Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to guzki krwawnicze (powiększone żyły w odbytnicy), uwypuklające się wewnątrz lub na zewnątrz odbytu. Ryzyko powstania hemoroidów rośnie z wiekiem, w okresie ciąży i w czasie porodu. W większości przypadków żylaki odbytu zanikają po kilku tygodniach, ale mogą ponownie nawrócić.

Objawy hemoroidów

 • krwawienia z odbytu i wydzielina śluzowa, widoczne np. na papierze toaletowym po oddaniu stolca
 • uczucie dyskomfortu
 • bolesność podczas oddawania stolca
 • swędzenie i pieczenie
 • widoczne i wyczuwalne niebieskopurpurowe guzki na zewnątrz odbytu
 • silny ból jeśli dojdzie do zakrzepu, owrzodzenia i stanu zapalnego żylaka

Przyczyny hemoroidów

 • niewłaściwe odżywianie się
 • przewlekłe zaparcia, wysiłek podczas parcia, jednak zdarzają się pacjenci z hemoroidami, u których zaparcia nie występują
 • dziedziczność, wrodzone osłabienie tkanek odbytu
 • ciąża, zwiększone stężenie progesteronu, który powoduje osłabienie ścian naczyń żylnych + powiększona macica wywołuje wzrost ciśnienia wywieranego na naczynia krwionośne w obrębie miednicy, co sprzyja zastojowi krwi w żyłach odbytnicy
 • praca siedząca

Hemoroidy to bardzo popularne i wstydliwe schorzenie – w pewnym okresie życia choruje na żylaki odbytu 8 na 10 osób. Podobno były przyczyną klęski Napoleona pod Waterloo 🙂 Występują równie często u kobiet, jak i u mężczyzn.

Domowe leczenie hemoroidów i sposoby zapobiegania nawrotom

• Hemoroidy. Leczenie zewnętrzne, miejscowe

Nasiadówka

Siedzenie z podkurczonymi nogami w wannie wypełnionej ciepłą wodą na 7-10cm. Według wielu fachowców najskuteczniejsza metoda walki z hemoroidami. Ciepła woda łagodzi ból i wspomaga przepływ krwi w okolicach odbytu – ustępuje obrzęk powiększonych żył. W wodzie można rozpuścić łagodny środek przeciwzapalny lub olejek leczniczy

Kąpiel mikrobąbelkowa

Japońscy naukowcy z dziedziny nanotechnologii wody zaprojektowali i opatentowali domowe generatory mikro- i nanobąbelków powietrzno-wodnych o przełomowych właściwościach prozdrowotnych. W kontekście hemoroidów, woda nazywana białą lub mleczną, zapewnia unikalny mikromasaż, który w połączeniu z ciepłą temperaturą jeszcze silniej poprawia krążenie krwi. Dodatkowo, powstająca podczas pękania bąbelków energia i fala ultradźwiękowa gwarantuje przyjemne uczucie ciepła wewnętrznego, które utrzymuje się nawet po kąpieli.

Działanie sterylizujące mikrobąbelków pozwala na precyzyjne mycie bez stosowania chemicznych środków myjących typu mydło, które drażnią wszystkie rany, w tym krwawiące żylaki odbytu, opóźniając gojenie. Z tych względów nasiadówki w mlecznej wodzie często okazują się najskuteczniejszym elementem zewnętrznego leczenia hemoroidów. Inżynierowie z Azji przygotowali dwie głowice prysznicowe oraz dwa bardziej zaawansowane systemy do kąpieli wannowej.

Natomiast skonstruowane przez koreańskich specjalistów kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że bielizna jest bardziej przyjazna dla wrażliwego odbytu. Mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii! »

Leki zewnętrzne

W postaci kremów i czopków na ogół nie leczą hemoroidów, ale skutecznie zmniejszają ból i obrzęk. Przy czym kremy i maści są lepsze, gdyż czopki nie pomagają w przypadku hemoroidów zewnętrznych i często także przy żylakach wewnętrznych. Zwykle przesuwają się wyżej nie wywierając pożądanego skutku.

