Menopauza (klimakterium, przekwitanie) to ustanie funkcji jajników. Zmniejszają one produkcję estrogenu, miesiączki są nieregularne i zanikają. Kobieta staję się bezpłodna. Najczęściej przekwitanie następuje między 45 a 55 rokiem życia. Średnia w Polsce to 52 lata.

Objawy menopauzy

Przekwitanie może być okresem trudnym i psychicznie i fizycznie. Objawy menopauzy występują przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Najczęściej są to uderzenia gorąca do głowy, bóle głowy, nadmierna potliwość, skoki temperatury, nagłe dreszcze, obniżony popęd płciowy, suchość pochwy, infekcje intymne, zaburzenia krążeniowe, kołatanie serca, drętwienia, obrzęki, brak koncentracji, pogorszenie samopoczucia i problemy ze snem.

Współczesne podejście do przekwitania

Dzisiejsze kobiety coraz częściej traktują menopauzę nie tylko jako zakończenie pewnego etapu życia, ale przede wszystkim jako początek nowych możliwości – wyzwolenie od antykoncepcji, nie planowanej ciąży czy bolesnych miesiączek. Menopauza jest częściej uważana za synonim szansy wzbogacania własnej osobowości i gotowość do podjęcia nowych ról, a nie etap poprzedzający gwałtowne starzenie się.

Domowe sposoby leczenia objawów menopauzy

• Dieta na menopauzę

Fitoestrogeny

Estrogeny roślinne osłabiają objawy przekwitania. Bogate źródła fitoestrogenów to soja, cieciorka (groch włoski), soczewica, siemię lniane, pełne ziarna zbóż, warzywa, niektóre owoce oraz żeń-szeń. Na szczególną uwagę zasługuje olej lniany.

Gynostemma królewska

Adaptogenne zioło z Chin – pobudza rozleniwionych lub uspokaja rozdrażnionych. Jest nazywane lepszym żeń-szeniem lub zielem długowieczności. Na rynku dostępny jest ekstrakt oraz sadzonki. Gynostemma to łatwe w uprawie pnącze, nielubi pełnego słońca, lubi przepuszczalną glebę i podcinanie. Ze ścinków świeżych lub suszonych przygotowuje się napar.

Witamina E

Pomoże wzmocnić osłabione serce po zmniejszeniu stężenia estrogenów.

Wapń

Ochroni kości przed osteoporozą. Przykładowe naturalne suplementy to No-scar, Chrząstka rekina i Mumio. Aby zwiększyć wchłanialność tego pierwiastka z suplementów i diety należy włączyć do jadłospisu olej kokosowy, który może zastąpić np. masło lub olej do smażenia.

Uwaga! W pewnych warunkach (ogólnie słabszy stan zdrowia z niedoborami składników odżywczych) kuracje wapniowe mogę być szkodliwe i sprzyjać rozwojowi miażdżycy, zwapnienia naczyń, sztywności i haluksów. Suplementacja witaminą D3 i K2 (lub optymalna podaż z diety) przeciwdziała tym zagrożeniom.

Taksyfolina

Dihydrokwercetyna (DHQ) to flawonoid, antyoksydant i silny synergetyk dla witamin A, C i E – wzmacnia i przedłuża ich aktywność biologiczną. Jest uznawana za wysoce efektywny stabilizator równowagi oksydacyjnej (przeciwdziała przerostowi wolnych rodników i patologicznemu stresowi oksydacyjnemu) i tym samym protektor prawidłowej funkcji układu krążenia.

Kobiety w okresie menopauzy i pomenopauzy są szczególnie zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi m.in. chorobą wieńcową, kołataniem serca i arytmią, co wynika ze zmniejszonej ilości estrogenów. Dlatego odpowiednia podaż przeciwutleniaczy z jadłospisu (dużo warzyw i owoców) lub z suplementów, stanowi skuteczny sposób zapobiegania powikłaniom krążeniowym, ale także męczącym objawom menopauzy jak np. infekcje intymne. Dodatkowo, nadmiar wolnych rodników zaburza metabolizm wapnia w organizmie, co jak wiadomo, sprzyja rozwojowi osteoporozy.

W Internecie można znaleźć anonimowe doniesienia o powrocie regularnej menstruacji w okresie menopauzy po włączeniu suplementacji taksyfoliną. » Podsumowanie opinii użytkowników DHQ. Oczywiście, dla niektórych Pań taki scenariusz niekoniecznie jest pożądany 😉 Jednak wyraźnie obrazuje wyjątkową moc regulującą tego przeciwutleniacza. Niestety w żywności znajdują się niskie dawki dihydrokwercetyny. Szybki efekt terapeutyczny zapewniają tylko ekstrakty. Najmocniejszy z nich sprawdziłem na sobie i porównałem z innymi preparatami taksyfoliny, co opisałem w tej recenzji »

Jak najmniej tłuszczów nasyconych w diecie!

Ich nadmiar w tym wrażliwym okresie kobiecego życia wpływa niekorzystnie na układ krwionośny.

• Zmiana postawy i trybu życia

Przygotowanie na zmianę

Wiedza o zachodzących zmianach fizjologicznych w czasie menopauzy, w połączeniu z pozytywną postawą wobec życia, zdecydowanie łagodzi napięcie i stres wynikające z problemów życia codziennego tj. wyprowadzenie się z domu dzieci lub konieczność opieki nad starymi rodzicami.

Czas przekwitania to średnio 1/3 życia kobiety i ten okres trzeba sobie zaplanować. Można zapisać się na jakiś kurs, znaleźć nowe hobby i zmienić pracę. Należy pomyśleć o własnym zdrowiu i potraktować życie jak przygodę.

