Choroba wieńcowa określana także jako choroba niedokrwienna serca, dusznica bolesna lub dławica piersiowa jest spowodowana stopniowym zatykaniem tętnic wieńcowych doprowadzających krew do serca przez substancje tłuszczowe (złogi inaczej blaszki miażdżycowe » miażdżyca tętnic wieńcowych).

Wzmocnienie serca i układu krążeniaWówczas serce otrzymuje mniej krwi niż potrzebuje dla swojego pełnego odżywienia, następuje niedobór tlenu w mięśniu sercowym i ostatecznie zawał.

Objawy choroby wieńcowej

 • ostry i intensywny ból w klatce piersiowej o charakterze dławiącym i zatykającym, którego nie potęguje wdech, kaszel, jedzenie ani picie
 • ból promieniujący do szyi, żuchwy lub lewego, a czasami prawego ramienia
 • duszność
 • zawroty głowy
 • pocenie się
 • nudności i wymioty

Uwaga ważne! Ból w klatce piersiowej, ucisk w mostku i niemożność złapania tchu podczas wysiłku, zawsze wymaga diagnozy lekarskiej!

Przyczyny choroby wieńcowej, w tym prowokujące wystąpienie bólu w klatce piersiowej

 • źle zbilansowana dieta, za dużo tłuszczów i soli
 • stres
 • nadmierny wysiłek fizyczny
 • anemia
 • choroby tarczycy
 • bardzo szybka lub bardzo wolna akcja serca
 • niska temperatura (zimna pogoda)

Choroba wieńcowa. Czynniki ryzyka

 • starszy wiek
 • przypadki występowania zawałów w rodzinie
 • palenie papierosów i zanieczyszczenie powietrza (smog)
 • wysoki poziom cholesterolu i homocysteiny (odpowiedzialność cholesterolu obecnie jest bardzo kontrowersyjna)
 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca

Domowe sposoby na ból w klatce piersiowej. Choroba wieńcowa. Leczenie i zapobieganie

Pozytywne myślenie, unikanie stresu i zdrowy tryb życia

To podstawa leczenia każdej choroby serca. Stosowanie różnych leków bez zmiany stylu egzystencji nie pomoże w wyeliminowaniu kolejnego ataku bólu wieńcowego.

Tymczasem wielu chorych idzie na łatwiznę, jednak w przypadku dusznicy bolesnej zażycie kilku pigułek to za mało. Zdrowe życie to bezwzględny wymóg skutecznego leczenia. Niezbędna jest kontrola emocji, zachowanie spokoju i regenerujący relaks – wielu chorych doznaje ataku bólu dławicowego np. po rodzinnej sprzeczce. » Techniki relaksacyjne

Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia W prowadzeniu zdrowego, prosercowego stylu życia pomaga Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia ChronoLife.eu, który dodatkowo zawiera okresy ze zwiększonym ryzykiem incydentów sercowo-krążeniowych.

Natychmiastowe rzucenie palenia

Negatywny wpływ papierosów na układ krwionośny jest trzykierunkowy:

 1. Zwiększenie zawartości tlenku węgla we krwi kosztem zmniejszenia stężenia tlenu
 2. Skurcz naczyń wieńcowych
 3. Zlepianie się płytek krwi, czyli składników osocza wytwarzających skrzepy i hamujących krwotoki

Efektem jest niedokrwienie i niedotlenienie mięśnia sercowego, co objawia się zamostkowym bólem dusznicowym.

Dlatego rzucenie palenia prowadzi niemal natychmiast do zmniejszenia częstotliwości napadów dławicy piersiowej.

Dodatkowo, palenie tytoniu osłabia działanie każdego przyjmowanego leku. Według statystyk, umieralność palaczy cierpiących na chorobę wieńcową jest dwukrotnie wyższa niż tych, którzy rzucili palenie.