Maści doodbytnicze:

 • Aesculan – suchy wyciąg z kory kasztanowca
 • Esceven – gęsty wyciąg z nasion kasztanowca
 • Posterisan – martwe bakterie Eschericha coli i hydrokortyzol
 • Rutoven – trokserutyna
 • Sapoven T – wyciąg z nasion kasztanowca, trokserutyna
 • Venoruton – okserutyna

Czopki:

 • Hemorectal – sole bizmutu, tlenek cynku, kwas borowy, balsam peruwiański

Wywar z oczaru wirginijskiego

Obkurcza naczynia krwionośne i zatrzymuje krwawienie. Należy nasączyć nim wacik i umieścić w odbycie. Jeden z najskuteczniejszych sposobów na zewnętrzne hemoroidy zwłaszcza krwawiące.

Wazelinę

… lub inny tłusty krem należy nałożyć wacikiem lub palcem na głębokość 1,5cm.

Biszofit »

To sole mineralne prehistorycznego pochodzenia. Można je stosować zamiast wazeliny lub kremów, często z lepszym skutkiem. Równie efektywna jest maść majerankowa.

Zimny okład

Przykładanie woreczka z lodem pomaga złagodzić silny ból towarzyszący zakrzepicy hemoroidów.

Okłady z gotowanej cebuli

Należy ugotować cebulę w całości, następnie pociąć w plastry i jeszcze ciepłą przyłożyć do odbytu aż wystygnie.

Polewanie naprzemienne kolan

Gorąca-zimna woda kilka razy po 8-10 sekund. W ten sam sposób można polewać prysznicem pupę stojąc w wannie lub brodziku, co poprawia krążenie w obrębie odbytu.

• Hemoroidy. Leczenie wewnętrzne. Dieta

Nadwaga

Wywołuje nadmierne obciążanie kończyn dolnych, dlatego osoby otyłe częściej chorują na hemoroidy oraz na żylaki nóg. Dlatego wskazane jest odchudzanie poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Dieta

Powinna obfitować w dużo świeżych owoców i warzyw – minimum 5 porcji dziennie. Należy się starać, aby w przygotowywanych posiłkach było jak najwięcej produktów bogatych w błonnik, czyli roślinnych.

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref vs nauka i gęstość odżywcza żywności. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Osoby z brakiem czasu na samoedukację żywieniową mogą skorzystać z oferty dietetyków – Porównanie największych polskich serwisów dietetycznych »

Sól

Zatrzymuje wodę w organizmie także jej nadmiar prowadzi do przepełnienia wszystkich naczyń krwionośnych także w odbycie. Najlepsza sól? »

Kawa, ostre przyprawy, piwo i cola są niewskazane

Nasilają dokuczliwy świąd.

Miękki stolec

Podczas wypróżniania ułatwia parcie, a zaparcie (zatwardzenie) jest główną przyczyną obrzęku żył w odbytnicy. Dlatego należy pić jak najwięcej płynów i jeść dużo włókien pokarmowych (błonnik), dzięki czemu stolec będzie miękki i łatwo przejdzie przez odbyt. Błonnik zwiększa ilość wody w kale, a rzadszy kał łatwiej jest wydalany.

Obfite źródła włókien to m.in. płatki owsiane, grube kasze, otręby pszenne, warzywa i ciemne pieczywo pełnoziarniste. Jednak ich trwałe włączenie do jadłospisu w wielu przypadkach bywa trudne ze względu na rzekomą, niską atrakcyjność smakową tych produktów. Dlatego doskonałą, wysokobłonnikową alternatywą są smaczne ziarna babki płesznik i jajowatej, które można dodawać niemal do każdego posiłku.

