Czym jest / Co to jest oczyszczanie organizmu? Szereg zabiegów nasilających wydalanie zanieczyszczeń z ustroju. Procedury detoksykujące, oczyszczające, odtruwające organizm stanowią kluczowy element efektywnej profilaktyki zdrowotnej zapewniającej stan przewlekłego zdrowia.

Ważny wstęp

Oczyszczanie organizmu to bezwzględny obowiązek każdego człowieka, choć niewielu jest tego świadomych. Regularnie przeprowadzany detoks dotyczy wszystkich bez wyjątku, nie tylko palaczy czy mieszkańców miast. Wynika to z wszechobecnych zanieczyszczeń w środowisku naturalnym, w znacznej części nieznanych jeszcze 100 lat temu.

Gwałtowny i globalny rozwój technologii przemysłowej, motoryzacji i urbanizacji niesie ze sobą nieznane dotąd zanieczyszczenia, które w sposób permanentny zatruwają organizmy żywe – środowisko zewnętrzne jest głównym źródłem toksyn tzw. egzogennych. Oczywiście, procesy odtruwające stale zachodzą w ludzkim organizmie, gdyż stanowią jeden z podstawowych mechanizmów adaptacji do środowiska.

Człowiek posiada efektywny system samooczyszczania, który ukształtował się na przestrzeni wielowiekowej ewolucji, jednak nadmiar współczesnych toksyn przenikających do organizmu z wielu stron, zbyt mocno go obciąża i uniemożliwia całkowite wydalenie. Trucizny kumulują się w ludzkim ciele wywołując szereg chorób i dolegliwości cywilizacyjnych.

Sprawdź recenzję gotowego programu oczyszczania organizmu renomowanej firmy NaturalSwiss + Unikalny kod rabatowy SyndykatZdrowia dla czytelników na wszystkie produkty!

Źródła toksyn

 • przetworzone produkty spożywcze i zawarte w żywności konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki, dlatego patologiczne przejadanie się, czyli spożywanie pokarmów w ilości, której organizm nie jest w stanie wykorzystać, oprócz gromadzenia tkanki tłuszczowej, nasila zatrucie ustroju
 • domowe detergenty, chemikalia do sprzątania domu i prania
 • powietrze, spaliny, dym tytoniowy
 • używki, alkohol, papierosy, narkotyki
 • woda pitna
 • leki syntetyczne, w tym przeciwbólowe, antybiotyki i szczepionki
 • obecność pasożytów wewnątrz organizmu, które wydalając toksyny zaburzają funkcjonowanie całego ustroju m.in. układu immunologicznego
 • zaburzenia organizmu np. stres czy gorączka
 • więcej…

Główne źródła pasożytów

 • zanieczyszczona woda
 • zwierzęta domowe
 • niedogotowane mięso
 • niedokładnie umyte owoce i warzywa
 • publiczne toalety i pływalnie

Ludzki organizm przez rok wchłania około 2kg. różnych toksyn (inne źródła podają 3,5kg przez pół roku), część z nich zostaje zneutralizowana i wydalona, a pozostałe odkładają się w płucach, jelitach, stawach, wątrobie, tkance tłuszczowej, skórze i włosach. Dlatego wiele objawów chorobowych zmniejsza się, a nawet znika po odtruciu organizmu.

W związku z powyższym, prawidłowo przeprowadzona detoksykacja ma fundamentalne znaczenie w utrzymaniu zdrowia i długowieczności. Stanowi podstawę profilaktyki prozdrowotnej.
“Organizm jest zdrowy, gdy prędkość wydalania toksyn równa się prędkości ich wchłaniania (powstawania)”

Całe szczęście, rosnąca świadomość zdrowotna światowego społeczeństwa dzięki globalnej informatyzacji, sprawia, że sposoby odtruwające organizm stają się coraz bardziej powszechne. Realizując tą szlachetną misję zapraszam do poznania prawidłowej procedury oczyszczającej i związku zanieczyszczeń z poszczególnymi narządami.