Oczyszczanie powietrza

Zanieczyszczone powietrze i smog działają na tej samej destrukcyjnej zasadzie, co palenie papierosów – duża dawka substancji toksycznych regularnie przedostaje się do krwiobiegu siejąc w nim spustoszenie. Dlatego dbałość o jakość powietrza w domu poprzez jonizatory, ozonatory lub rośliny filtrujące jest w obecnych czasach koniecznością. Ranking najlepszych roślin oczyszczających powietrze z toksyn »

Zdrowa dieta oparta na generalnej zasadzie – mniej tłuszczu, soli i kalorii

Już jedno nadmiernie tłuste i przesolone danie może wywołać atak dusznicy, gdyż powoduje nagły wzrost ciśnienia krwi. Tłuszcze w diecie powinny stanowić maksimum 30% kalorii.

Wskazówki dietetyczne przy chorobie wieńcowej

 • maksymalna dzienna dawka mięsa, ryb lub drobiu to 12 dekagram, przy czym ryby minimum 2 razy w tygodniu
 • mięso tylko chude, czyli pozbawione tłuszczu przed przyrządzaniem; gotowe mięso mielone powinno mieć na etykiecie maksymalnie 15% tłuszczu
 • przyrządzanie drobiu bez skóry
 • lekkie podsmażanie mięsa na jedynym zdrowym oleju do smażenia, czyli kokosowym z dodatkiem dużej ilości warzyw
 • maksymalna dzienna dawka wszystkich olejów to 5-8 łyżeczek; warto włączyć do diety prozdrowotny olej lniany, który jest bogatym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) będących prekursorem do produkcji prostacyklin odpowiedzialnych za rozszerzanie naczyń wieńcowych i zwiększanie siły skurczu serca
 • całkowite wyłączenie z jadłospisu podrobów o wysokiej zawartości cholesterolu (np. wątroba, nerki, serce)
 • odtłuszczone przetwory mleczne (0,5-1% tłuszczu), ale uwaga na sery niskotłuszczowe – wiele z nich zawiera dużo soli
 • zwiększenie codziennej porcji surowych warzyw, owoców, ziaren zbożowych, szczególnie otrębów owsianych i nasion babki płesznik i jajowatej (błonnik witalny)

Kontrowersyjny cholesterol

Część badaczy, głównie naturopatów uważa, że cholesterol nie ma nic wspólnego z miażdżycą. Otwarcie mówią o kłamstwie lub micie cholesterolowym » Uffe Ravnskov – Cholesterol: naukowe kłamstwo.

Nadmiar cholesterolu może być objawem istniejących zaburzeń (np. stanów zapalnych), ale nie zaburzeniem, z którym trzeba walczyć, gdyż większym stężeniem cholesterolu organizm walczy z przyczyną zaburzenia.

Cholesterol w ustroju pochodzi z 2 źródeł:

 1. Jedzenie. Cholesterol egzogenny. Głównie produkty zwierzęce. Średnie dzienne spożycie to 0,5-1g
 2. Własna produkcja organizmu. Cholesterol endogenny. Składnik żółci (potrzebnej do trawienia tłuszczy) produkowanej przez wątrobę (około 1-2g dziennie) oraz złuszczonego nabłonka wyścielającego przewód pokarmowym (około 0,5g dziennie).

Całkowite odcięcie podaży cholesterolu z diety powoduje, że organizm zaczyna produkować go w większych, potrzebnych mu ilościach. Właśnie ten stan jest niekorzystny zdrowotnie, gdyż w pewnych warunkach może prowadzić np. do powstawania kamieni żółciowych. Natomiast masowe stosowanie statyn (leki obniżające stężenie cholesterolu z długą listą skutków ubocznych) jest w pewnych kręgach uważane za… zbrodnie na ludzkości.

Homocysteina

Obecnie jest częściej wiązana z chorobami układu krążenia od cholesterolu. Jej nadmiar wywołują niedobory witaminy B12, B6 lub kwasu foliowego (B9, B11). Innymi słowy, brak jednej z tych witamin powoduje wzrost poziomu homocysteiny.