Ostropest plamisty »

To roślina silnie oczyszczająca organizm i eliminująca toksyny z krwi. Natomiast czysta krew to jej swobodniejsze krążenie, czyli mniejsza podatność na zastoje i powstawanie żylaków w obrębie odbytu i nóg – wzmocnione naczynia krwionośne i ograniczone krwawienia. Poza tym nasiona ostropestu zawierają również błonnik.

Taksyfolina »

Znana także jako dihydrokwercetyna (DHQ). Jest to flawonoid, silny przeciwutleniacz i synergetyk dla witamin A, C i E. Dzięki swoim nieprzeciętnym właściwościom charakteryzuje się bardzo korzystnym działaniem na układ krążenia – przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i hipolipidemiczne (obniża cholesterol).

W leczeniu hemoroidów, taksyfolina zwiększa napięcie i obniża kruchość naczyń żylnych, zwiększa opór, obniża przepuszczalność naczyń włosowatych i działa przeciwzapalnie hamując uwalnianie mediatorów stanu zapalnego (prostaglandyn).

Naturalne źródła żywnościowe zawierają małe ilości dihydrokwercetyny. Wyraźne i szybkie działanie terapeutyczne zapewniają ekstrakty DHQ. Otrzymałem szansę sprawdzenia na sobie suplementu taksyfoliny. Wnioski, wrażenia i porównanie preparatów dihydrokwercetyny opisałem w tej intrygującej recenzji »

Colostrum »

Siara, pierwsze mleko matki ssaka po urodzeniu. Suplementacja siarą przynosi zaskakująco dobre rezultaty w leczeniu hemoroidów. Colostrum hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie żylaków i wzmacnia naczynia krwionośne. Artykuł naukowy » Colostrum vs. hemoroidy

Olej lniany »

Wzmacnia błony śluzowe całego systemu pokarmowego, czyli także układu wydalniczego. Tym samym stwarza gorsze warunki dla powstawania i rozwoju hemoroidów.

Collinsonia canadensis

Ziele o silnym działaniu ściągającym, wzmacniające strukturę i funkcję żył. Kapsułki leku należy popijać pełną szklanką wody.

Leki doustne

Stanowią czynnik wspomagający leczenie hemoroidów. Polepszają wydolność żylną kończyn dolnych.

 • Hemoval Ekstra – krople doustne, ekstrakty z głowienki pospolitej, z nagietka lekarskiego, z kasztanowca zwyczajnego i z lnicy pospolitej

Tabletki i kapsułki:

 • Varixinal – wyciąg z wąkroty azjatyckiej, suchy wyciąg z borówki czernicy, suchy wyciąg z ruszczyka kolczastego, wyciąg z kasztanowca, witamina C (kwas askorbinowy), hesperydyna
 • Klarin – owoc borówki czernicy, witamina E, beta-karoten
 • Sapoven T – wyciąg z nasion kasztanowca, trokserutyna
 • Venoruton – okserutyna
 • Venotrex – trokserutyna

Diosmina »

Zwiększa napięcie ścian żylnych oraz działa ochronnie na strukturę naczyń krwionośnych. Poprawia powrót krwi z układu żylnego, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w nogach oraz odbycie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne.

• Wskazówki w codziennym życiu

Staranne podcieranie

Niezwykle ważne po każdym opróżnieniu. Należy robić to dokładnie i delikatnie.

Właściwy papier

To ten nie perfumowany, bezbarwny i miękki, najlepiej przed użyciem zwilżyć go wodą. Wiele tanich papierów toaletowych zawiera drażniące substancje chemiczne. Alternatywą są higieniczne chusteczki do twarzy z kremem nawilżającym lub do higieny intymnej.

Specjalna toaleta

Prawidłowe oddawanie stolca

Z kranikiem do systematycznej higieny okolicy odbytu. Warto także stosować podnóżek w trakcie defekacji, co zapewnia prawidłową pozycję (przysiad) i rozluźnienie mięśnia łonowo-odbytniczego (patrz obrazek). Dzięki temu nie wygina on jelita i oddawanie stolca jest ułatwione.