Jak często trzeba oczyszczać organizm?

Kuracje odtruwające najlepiej stosować 4 razy w roku w okresach przejściowych (zmiana pór roku) lub przynajmniej 2 razy w roku – wiosną i jesienią.

Przy czym realizacja zalecanego minimum polega na dwukrotnym przeprowadzeniu kompletnego oczyszczania całego organizmu w ciągu roku. Natomiast w przypadku częstszego odtruwania zgodnego z porami roku korzystniejsze jest oczyszczanie konkretnego narządu:

wiosna » oczyszczanie wątroby & wzmacnianie płuc
 lato » regeneracja serca & wzmacnianie nerek
 jesień » oczyszczanie & regeneracja płuc
 zima » wzmacnianie serca & oczyszczanie nerek
Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia W oczyszczaniu poszczególnych narządów zgodnie z porą roku pomaga Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia, który oprócz detoksykacji sezonowej zawiera gotowe zestawy przykładowych powiadomień o ważnych procedurach dotyczących np. oczyszczania wątroby.

Mechanizm detoksykacji i udział poszczególnych narządów

Detoksykacja to zespół reakcji biochemicznych przekształcających toksyczne substancje w mniej groźne cząsteczki łatwe do wydalenia z komórki. Kluczowym narządem w tym procesie jest…

Wątroba

…której prawidłowe funkcjonowanie najczęściej zaburzają błędy żywieniowe polegające na nadmiernym spożyciu:

 • oczyszczonych produktów skrobiowych, zwłaszcza białej mąki
 • cukru rafinowanego
 • tłuszczów nasyconych i tłustego mięsa
 • alkoholu i innych używek

Dodatkowym obciążeniem wątroby są występujące w żywności zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, azotany, azotyny, pozostałości po lekach weterynaryjnych, mykotoksyny, stosowanie leków i antybiotyków, a także ogólnoustrojowe zakażenia wirusowe. Z oczywistych względów wiek również wpływa na wydolność wątroby – im starsza osoba, tym mniej sprawna wątroba.

Biochemiczna deaktywacja toksyn w wątrobie to dopiero pierwszy etap oczyszczania organizmu. Drugim jest sprawne ich wydalenie. Istnieją 4 główne drogi:

Jelita

Z kałem wydalane są toksyny nierozpuszczalne w wodzie, a rozpuszczalne w tłuszczach dlatego wszelkie zaburzenia pracy jelit tj. zaparcia uniemożliwiają sprawne oczyszczenie organizmu. Dochodzi do intoksykacji (samozatrucie), co wtórnie wywołuje zmiany czynnościowe i morfologiczne, szczególnie w tkance tłuszczowej i może prowadzić do wielu schorzeń m.in. otyłości i zespołu metabolicznego. Dlatego popularne jest stwierdzenie, że śmierć zaczyna się w jelitach, o czym świadczą wyniki autopsji po zgonie człowieka.

Czynniki niszczące florę jelit i dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego, prowadzące do dysbiozy (nieprawidłowy skład flory drobnoustrojów zasiedlających jelita) i zaburzenia homeostazy (równowaga biochemiczna organizmu):

 • antybiotyki ludzkie i zwierzęce przyjmowane z produktami zwierzęcymi
 • glutaminian sodu np. z przypraw
 • asparatam, czyli sztuczny słodzik znajdujący się we wszystkich napojach orzeźwiających
 • sterydy i leki hormonalne
 • biały cukier sprzyja rozwojowi grzyba Candida
 • biała mąka i drożdże, pieczywo drożdżowe najlepiej jeść na 3 dzień po wypieku, gdyż drożdże przez 2 doby są aktywne i wrogie w stosunku do flory jelitowej
 • piwo i wino
 • sery pleśniowe

Nerki

Mocz odpowiada za wydalanie toksyn drobnocząsteczkowych krążących w organizmie z krwią. Głównym narządem układu moczowego są nerki wytwarzające mocz jako produkt filtracji krwi.