W niedokwaszonym żołądku wchłanialność witamin np. B12 jest mocno ograniczona, co skutkuje wzrostem stężenia homocysteiny i konsekwencjami – od miażdżycy, poprzez chorobę wieńcową, do zawału serca i udaru. » Jak zakwasić żołądek?

Po odpowiednim zakwaszeniu żołądka należy zwiększyć podaż tych 3 witamin z grupy B. Na przekór zwolennikom teorii cholesterolowej, najlepszym naturalnym źródłem owych witamin jest… żółtko jaj, które jednocześnie jest bogatym źródłem cholesterolu. Polecam poniższe wywiady z kontrowersyjnym Jerzym Ziębą, autorem bestsellera Ukryte Terapie. Czego Ci lekarz nie powie, który opowiada jak ustabilizował gospodarkę lipidową kilkudziesięcioma żółtkami jaj tygodniowo:

 • Ukryte terapie, cz.1 (video startuje od 14m50s)
 • Ukryte terapie, cz.2 (video startuje od 3m55s; pełne wyjaśnienie powstawania blaszki miażdżycowej i mechanizmu leczenia układu krążenia żółtkiem jaj)

Sprawdź recenzję suplementu diety typu PREMIUM: Witamina B Complex »

Suplementacja diety

Preparaty naturalne są mocno wskazane. Jednak przed kupnem sugeruje poznać przeciwwskazania do stosowania każdego ze specyfików, ponieważ mogą wystąpić takowe u osób chorujących na kilka schorzeń.

 • Arjuna – osłania i wzmacnia serce poprzez obniżenie ciśnienia i złego cholesterolu
 • Abana – obniża poziomu złego cholesterolu, trójglicerydów i lipoprotein oraz redukuje zlepianie się płytek krwi
 • Guggul – wybitnie obniża poziom złego cholesterolu i trójglicerydów
 • Triphala – działa rozkurczowo, czyli obniża nadciśnienie tętnicze
 • Błonnik witalny – nasila wydalanie kwasów żółciowych, co obniża poziom cholesterolu
 • Ostropest plamisty – silnie oczyszcza organizm i naczynia krwionośne, wspiera wątrobę
 • Colostrum – bioaktywna odżywka odpornościowa o szerokim spektrum leczenia, w tym chorób serca

Mieszanki z 26 ziół wzmacniających serce i układ krwionośny

 • Alveo Mint – miętowy z obniżoną zawartością cukru dla cukrzyków
 • Alveo Grape – wzmocniony przeciwutleniaczami z winogron

Synergiczne zestawy ziół regulujące układ sercowo-naczyniowy

Taksyfolina

Dihydrokwercetyna (DHQ) jako flawonoid, antyoksydant i silny synergetyk dla witamin A, C i E wykazuje wybitne działanie poprawiające funkcje układu sercowo-naczyniowego. M.in. poprzez neutralizację nadmiaru wolnych rodników wywołujących patologiczny stres oksydacyjny zaburzający równowagę oksydacyjną, co wiąże się ze zwiększonym utlenianiem lipidów we krwi. Dlatego suplementacja DHQ wysoceefektywnie udrażnia, wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, w tym najmniejsze włosowate. Wszystko to skutkuje regulacją stężenia cholesterolu i trójglicerydów oraz normalizacją zaburzonego ciśnienia krwi i niewłaściwej pracy serca.

Małe ilości taksyfoliny znajdują się w niektórych hiszpańskich oliwach z oliwek, orzechach, nasionach bawełny, tamaryndowca i czarnej porzeczki, przyprawach, owocach cytrusowych, jagodach, truskawkach, (czerwonej) cebuli i ostropeście plamistym – DHQ jest jednym ze składników kompleksu flawonolignanów o nazwie sylimaryna.