Nie wolno drapać!

Skutkiem jest tylko chwilowa ulga, a łatwo może dojść do uszkodzenia ścianek delikatnych żył, co znacznie pogorszy dolegliwość.

Nie wolno dźwigać!

Ciężkie przedmioty i wzmożony wysiłek mogą mieć podobne działanie jak parcie na stolec i zaostrzą schorzenie.

Ciąża

Sprzyja tworzeniu się hemoroidów. Powiększona macica uciska naczynia odprowadzające krew z żył hemoroidalnych. Należy kilka razy w ciągu dnia kłaść się na lewym boku na około 20 minut, co zmniejsza ucisk na żyłę główną dolną.

Na swoje miejsce

Jeśli z odbytu wystaje śluzówka wraz z powiększonymi żyłami należy delikatnie i czystymi opuszkami palców włożyć to tam gdzie było. Pozostawienie hemoroidów na zewnątrz prowadzi do powstania skrzepów.

Poduszka do siedzenia

Powinna być okrągła z otworem w środku. Pomocne są poduszki poporodowe lub podróżne.

• Hemoroidy. Porada lekarska

Każde krwawienie z odbytu jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty lekarskiej i wyjaśnienia przyczyny. Oprócz hemoroidów może to być także objaw zakażenia pasożytem po powrocie z egzotycznej podróży lub nowotworu.

Diagnoza lekarska jest niezbędna również w przypadku odczuwania dyskomfortu lub bólu podczas oddawania stolca, który utrzymuje się kilka tygodni.

• Pozostałe leki naturalne i zioła na hemoroidy

 • Triphala – indyjska mieszanka ziołowa kompleksowo regulująca funkcje układu pokarmowego m.in. leczy zaparcia
 • Karela (gorzki melon) – ziele normalizujące poziom cukru we krwi i nadciśnienie tętnicze, wspomagające leczenie hemoroidów
 • Olej rokitnikowy – owoce rokitnika syberyjskiego, leczenie wewnętrzne (przyjmowanie doustne) i zewnętrzne (smarowanie odbytu)
 • Pilex to kompleksy ziołowe do synergicznego leczenia hemoroidów: maść ziołowa na hemoroidy o właściwościach przeciwzapalnych + mieszanka ziołowa w postaci tabletek redukująca nabrzmiałość żył i zaparcia
Tematy pokrewne
Choroba wieńcowa »
Chromanie przestankowe »
Cukrzyca »
Nadciśnienie tętnicze »
Szczelina odbytu »
Uchyłkowatość jelita grubego »
Zapalenie żył »
Zespół jelita drażliwego »

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Wreszcie rzetelna informacja!Dziekuje serdecznie na pewno skorzystam z porad!!

 2. Bardzo dobry artykuł napisany bardzo skłądnie i na temat każdy może skorzystać z porad podanych na kążda kieszeń 🙂 pozdrawiam wszystkich żylakowców 😉

 3. podpisuje się pod powyższymi komentarzami.przejrzałam wiele artykułów i żaden nie okazał się tak pomocny jak ten.Napisany “po polsku” i bez zbędnych informacji których ciężko zwyklemu człowiekowi rozszyfrować.Od dziś zaczynam “nasiadówke” i dam znać za jakiś czas czy sa efekty!:)

 4. Bardzo przejrzyście i na temat napisany artykuł. Wypróbuję niektóre leki i porady. Oby pomogło,bo już mam dość tej dolegliwości. A wizyta u chirurga kończy się ciągle stwierdzeniem ,że najlepiej operować.

 5. Bardzo fajny artykuł. Ja właśnie walczyłem ostatnio z hemoroidami. Jak narazie mam spokój. Pomogły mi nasiadówki i czopki procto emorect z kwase hialuronowym.

 6. super artykuł,bardzo pomocny i utwierdzajacy mnie w przekonaniu ,że stosuję zioła o których tutaj wspomniano

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.