Zakażenia bakteryjne (głównie pałeczką okrężnicy) są najczęstszym schorzeniem zaburzającym ich prawidłowe funkcjonowanie. Głównym czynnikiem o negatywnym wpływie na układ moczowy jest spożywanie dużych ilości białka zwierzęcego i nabiału przy ograniczonej podaży płynów. Wówczas wydalany mocz jest bardzo stężony i kwaśny, co sprzyja powstawaniu kamieni w drogach moczowych, które utrudniają odpływ moczu i wzmagają namnażanie się bakterii chorobotwórczych.

Jak widać, nerki, wątroba i jelita to naturalne oczyszczalnie organizmu ludzkiego, dlatego wsparcie ich funkcjonowania podczas procesu odtruwającego jest kluczowe.

Skóra

posiada liczne gruczoły potowe odpowiadające za wydalanie znacznych ilości toksyn, dlatego wzmożona potliwość podczas choroby lub rekonwalescencji to korzystne zjawisko. Nie wolno ograniczać potliwości (np. antyperspiranty), zwłaszcza w czasie choroby i tuż po niej.

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU

Jak oczyścić organizm? Optymalna procedura detoksykacji

Uwaga! Przed rozpoczęciem detoksykacji warto skonsultować się z własnym lekarzem. Dotyczy to szczególnie pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Sposobów na odtruwanie jest wiele, jednak nieliczne są naprawdę skuteczne. Mogą obejmować cały organizm lub skupiać się na wybranych organach. Należy zapamiętać, że kluczowe jest przygotowanie i właściwa kolejność potęgująca efekt oraz bezpieczeństwo terapii.

OBOWIĄZKOWY ETAP WSTĘPNY

…powinna polegać na tzw. rozmiękczaniu organizmu, czyli nawadnianiu i rozgrzewaniu, co sprzyja wydalaniu wszystkich toksyn i stwardniałych złogów. Minimum przez tydzień zalecana jest sauna lub gorące kąpiele zakończone zimnym natryskiem oraz wysoka podaż płynów (minimum 2 litry dziennie), w tym świeże soki z kwaśnych owoców. Wstępne przygotowanie organizmu warto wzbogacić ćwiczeniami i masażami, które oprócz rozgrzania pomagają poruszyć złogi zanieczyszczeń w całym ciele.

ETAP 1. Oczyszczenie jelit i okrężnicy

…z pasożytów oraz zalegających toksycznych złogów przy pomocy preparatów wysokobłonnikowych (włókien pokarmowych). Błonnik nie jest trawiony – w przewodzie pokarmowym wchłania wodę i pęcznieje, dlatego przechodząc przez jelita odrywa od ich ścian i zakamarków wszystkie zanieczyszczenia na zasadzie szczotki, tym samym zwiększa objętość kału i zmienia jego konsystencję na rzadszą (eliminacja zaparć).

Wygodnym i naturalnym źródłem włókien są nasiona babki płesznik i jajowatej, płatki owsiane, grube kasze, otręby pszenne, ciemne pieczywo, warzywa i owoce. Należy pamiętać, aby stopniowo zwiększać podaż błonnika, w innym przypadku grożą bóle brzucha i wzdęcia. Aby spotęgować czyszczące działanie włókien do diety należy dołączyć:

Więcej » Odrobaczanie & Oczyszczanie jelit

ETAP 2. Oczyszczanie i regeneracja komórek wątroby

W przypadku łagodnych form oczyszczania wątroby stopniowo rozpuszczających złogi najkorzystniejsze są nasiona Ostropestu plamistego oraz sokoterapia m.in. świeże soki z czarnej rzepy, buraka lub z warzyw zielonych. Natomiast agresywniejsze oczyszczanie wątroby skutkujące wypłukaniem kamieni w ciągu 1-2 dni najbezpieczniej przeprowadzać wiosną metodą solno-oliwną.