Szybki efekt leczniczy zapewnia tylko ekstrakt dihydrokwercetyny, który miałem okazję przetestować. Sprawdź porównanie suplementów taksyfoliny i recenzję najmocniejszego z nich »

Aspiryna

Kwas acetylosalicylowy może uratować życie pacjentom z dusznicą niestabilną, czyli występującą w stanie spoczynku lub nawet snu. Aspiryna blokuje wstępną fazę uaktywniania mechanizmu krzepnięcia krwi.

Wskazane jest codzienne przyjmowanie dawki 30-60-90mg aspiryny. Jednak przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem. Aspiryna nie jest lekiem obojętnym i zawsze istnieje ryzyko interakcji z innymi lekarstwami lub szkodliwego działania na przewód pokarmowy (wrzody).

Dieta z 10% kalorii dostarczanych przez tłuszcze to cel wzorcowy, ale…

… według badań tak surowy reżim wytrzymuje co dziesiąta osoba w całej populacji. Dodatkowo ma wielu przeciwników wśród badaczy.

Taki jadłospis to maksymalnie 10 dekagram ryb, drobiu lub chudego mięsa dziennie, zamiast masła, śmietany, sernika, jaj i tłustych słonych potraw – warzywa, owoce i pełne ziarna. Według zwolenników, tego typu dieta to gwarancja zdrowia i stabilnej energii życiowej, jednak mimo to wiele osób szybciej z niej rezygnuje niż zaczyna.

Alkohol z umiarem

Maksymalne dawki:

 • kobiety: 1 porcja dziennie
 • mężczyźni: 2 porcje dziennie

Porcja to 10g. czystego alkoholu.

Trwała zmiana nawyków żywieniowych i egzystencjalnych

Wzmacnianie serca i życie prokardiologiczne » to bezwzględnie lepsze rozwiązanie niż zabieg chirurgiczny, dożywotne przyjmowanie zabójczych statyn lub życie ze stałą obawą przed atakiem bólu wieńcowego.

Według mnie zalecenia naturopatów są bardziej sensowne od wskazań medycyny akademickiej, gdyż polegają na uzupełnieniu niedoborów, czyli eliminacji źródła problemu, a nie zaleczaniu objawu syntetycznymi statynami.

Utrzymanie proponowanej diety wymaga wytrwałości i pozytywnego nastawienia, ale tylko na początku, później duma z osiągniętych efektów automatycznie pcha do przodu. Spada ciśnienie krwi, zmniejsza się stężenie cholesterolu/homocysteiny, ataki bólu ustępują i możliwa jest rezygnacja z leczenia farmakologicznego.

Rozsądna aktywność fizyczna

Nie jest prawdą, że każdy wysiłek obciąża serce i prowadzi do ataku bólu w klatce piersiowej. Czasami chorym oczekującym na przeszczep serca zaleca się program zajęć fizycznych, w celu poprawy ich sprawności przed operacją. U połowy z nich, kilkumiesięczne trwanie programu powoduje taką poprawę czynności serca, że ustępują wskazania do operacji.

Jest niemal regułą, że na początku każdej sesji ćwiczeń pacjent doznaje ataków dusznicy, jednak nie jest to powód do przerwania zajęć. Chory musi uważnie kontrolować swój organizm, a gdy poczuje zbliżający się atak, powinien mieć pewność, że wystarczy ograniczenie wysiłku.

Pozytywny wpływ regularnych ćwiczeń fizycznych ma charakter wielokierunkowy:

 • rozładowanie napięcia i zmniejszenie stresu
 • ubytek niepotrzebnych kilogramów
 • zwolnienie pracy serca i obniżenie ciśnienia krwi, co pozwala zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków właśnie w tym celu

Tymczasem stres i nadwaga to najcięższe grzechy wobec serca. Korzystne działanie aktywności fizycznej przy chorobie wieńcowej polega na tym, że trenowane mięśnie potrafią wychwycić z krwi więcej tlenu, dzięki czemu spada obciążenie serca, które przy gorszym wykorzystaniu tlenu, musiałoby tłoczyć więcej krwi.

