszki, pół ogórka LUB marchew, burak i świeży ogórek w proporcji 10:3:3 (np. 250:75:75g).

Sok pietruszkowy

W wyciskarce wolnoobrotowej wycisnąć sok z korzenia pietruszki. Pić 30-50g 1x dziennie od października do stycznia.

Niezalecane jest przyjmowanie większych porcji czystego soku z pietruszki, gdyż jest jednym z najsilniej działających. Wskazania to kamienie, białko w nerkach i zapalenie nerek.

Alternatywą może być wywar z korzenia pietruszki lub sok z 1 zielonej natki pietruszki i 1 cytryny z dodatkiem szklanki wody. Pić codziennie rano na czczo minimum przez 2 tygodnie.

Mix ziołowy

Dokładnie wymieszać 15g skrzypu, 10g pokrzywy, 8g rdestu ptasiego i 6g dziurawca. Pół łyżeczki mixu zalać szklanką wrzątku. Odcedzić po 10 minutach. Następne pół łyżeczki mixu zalać 2 szklankami wrzątku i gotować przez 10 minut. Odcedzić i połączyć z wcześniej przygotowanym naparem.

Otrzymane 3 szklanki wywaru wystarczą na 2 dni. Pić pół szklanki letniego naparu 3x dziennie przez 3 tygodnie, po których należy zrobić 2-tygodniową przerwę.

Skład alternatywny: wymieszać równe porcje skrzypu, dziurawca i dodać liście brzozy w proporcji 4:4:2. 1 łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić. Pić 2x dziennie.

Pozostałe zioła wzmacniające nerki to vilcacora, żywokost lekarski, prawoślaz lekarski, ziele nawłoci, nasiona kopru włoskiego, cykoria podróżnik, owoce mącznicy lekarskiej, majeranek, korzeń sadźca purpurowego, korzeń hortensji.

Taksyfolina

Inaczej dihydrokwercetyna (DHQ) to flawonoid, silny przeciwutleniacz i synergetyk dla witamin A, C i E – przedłuża i wzmacnia ich aktywność biologiczną. Taksyfolina jest znana z wybitnego wpływu na układ krążenia. Udrażnia i uelastycznia naczynia krwionośne, w tym najmniejsze i najdelikatniejsze włosowate tzw. kapilary. Wykazuje działanie m.in. przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i diuretyczne (moczopędne).

Nerka to narząd silnie ukrwiony z rozbudowaną strukturą naczyń włosowatych, dlatego bezpośrednie wparcie ich funkcji usprawnia przepływ krwi w obrębie narządu i tym samym proces jego oczyszczania. DHQ jest wykorzystywana nawet przy niewydolności nerek. Niestety w żywności znajdują się małe ilości dihydrokwercetyny. Wyraźny efekt terapeutyczny zapewniają jej ekstrakty. Miałem okazję sprawdzić działanie najmocniejszego z nich » Recenzja TaxiVital i porównanie z innymi suplementami taksyfoliny »

Warzywa i owoce o działaniu moczopędnym

Warto zwiększyć ich podaż podczas oczyszczania nerek: kapusta, koper włoski, karczoch, oberżyna, fasola, pasternak, seler, szparagi, dynia, nasturcja, biała rzepa, jeżyna żywokostu, dzika cykoria, kukurydza, czosnek, cebula, jabłko, czereśnia, melon, grejpfrut, brzoskwinia i śliwka.

Piwo

Także jest moczopędne i czasami zalecane przy oczyszczaniu nerek, oczywiście w rozsądnych dawkach.

Oczyszczanie nerek wg dr Huldy Clark

Przy użyciu mieszanki ziołowej hortensja/sadziec/prawoślaz, świeżej natki pietruszki, imbiru i mącznicy w kapsułkach, niesłodzonego soku z wiśni, witaminy B6, magnezu i niekoniecznie nalewki z nawłoci oraz roślinnej gliceryny spożywczej.

Dostępność niektórych produktów może być utrudniona w Polsce. Dodatkowo są zalecane zbędne syntetyki.

Ważne! Przed zastosowaniem poniższych sposobów oczyszczających nerki TRZEBA oczyścić jelita i wątrobę!

Ziołowa mieszanka moczopędna i olejek pichtowy, jodłowy » (ze zwykłej jodły lub z jodły syberyjskiej)

Efekt terapii to zmętniały mocz, w którym mogą być widoczne kamyczki oraz brunatne i/lub ciemnoczerwone cząstki piasku. Przeciwwskazania to okres ciąży i laktacji.

 1. Przygotować 150g mixu ziołowego, po 30g każdego składnika: lebiodka pospolita (oregano), szałwia lekarska, melisa lekarska, rdest ptasi i dziurawiec zwyczajny (dodatkowo lub zamiennie majeranek, owoc i korzeń dzikiej róży). Zaparzyć 2 łyżki mieszanki w szklance wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 15-30 minut i przecedzić.
 2. Pierwsze 6 dni kuracji: pić 100-150ml ciepłego naparu z 1 łyżeczką ulubionego miodu 3x dziennie, najkorzystniej między posiłkami na czczo.
 3. Następne 5 dni kuracji: pić 100ml chłodnego naparu z 5 kroplami olejku pichtowego 3x dziennie, 30 minut przed śniadaniem, obiadem i kolacją. Mieszankę trzeba dokładnie wymieszać i pić przez rurkę (słomę) chroniąc zęby przed kontaktem z olejkiem.