Kurację można wzmocnić następującymi produktami:

 • karczoch (sok / wyciąg) – wspiera funkcję komórek wątrobowych, po ostropeście jest drugą rośliną prowątrobową
 • taksyfolina – silny przeciwutleniacz i wybitny synergetyk dla kilku witamin skutecznie odciążający wątrobę
 • rzepik – pobudza wątrobę do zwiększonego wytwarzania żółci
 • mirra – osłania wątrobę przed toksynami
 • Cupers – ostropest plamisty, dymnica, karczoch
 • Liv.52 – starohinduska kompozycja 7 ziół kompleksowo wspomagająca pracę wątroby
 • leki homeopatyczne poprawiające krążenie krwi, w tym wątrobowe
 • Uzupełniać pożyteczne bakterie flory jelitowej m.in. pałeczki kwasu mlekowego przy pomocy sfermentowanych napojów mlecznych tj. jogurt czy kefir stanowiących naturalne źródło bakterii trawiennych. Wskazane są także suplementy probiotyczne i sok z aloesu, który stymuluje wzrost szczepów bakterii jelitowych (probiotyków) Bifidobacteria i Lactobacillus.

Więcej » Oczyszczanie wątroby

ETAP 3. Oczyszczenie nerek (i powtórne jelit)

…czyli przyspieszenie wydalania unieszkodliwionych przez wątrobę toksyn i metali ciężkich polega przede wszystkim na prawidłowym żywieniu bogatym w witaminy i minerały (m.in. sokoterapia) oraz na zastosowaniu ziół oczyszczających o działaniu moczopędnym, napotnym i regulującym wypróżnienia. Nie należy ich mylić z ziołami przeczyszczającymi, które wspomagają usunięcie zalegającego stolca w jelitach. Zioła odtruwające oczyszczają krew i organy wewnętrzne z toksyn. Należy do nich:

Warto również stosować gotowe mieszanki ziołowe lub przygotowywać je samodzielnie według własnego gustu i smaku – przykładowe kompozycje:

 • Zioła mnicha na oczyszczanie: zielona herbata, pokrzywa, mięta, mniszek lekarski, rumianek i melisa.
 • Herbata oczyszczająca Yogi Tea: lukrecja, cynamon, korzeń łopianu, imbir, mniszek lekarski, koper włoski, anyż, owoce jałowca, kolendra, kardamon, czarny pieprz, pietruszka, szałwia, goździki i kurkuma.

Więcej » Oczyszczanie nerek

Obecnie w profesjonalnych terapiach oczyszczających wykorzystuje się nowe, unikalne produkty:

 • Neera. Naturalny syrop detoksykujący na bazie kanadyjskiego klonu i palm azjatyckich.
 • Spirulina. Wyjątkowo odżywcze algi morskie, bogate źródło białka, betakarotenu i aminokwasów, przyswajalność na poziomie 85-95%!
 • Chlorella. Glony o silnych właściwościach wiążących toksyny w jelitach i wspierających enzymy organiczne niszczące szkodliwe substancje.
 • Jagody Acai. Źródło kwasu ellagowego (silny przeciwutleniacz), wielu witamin, aminokwasów, antyoksydantów i fitosteroli.

Przykład przemyślanej profilaktyki oczyszczającej – zaleca się zapobiegawcze/równoważące stosowanie Spiruliny i/lub Chlorelli przy diecie obfitującej w owoce morza jak tuńczyk lub inne wysokortęciowe!

Płyny

Niezbędnym elementem towarzyszącym wszystkim fazom procesu odtruwającego jest codzienne wypijanie przynajmniej 2 litrów płynów najlepiej w postaci naparów ze wspomnianych wyżej ziół, zielonej herbaty lub wysokozmineralizowanej wody (niegazowanej).