Jednak sam wysiłek nie wystarczy do całkowitego rozwiązania problemu. Dopiero połączenie ćwiczeń i zdrowej diety przynosi oczekiwane efekty.

Przed podjęciem programu ćwiczeń fizycznych trzeba skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić próbę wysiłkową, co pozwoli określić dopuszczalne granice natężenia aktywności i pozbyć się lęku u chorego. Należy także ustalić co uznaje się za ból do wytrzymania, a co jest przekroczeniem tego progu.

Zawsze wymagana jest stopniowa rozgrzewka…

… przed podjęciem właściwego wysiłku, szczególnie jeśli ćwiczenia odbywają się na chłodnym powietrzu.

Przykładowa i prosta w realizacji aktywność: żwawy spacer przez 20 minut 5 razy w tygodniu. Pierwsze objawy dusznicy to sygnał, aby zwolnić lub zatrzymać się na chwilę.

Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia? 100letni praktycy z niebieskich stref vs nauka i gęstość odżywcza. Jak żyć zdrowo, szczęśliwie i długo? »

Głowa wyżej, nogi niżej

Gdy ból w klatce piersiowej występuje nocą należy podwyższyć wezgłowie łóżka o 7-10cm lub opuścić nogi na podłogę, co pomaga zredukować częstotliwość ataków.

Sen w takiej pozycji powoduje zwolnienie krążenia krwi w nogach, a wówczas do zwężonych tętnic wieńcowych serca dociera krew pod mniejszym ciśnieniem, co niweluje tzw. wstępne obciążenie serca i zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen.

W ten łatwy sposób można ograniczyć dawkę nitrogliceryny, czyli podstawowego leku stosowanego w ataku bólu wieńcowego, który rozszerza naczynia krwionośne.

Codzienna kontrola ciśnienia i poziomu cholesterolu

Pomaga w śledzeniu efektów leczenia, ale przede wszystkim umożliwia wczesną reakcję, gdy stan się pogarsza i nie jest zauważalny.

Dlatego mimo wysokiej ceny domowych przyrządów pomiarowych, są one wyjątkowo pożyteczną inwestycją » Analizator krwi / Ciśnieniomierz. Ciśnienie krwi należy utrzymywać poniżej 140/80.

Choroba wieńcowa. Ból w klatce piersiowej. Porada lekarska – kiedy jest potrzebna?

Objawy towarzyszące chorobie wieńcowej, które wymagają natychmiastowej kontroli lekarskiej to:

 • ból w klatce piersiowej występuje przy mniejszym wysiłku niż dotychczas
 • dusznica zmieniła charakter ze stabilnej na niestabilną, czyli ataki zdarzają się również podczas odpoczynku, świadczy to o coraz mniejszej wydolności tętnic
 • ból trwający dłużej niż 15-20 minut może być objawem ataku serca, czyli niewydolności wieńcowej, najgroźniejszej postaci dusznicy niestabilnej

Niewydolność wieńcowa powoduje długotrwały ból, ale jeszcze nie wiąże się z nieodwracalnym uszkodzeniem mięśnia sercowego, do jakiego dochodzi podczas zawału serca. Jednak chory nie jest w stanie samodzielnie postawić właściwej diagnozy, dlatego trzeba natychmiast szukać pomocy lekarskiej.

W Polsce na zawał serca umiera co roku 40tys. osób, przy czym 70% zgonów spowodowane jest zbyt późnym udzieleniem pomocy.

Charakterystyczne objawy zawału serca:

 • nagły, przygniatający ból lub uczucie ciężkości wewnątrz klatki piersiowej
 • atak dusznicy nie ustępuje w ciągu kilku minut po podaniu nitrogliceryny
Tematy pokrewne
Chromanie przestankowe »
Hemoroidy »
Przyspieszony rytm serca »
Trójglicerydy »
Zapalenie żył »
Żylaki »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.