Wsparcie

Trzeba zrozumieć, że menopauza jest zjawiskiem naturalnym. Warto dzielić się swoim doświadczeniem z innymi kobietami i dołączyć do grupy samopomocowej.

Codzienna aktywność fizyczna

Na przykład spacer, jogging, jazda na rowerze, ćwiczenia ze skakanką, taniec, pływanie i każdy inny wysiłek bardzo pomaga w łagodzeniu objawów menopauzy. Ćwiczenia w oczywisty sposób poprawiają sprawność fizyczną, ale także stan emocjonalny, gdyż wzrasta stężenie noradrenaliny i serotoniny, tzw. neuroprzekaźników. Ponadto ćwiczenia z obciążeniem zapewniają zdrowe kości i serce.

Szczególnie zalecany jest aerobik, joga i ćwiczenia napinające, które wzmagają sprężystość i siłę mięśni oraz działają relaksująco.

Regularne badania

Te najważniejsze to mammografia i wymaz z pochwy. Przy czym mammografia jest uważana przez niektórych naturopatów za badanie potencjalnie szkodliwe – gniecenie piersi przy istniejącym guzie może go niekorzystnie pobudzić.

Papierosy STOP

Zwiększone ryzyko chorób serca i osteoporozy oraz prowokacja wczesnej menopauzy.

• Zapobieganie uderzeniom gorąca (krwi) do głowy

Na ten objaw cierpi około 80% kobiet. Jest on reakcją organizmu na zmniejszenie stężenia estrogenu. Dopóki kobiece ciało nie przystosuje się do braku estrogenu, dochodzi do zaburzenia pracy układu neurowegetatywnego. Efektem tego jest gwałtowne, napadowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, co objawia się uderzeniami gorąca z zaczerwienieniem twarzy, zawrotami i bólami głowy.

Atak trwa około 3 minut i przypomina włożenie głowy oraz górnej części ciała do pieca. Skóra czerwienieje i obficie poci się. Wszystko wraca do normy po 30 minutach.

Jak łagodzić i zapobiegać uderzeniom gorąca w trakcie menopauzy?

Najważniejszy jest spokój. Uczucie zbliżającego się ataku nie może być powodem paniki, przecież to normalne zjawisko, które szybko mija. Taka pozytywna postawa łagodzi tę dolegliwość.

Relaks i odprężenie. Pomaga lepiej sterować swoimi doznaniami. Zalecana jest chwila spokoju z zamkniętymi oczami, medytacja, joga i inne techniki relaksacyjne, które już kiedyś sprawdziły się.

Poznanie przyczyn ataków pomaga unikać sytuacji ryzyka. Często takie przyczyny to pogorszenie nastroju, gorący posiłek, ostra potrawa lub przegrzane pomieszczenie.

Wachlarz lub podręczny wentylatorek pomogą szybko się ochłodzić.

Warstwowy sposób ubierania się (na cebulkę) jest najwłaściwszy.

Ubrania z włókien naturalnych. Na przykład wełniane lub bawełniane, zapewniają lepsze wietrzenie ciała i jego szybsze chłodzenie.

Częste jedzenie małymi porcjami ułatwia organizmowi regulację temperatury.

Częste picie dużej ilości płynów. Najlepiej wody i soków owocowych, szczególnie po wysiłku fizycznym, także wspomaga regulację ciepłoty ciała.

Kofeina STOP. Pobudza ona produkcję hormonów stresowych, które wyzwalają ataki gorąca.

Ograniczenie alkoholu. Działa podobnie do kofeiny.

Jednorazowe chusteczki nawilżające. Warto mieć zawsze pod ręką i używać ich w czasie kulminacji ataku oraz tuż po nim aby wytrzeć pot.

Kontrola ciepła, które może intensyfikować ataki. Nie należy przebywać w przegrzanych pomieszczeniach, często otwierać okna i unikać gorących potraw oraz napojów.

Regularne kontakty seksualne (min. raz w tygodniu). Zmniejszają częstotliwość lub eliminują zupełnie ataki uderzeń gorąca do głowy. Wiąże się to ze spowolnieniem procesu zmniejszania stężenia estrogenu we krwi, którego wysoki poziom utrzymuje zainteresowania seksualne. Regularne stosunki płciowe pośrednio stymulują funkcję jajników – reguluje to układ hormonalny i zapobiega radykalnym wahaniom stężenia estrogenu.

Oddzielna pościel. Wystarczy by chronić partnera przed nocnymi atakami gorąca. Dobrym rozwiązaniem jest także koc elektryczny z podwójnym przełącznikiem.

• Seks a menopauza

Preparaty nawilżające

Są potrzebne na suchość pochwy, wywołany niedoborem estrogenu. Alternatywą są oleje roślinne, nie perfumowane kremy, olejki kosmetyczne lub roztwór witaminy E.

Szczera rozmowa

Poinformowanie partnera o zmienionych odczuciach oraz nowych potrzebach.

Fantazja 🙂

Warto wypróbować nowe pozycje zapewniające komfort obu stronom. Szczególnie istotny jest delikatny kontakt fizyczny, obejmowanie się i pieszczoty potęgują poczucie bliskości oraz przyjemne doznania.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie odbytu, pochwy i kanału moczowego (metoda Kegela)

Silniejsze mięśnie ułatwiają osiągnięcie relaksu i ograniczają ból podczas stosunku. Więcej » Nietrzymanie moczu

Tematy pokrewne
Depresja »
Endometrioza »
Stres »
Menstruacja »
Zespół napięcia przedmiesiączkowego »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.