Niektórzy wskazują na konieczność poddania płynów rewitalizacji, czyli uporządkowaniu struktury cząsteczkowej np. przy pomocy stymulatora energii ADR-4 autorstwa polskiego inżyniera Stanisława Adriana Wosińskiego, laureata wielu międzynarodowych nagród za innowacyjność.

Pozostałe zalecenia towarzyszące procesowi odtruwania

Sprawdź recenzję gotowego programu oczyszczania organizmu uznanej marki NaturalSwiss + Unikalny kod rabatowy SyndykatZdrowia dla czytelników na wszystkie produkty!

Dieta oczyszczająca i głodówka

Procesowi oczyszczania organizmu musi towarzyszyć optymalnie skomponowana dieta, która poprawia perystaltykę i mikroflorę jelit, reguluje metabolizm (przemianę materii) i aktywuje bakterie probiotyczne, co ułatwia wydalanie toksyn nierozpuszczalnych w wodzie. Może ona stanowić uzupełnienie ścisłej i intensywnej procedury oczyszczającej lub być samodzielnym, ale dłuższym, trwałym czynnikiem wspierającym procesy detoksykujące ustrój.

Duże znaczenie w zatruwaniu organizmu ma rozpad komórek tłuszczowych, gdyż nadmiernie rozwinięta tkanka tłuszczowa jest wewnątrzustrojowym śmietnikiem. Tymczasem mechanizm jednej z popularnych metod oczyszczania, szczególnie wśród osób otyłych, czyli głodówek polega na ograniczeniu podaży kalorii z pożywienia. Uruchamia to zapasy nagromadzone w tkance tłuszczowej i towarzyszące temu uwalnianie uwięzionych tam toksyn.

Przy dużej nadwadze i nagłym opróżnianiu tego śmietnika podczas gwałtownego odchudzania dochodzi do zbyt szybkiego uwolnienia zanieczyszczeń i wtórnej intoksykacji całego organizmu oraz zaburzenia homeostazy. Ta jest kluczowym warunkiem prawidłowej odnowy tkanek, a więc gwarantem zdrowia i długowieczności.

Dlatego okres głodzenia nie powinien być dłuższy niż 2 dni, tym bardziej, że organizm ludzki już po kilku dniach całkowitej głodówki obniża podstawową przemianę materii i adaptuje się do niedoborów kalorycznych. Dodatkowo z tkanki tłuszczowej uwalnianie są kwasy tłuszczowe przekształcane w związki zakwaszające ustrój, co niekorzystnie wpływa na gospodarkę elektrolitową. We krwi spada poziom potasu, sodu, magnezu i pojawia się kwasica, dlatego dłuższa głodówka może nasilać tworzenie się kamieni w nerkach. Głodówka lecznicza wymaga stałej kontroli lekarskiej.

Generalne zasady żywieniowe w diecie oczyszczającej

 • Stopniowa rezygnacja z węglowodanów z nabiału i zboża oraz białka zwierzęcego. Ich gwałtowne odstawienie często kończy się omdleniami.
 • 5 niedużych posiłków dziennie co 2,5-3 godziny, w tym jak najwięcej dań płynnych (koktajle i zupy), które nie obciążają układu trawiennego.
 • Każdy dzień należy rozpoczynać od wypicia szklanki rewitalizowanej wody z cytryną i posiekanym imbirem.
 • Dużo odtruwających owoców (cytryny, jabłka, śliwki, winogrona, ananasy, grejpfruty) i warzyw (seler, buraki, kapusta, brokuły, marchew)
 • Minimum 2 litry rewitalizowanych płynów dziennie w postaci wody mineralnej, świeżo wyciśniętych i niesłodzonych soków owocowo-warzywnych i herbatek ziołowych
 • Rezygnacja z kawy, mocnej herbaty, alkoholu (wódka, piwo, wino), napojów energetyzujących, produktów z wysoką zawartością soli, drożdży, cukru w każdej postaci (słodycze, miód), serów pleśniowych, orzeszków, suszonych owoców (np.rodzynki), produktów przetworzonych i zawierających konserwanty oraz gluten.
 • Jedzenie zgodne z grupą krwi. Wkrótce napisze artykuł na ten temat.