Czas leczenia to 11 dni. Terapie można powtarzać do uzyskania pożądanego efektu z 2-tygodniowymi przerwami.

Podczas kuracji wskazana jest dieta laktoowowegetariańska, czyli zakaz mięsa, można jeść jaja, nabiał, produkty roślinne oraz miód. Efekt leczenia najczęściej pojawia się w 3-4 dniu – mocz mętnieje i mogą pojawić się kamienie.

Arbuz, ciemne pieczywo i ciepło.

Kuracja intensywnie pobudza odklejanie i usuwanie piasku oraz kamieni z nerek. Arbuz wykazuje lekkie działanie moczopędne, dzięki zawartości cytruliny i argininy – aminokwasów stymulujących procesy syntezy białka w wątrobie. Dodatkowo zawiera silny przeciwutleniacz o nazwie likopen, beta-karoten, witaminę C, B6, tiaminę i potas – substancje sprzyjające nawodnieniu i oczyszczeniu nie tylko nerek.

Towarzyszące ciepło rozszerza drogi moczowe, minimalizując ewentualny ból procesu oczyszczania, a biorytm go nasila. Nerki osiągają szczyt aktywności między 17 a 19. Wraz z początkiem usuwania złogów mogą pojawić się zasłabnięcia – wówczas obecność drugiej osoby jest niezbędna.

 1. Codziennie jeść regularnie tylko arbuzy i ciemne pieczywo. Ewentualnie owoce i warzywa wymienione w tym artykule. Na zaspokojenie pragnienia płynów… jeść arbuzy.
 2. Najlepiej codziennie, między 15 a 19 stosować ciepłą kąpiel z jednoczesnym jedzeniem arbuza, który pobudzi produkcję moczu. W tym czasie alternatywą dla kąpieli mogą być wspomniane wyżej okłady imbirowe.

Czas leczenia od 1 do 3 tygodni. Przeciwwskazania to okres ciąży i laktacji, menstruacja, choroby sercowe, kamica nerkowa z zatrzymaniem płynów w organizmie, kamica fosforanowa z kamieniami w alkalicznym moczu.

Sprawdź recenzję gotowego programu oczyszczania organizmu renomowanej firmy NaturalSwiss + Unikalny kod rabatowy SyndykatZdrowia dla czytelników na wszystkie produkty!
Źródła
» http://www.era-zdrowia.pl/oczyszczanie-organizmu/oczyszczanie-nerek.html
» http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_pomoz_sam_sobie_-_nerki.html
» http://www.izaraczkowska.pl/sezon-arbuzowy-nadchodzi/
» http://surowadieta.pl/genialne-oczyszczanie-nerek/

Sprawdź proponowane artykuły

 1. z pewnością warto takie metody stosować. mój teść jest po przeszczepie nerki, więc coś o tym wiem…

 2. Ooo jakie mi to było potrzbne, świeżo po usuwaniu kamieni takie info to skarb

 3. “Ziołowa mieszanka moczopędna -…zaparzyć 2 łyżki mieszanki…”

  2 łyżki czubate czy płaskie? -bo to prawie spora (podwójna) różnica

  1. brak tej informacji intuicyjnie skłania do kompromisu – innymi słowy, 2 zwykłe łyżki, nie czubate i nie płaskie…

 4. mam problem z wynikami kreatyniny. Kreatynina 2.19 a GFR 23. Jeszcze problem z wchłanianiem się wit.B 12z pokarmów. W tej chwili biore zastrzyki B12 już mam opanowna ssprawę ale niewydolność nerek dalej jest . Co robić żeby wzmocnić pracę nerek oprócz picia dużej ilości wody.Może jakieś napoje, soki….? Wyniki moczu i USG są ok.

  1. Sugeruje opisać problem na forum z dostępnymi lekarzami. Natomiast soki i napoje na nerki zostały wymienione w artykule, problem, w tym, że w Pani stanie mogą występować przeciwwskazania, dlatego właśnie sugeruje forum z dyżurnymi lekarzami. Proszę bezpośrednio zapytać o dozwolone sposoby wzmacniania nerek w obecnym stanie zdrowia.

 5. Czy do zrobienia tego naparu z dzikiej róży mozna uzyc suszonego owocu tej dzikiej rozy? Bo innego nie moge znalezc w uk 😉

  1. Oczywiście, że może być suszona. Jednak świeża na Wyspach nie powinna być problemem wg tego: “Jednak jako roślina lecznicza najbardziej doceniona została w czasie II Wojny Światowej. W czasie, gdy Wielka Brytania nie mogła importować świeżych owoców cytrusowych, rząd postanowił zorganizować narodowe zbieranie owoców dzikiej róży. Miało to zapobiec znaczącemu niedoborowi witaminy C u Brytyjczyków.”

   1. A może wiesz jak znależć w uk taką dziką różę ? Świeżą ? bo ja przeszukałam sklepy w swojej okolicy, ebay i jest głównie suszona.

    1. Na Twoim miejscu uderzyłbym do starych angoli i zapytał gdzie rośnie w najbliższej okolicy. Ale wcześniej sprawdź kiedy powinna być zbierana. Jeśli nadal będzie problem to możesz po prostu zasadzić różę jeśli masz możliwość.

    2. W styczniu ma być świeży owoc róży???
     Owoce zbiera się we wrześniu i pażdzierniku. Więc teraz nie będzie innych jak suszone.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.