Uchyłkowatość jelita grubego to choroba nabyta (wrodzona występuje marginalnie), która jeszcze 100 lat temu była niezwykle rzadka. Liczba zachorowań na Diverticulosis wzrosła w XX wieku wraz z popularnością przetworzonych produktów spożywczych, ubogich w naturalne włókna.

Włókna pobudzają ruchy perystaltyczne jelit, dzięki którym masy kałowe i niestrawione resztki pokarmu są usuwane – zmniejsza to wypełnienie jelita grubego i rozpychanie jego ścian.

Według badań, uchyłkowatość jelita grubego to schorzenie ponad połowy wszystkich ludzi powyżej 60 roku życia – w ścianach jelit pojawiają się drobne uwypuklenia, które przypominają winogrona. Owe zgrubienia są widoczne na rentgenie, jednak osoby, które nigdy nie przeszły takiego badania, nie wiedzą o swoim schorzeniu.

Poważnym powikłaniem uchyłkowatości jest zapalenie uchyłków (Diverticulitis), jednak występuje ono tylko u 10% chorych i wymaga leczenia szpitalnego.

Samo istnienie uchyłków nie daje żadnych dolegliwości i można samodzielnie poradzić sobie z tym problemem.

Uchyłkowatość, zapalenie uchyłków. Leczenie

Sposoby na uchyłki. Leczenie i dieta

Więcej włókien w codziennej diecie to najlepszy sposób leczenia i profilaktyki uchyłkowatości. Przeciętnie człowiek współczesny przyjmuje 16g. włókien dziennie, tymczasem optymalna dawka to 30-35g. Najprościej zjadać miskę otrębów, jednak ten sposób trudno trwale włączyć do jadłospisu. Oto łatwe w aplikacji wskazówki dietetyczne:

 • zamiast białego pieczywa pełnoziarniste np. chleb z pełnych ziaren
 • więcej przetworów z niełuszczonych zbóż np. posypanie potrawy surowymi otrębami
 • jedz całe owoce (soki są najczęściej całkowicie pozbawione włókien), najlepsze z nich: jagody, banany, brzoskwinie, jabłka i gruszki – także podczas gotowania nie należy obierać ich ze skórki
 • spożywaj mniej mięsa, zastępuj je fasolą
 • jedz suszone owoce tj. rodzynki, morele i śliwki
 • do zup jarzynowych dodawaj jęczmień

Spożycie włókien należy zwiększać stopniowo w ciągu 6-8 tygodni – przewód pokarmowy musi przystosować się do zmiany. Pierwsze kilka tygodni dieta bogata we włókna zwykle wywołuje wzdęcia i nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach.

Nasiona babki płesznik (Psyllium Semen) to bogate źródło naturalnych włókien. Stanowią doskonałe uzupełnienie diety jeśli w codziennym jadłospisie nie dostarcza się ich wystarczającej ilości. Najkorzystniejsze jest jednoczesne przyjmowanie nasion babki płesznik i jajowatej » Błonnik witalny »

Olej lniany działa osłonowo na cały układ pokarmowy, dlatego stanowi środek pomocniczy w leczeniu uchyłków.

Ograniczenie spożycia produktów przetworzonych. Ogólnie są one niezdrowe a w przypadku uchyłkowatości jelit po prostu szkodliwe.

Zwiększenie ilości wypijanych płynów, które są bardzo ważnym środkiem przeciwdziałającym zaparciom – dolegliwość zwykle towarzysząca uchyłkowatości. Należy wypijać 6-8 szklanek wody dziennie. Gdy oddawanie stolca jest połączone ze znacznym parciem, napinanie mięśni ścian brzucha wywołuje powiększanie się małych uchyłków.

Oddawaj stolec, gdy odczuwasz potrzebę. Powstrzymywanie stolca także prowadzi do powiększania się uchyłków.

Ćwiczenia fizyczne ułatwiają oddawanie stolca poprzez poprawę napięcia mięśni nóg, bioder, brzucha i mięśniówki gładkiej jelita grubego.

Nie stosuj zbyt często czopków na zaparcia mimo ich doraźnej skuteczności.

Lepsze są środki naturalne tj. suszone śliwki, sok śliwkowy i herbatki ziołowe to sprawdzone sposoby rozwalniające. » Zaparcia

Palenie papierosów STOP, gdyż nasila uchyłkowatość jelit.