Przykładowe, jednodniowe diety odtruwające

Dieta owocowo-warzywna

 • 1-1,5kg świeżych owoców i warzyw podzielonych na 6-8 posiłków
 • płyny wyłącznie świeże i niesłodzone soki oraz niegazowana woda mineralna
 • wykluczone są nasiona roślin strączkowych, kukurydza i warzywa konserwowane w puszkach

Dieta sokowa

 • dowolna ilość soków warzywnych i owocowych, niesłodzonych i świeżo wyciśniętych lub jednodniowych, bardzo pomocnym urządzeniem jest » wyciskarka wolnoobrotowa
 • najlepiej rozpocząć od soków z buraków, kapusty, cytryny, selerów i jabłek
 • dodatkowo herbatki ziołowe z mniszka lekarskiego i pokrzywy

Dieta cytrynowa

Dużą popularnością wynikającą ze skuteczności cieszy się oczyszczająca dieta cytrynowa (ang. Lemon Detox Diet). Oto plan tej diety:

 • 1 dzień: sok z 5 cytryn = pełna szklanka
 • 2 dzień: sok z 10 cytryn = 2 szklanki
 • 3 dzień: sok z 15 cytryn = 3 szklanki
 • 4 dzień: sok z 20 cytryn = 4 szklanki
 • 5, 6, 7 i 8 dzień: sok z 25 cytryn = 5 szklanek
 • 9 dzień: sok z 20 cytryn = 4 szklanki
 • 10 dzień: sok z 15 cytryn = 3 szklanki
 • 11 dzień: sok z 10 cytryn = 2 szklanki
 • 12 dzień: sok z 5 cytryn = 1 szklanka

Sok należy przygotowywać na świeżo, bez dodatku wody, miodu czy cukru i pić 30 minut przed lub godzinę po posiłku (3-5 razy dziennie). Do soku można dodać syrop klonowy i szczyptę pieprzu cayenne.

Do przeprowadzenia kuracji potrzebne jest 200 cytryn – można więcej ale nie mniej.
Sok z cytryn jest jednym z najlepszych środków przeciwdziałającym kamieniom w układzie moczowym, wyraźnie poprawia wydajność nerek. W trakcie kuracji mocz staje się ciemny z zawartością soli moczanowych o ceglanym kolorze, co świadczy o wypłukiwaniu kwasu moczowego przez kwas cytrynowy.

Dodatkowo, dieta cytrynowa intensywnie uzupełnia niedobory witamin, szczególnie witaminy C, której braki w organizmie są powszechne. Jeden wypalony papieros pochłania 1/4 dziennego zapotrzebowania na witaminę C (25mg).

Mechanizm dobroczynnego wpływu cytryn jest następujący:

 • Kwas cytrynowy to jedyny kwas łączący się w organizmie z wapniem, w wyniku czego powstaje unikalna sól, a podczas jej rozpuszczania organizm otrzymuje fosfor i wapń, czyli pierwiastki normalizujące metabolizm i regenerujące tkankę kostną.
 • Kwas cytrynowy uczestniczy w procesie trawienia pokarmu, także jego uzupełnianie odciąża organizm, który zaoszczędzoną energię przeznacza na odtruwanie ustroju.
 • Kwas cytrynowy łącząc się z aminami, tworzy kwas aminowo-cytrynowy o ujemnym ładunku, a spośród 21 niezastąpionych aminokwasów w ludzkim organizmie zaledwie 3 są naładowane ujemnie.

Przeciwwskazania do stosowania diet oczyszczających i głodówek:

Sauna

…poprzez wysoką temperaturę powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co wzmaga pocenie, a tym samym wydalanie toksyn. Podczas 0,5-1 godzinnej sesji można stracić kilka litrów potu. Najpopularniejsze są sauny suche i mokre (łaźnie).

Doskonałą alternatywą dla osób, które nie mogą korzystać z takich saun są kabiny infrared na podczerwień, w których temperatura jest niższa.

Podczas terapii detoksykującej wskazana jest sauna 2 razy w tygodniu.

Kąpiele

Ciepło rozszerzając pory skóry ułatwia wnikanie w nią substancji rozpuszczonych w wodzie. Dlatego ważny jest skład preparatów dodawanych do kąpieli. Najlepiej stosować naturalne substancje bez sztucznych barwników, aromatów i konserwantów jak np. sól kamienna, morska lub solanka (przesycony roztwór soli w wodzie).

Solanka termalna dodawana do kąpieli stymuluje wymianę jonową między ciałem człowieka, a roztworem kąpielowym. Organizm opuszczają toksyny, a wchłaniane są mikroelementy rozpuszczone w wodzie. Wymiana jonowa jest intensywniejsza, im bardziej stężenie roztworu kąpielowego przekracza stężenie fizjologiczne soli człowieka wynoszące 0,9%. Reasumując, solanka umożliwia odżywienie i odtrucie organizmu z pominięciem i bez obciążenia układu pokarmowego.

Podczas kuracji oczyszczającej należy częściej korzystać z prysznica, płukać usta i myć zęby, gdyż wydzielane toksyny przez gruczoły potowe powodują niemiły zapach.

Aktywność fizyczna

Ruch na świeżym powietrzu to niezbędny element każdej terapii oczyszczającej, gdyż:

 • wzmaga wydzielanie potu, z którym eliminowane są toksyny
 • poprawia ukrwienie i przepływ krwi przez stawy, kości, skórę i narządy wewnętrzne
 • lepsze ukrwienie to lepsze odżywienie chorych tkanek i szybsze leczenie zmian zapalnych
 • pobudza metabolizm, jednak należy pamiętać, że dopiero po 30 minutach aktywności organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową

Wskazania do detoksykacji organizmu

Skutki odtruwania organizmu

 • organizm osiąga homeostazę (równowagę ustrojową)
 • regulacja i odciążenie układu immunologicznego, poprawa odporności
 • poprawa krążenia krwi
 • kojący wpływ na układ nerwowy
 • poprawa koncentracji
 • łagodzenie stanów lękowych
 • uczucie lekkości i witalności
 • głęboki i relaksujący sen
 • więcej energii i poprawa jakości życia
 • regeneracja uszkodzonych i nadwyrężonych mięśni, stawów i tkanek
 • normalizacja wagi ciała
 • opóźnienie procesu starzenia
 • wyższa wydolność fizyczna
 • profilaktyka schorzeń cywilizacyjnych

Pozostałe preparaty wspomagające oczyszczanie organizmu

Opcjonalne uzupełnienie terapii detoksykacyjnej

 • Calcium-D-Glucarate. Związek naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Jako suplement wspiera usuwanie metali ciężkich, pestycydów, herbicydów, tworzyw sztucznych, ubocznych produktów przemiany materii, nadmiaru estrogenu i cholesterolu LDL.
 • Węgiel aktywowany jest skuteczny szczególnie przy zatruciach pokarmowych, ale musi zostać szybko przyjęty, w celu niedopuszczenia do rozprzestrzenienia toksyn po całym organizmie.
 • Hydrożel kwasu metylokrzemowego jako czynnik neutralny dla organizmu doskonale wiąże toksyny » Enterosgel
 • Drenafast. Płynny wyciąg z brzozy, żeńszenia, mniszka lekarskiego, jasnoty białej, kory kruszyny, herbaty jawajskiej, męczennicy, kopru włoskiego, oliwki, mącznicy lekarskiej, zielonej herbaty i cytryny.
 • Immunofort (krople). Jeżówka purpurowa, aronia, pokrzywa, łopian i rumianek.
 • Belissa Detox. Skrzyp, pokrzywa, zielona herbata wzbogacone witaminami i mikroelementami.
Sprawdź recenzję gotowego program oczyszczania organizmu uznanej marki NaturalSwiss + Unikalny kod rabatowy SyndykatZdrowia dla czytelników na wszystkie produkty!