Staranne przeżuwanie orzechów lub prażonego ryżu. Zawierają one części stałe, które mogą zatrzymywać się w uchyłkach i wywoływać zapalenie.

Po przebyciu ostrego zapalenia uchyłków lepiej zrezygnować z jedzenia potraw zawierających ziarna.

Alkohol w postaci np. 1-2 drinków dziennie może pomagać przy uchyłkowatości, gdyż jego umiarkowana ilość powoduje relaksację jelita grubego.

Napoje zawierające kofeinę STOP, ponieważ drażni ona jelita.

Udoskonal dietę. Niektóre pokarmy zwykle nieszkodliwe mogą zakłócać pracę jelit lub powodować wolne stolce – zidentyfikuj je i usuń z diety.

Suplementacja pomocnicza. Pozostałe leki naturalne i zioła na uchyłki…

 • Triphala – wyjątkowa kombinacja 3 ziół z medycyny indyjskiej regulująca układ trawienny
 • Ostropest plamisty – odtruwanie organizmu i powstrzymywanie krwawień wewnętrznych
 • Colostrum – naturalny preparat odpornościowy o szerokim spektrum terapeutycznym

Uchyłki. Uchyłkowatość. Porada lekarska

Groźnym powikłaniem uchyłkowatości jest wspomniane na wstępie zapalenie uchyłków jelita grubego. Rzadkie schorzenie jednak warto poznać objawy tej choroby: gorączka z towarzyszącym dotkliwym bólem z lewej strony jamy brzusznej. Nie wolno lekceważyć takich objawów. Zagrożeniem jest pęknięcie uchyłka lub krwotok z przewodu pokarmowego. Zapalenie uchyłków sporadycznie prowadzi nawet do śmierci (ale bez paniki!).

Wystąpienie wspomnianych objawów powinno być impulsem do konsultacji lekarskiej, która zazwyczaj kończy się osiągnięciem oczekiwanych rezultatów.

Uchyłkowatość jelita grubego to tylko proces zapalny, który z reguły udaje się opanować, zapewniając choremu spokój, odpowiednią dietą i kuracją antybiotykową – takie metody wystarczają do zwalczenia infekcji.

Tematy pokrewne
Hemoroidy »
Ból brzucha »

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Otręby potrafią podrażniać uchyłki ! Lepsza jest babka płesznik, i siemię lnianę, czosnek z kefirem,

  1. Wiem, że wiele osób z uchyłkami zupełnie rezygnuje z jakichkolwiek nasion, ziaren w naturalnej postaci. Wówczas alternatywą jest ich mielenie na proszek tuż przed spożyciem.

 2. Mnie lekarz wręcz zakazał spożywać nasiona w postaci naturalnej…gdyż podrażniają uchyłki…

 3. Ostatnio przeżyłem piekło, zanim po wykonaniu kolonoskopii, dowiedziałem się, ze powodem jest stan zapalny tego dziadostwa. Minęło 8 dni a ja do tej pory nie mam wypróżnień i dyskomfort w podbrzuszu. Dużym problemem jest dla mnie ustalenie diety. Oprócz uchyłków, choruję na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze , chorobę Chashimoto, Szczególnie trudne jest pogodzenie diety cukrzycowej z uchyłkową/ przy stanie zapalnym/. Gdzie można szukać pomocy w tej sprawie.

  1. Niesamodzielna solucja » dobry dietetyk, nawet tańszy online https://leczeniepro.pl/gotowa-zdrowa-dieta-porownanie-serwisow-dietetycznych/ albo samodzielna » intensywne zgłębianie wiedzy. W Internecie można znaleźć mnóstwo informacji np. tu
   dieta cukrzycowa » https://leczeniepro.pl/cukrzyca/#zalecenia
   nadciśnienie » https://leczeniepro.pl/nadcisnienie-tetnicze/#dieta_obnizajaca_cisnienie
   + hashimoto i uchyłki + dieta przeciwzapalna
   Namierzyć wspólne elementy i na ich podstawie ułożyć jadłospis.

   Oczywiście samodzielna rozkmina zajmie więcej czasu niż skorzystanie z zewnętrznej pomocy.

   Pozdrawiam i życzę zdrowia!

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.