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Brak tu chyba najważniejszego organu który oczyszcza- płuca. W każdym wydechu jest mnóstwo toksyn które są wydalane. Pierwsze to zacząłbym od poprawnego oddychania- głębokiego,przeponowego. Wtedy mamy pewność że świeże powietrze wypełnia całe płuca i nie ma martwych stref.

 2. […] (w tym z czarnej rzepy), dopiero czwarty okres to przygotowane jelita oraz wątroba (więcej → oczyszczanie organizmu) do przyjęcia toksyn zgromadzonych w określonych organach i stosowanie poniższych […]

 3. Fantastyczny artykuł, mnóstwo treści i minimalizm formy. Zastraszająco mała liczba osób wie, jak negatywne dla organizmu może być jego zaśmiecenie. Sama od jakiegoś czasu przymierzam się do takiego oczyszczania z prawdziwego zdarzenia i mam nadzieję, że poskutkuje ono bardzo pozytywnie.

  Pozdrawiam

 4. Artykuł bardzo fajnie opisuje ten problem, tylko zapomina o przyczynach zatrucia organizmu. Stres, zła dieta, fastfudy ciągła pogoń za pieniądzem jeżeli nie zmienimy trybu życia takie odtruwanie może przynieść krótkotrwałe efekty.

 5. A ja moje oczyszczanie organizmu zaczęłam wtedy jak moje bóle głowy, zaparcia, przemęczenie i brak energii znacznie się nasiliły. Wtedy to zaczęłam regularnie, dwa razy dziennie stosować Błonnik Witalny. Już po tygodniu jego stosowania poczułam poprawę, a reszta dolegliwości powoli znikała. Aż pozbyłam się ich na stałe. Teraz moją kurację przeprowadzam raz do roku, przez 3 miesiące. Zbliża się wiosna – więc pora na ponowne rozpoczęcie mojej kuracji oczyszczającej błonnikiem witalnym.

 6. Ja stosuje wspomnianą w artykule chlorellę. Do chlorelli przekonały mnie efekty jakie przyniosła. No to, że w ogóle nie czuję się zmęczona, nie jestem leniwa, nie chce mi się ciągle spać jak to bywało wcześniej. Wzrosła też odporność organizmu na różne wirusy. Paznokcie wydają się mocniejsze, a włosy jakby szybciej rosną. Ach no i oczywiście nie mam wzdętego brzucha po posiłku. Ogólnie jestem zadowolona z tego preparatu.
  PS. Bardzo ciekawy artykuł 🙂

 7. Bardzo dobry artykuł. Można by jeszcze wspomnieć o chelatacjach różnego rodzaju oraz odtruwania-leczenia za pomocą różnych “protokołów”. Sam na sobie i żonie wypróbowałem Paulinga-Ratha. Działa wyśmienicie.

 8. jaką dietę oczyszczającą należy stosować i jak długo by pozbyć się cellulitu…? Taka dieta pomoże w ogóle na to paskudztwo?

 9. Przez dwa lata spałam w zagrzybionym pokoju, bolą mnie kości stawy puchną. Jaką odtrutkę mam stosować?

  1. mam wrażenie, że jakąkolwiek. najważniejsze żeby grzyba usunąć lub zmienić miejsce zamieszkania… ale w pierwszej kolejności to lekarz

 10. pierzga pszczela działa cuda. ja ją przyjmuję w formie suplementu w tabletkach i jestem strasznie zadowolony. odbudopwuje organizm po antybiotykach, wzmacnia odporność. polecam wszystkim

 11. Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka

 12. Kilka podstawowych technik takich jak dodatkowy ruch i zwiekszenie ilosci przyjmowanej wody powinno pokazac efekty i zmotywować do dalszej pracy.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.