Żylaki to nadmierne, workowate poszerzenia żył powierzchownych z charakterystycznym wydłużeniem i poskręcaniem, objaw rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.

Pojawiają się głównie na kończynach dolnych (żyły znajdują się najniżej i najdalej od serca), ale także na ramionach, przełyku, odbycie (hemoroidy), pęcherzu moczowym, macicy, pochwie i powrózku nasiennym. Na żylaki cierpi więcej kobiet niż mężczyzn, a częstość ich występowania rośnie z wiekiem.

Powikłaniem żylaków jest zapalenie żył, które objawia się bolesnymi stwardnieniami i zaczerwienieniami wywołanymi niedrożnością żył przez skrzep krwi. Oderwanie skrzepu może być groźne dla życia jeśli przedostanie się on do tętnicy płucnej i spowoduje jej zator.

Objawy żylaków

Żylaki vs zdrowa żyła

 • uczucie ciężkości i przemęczenia nóg, szczególnie wieczorem
 • ból i obrzęk kostek
 • obrzęk podudzia
 • skurcze mięśni nóg
 • żyły siateczkowate i tzw. pajączki
 • zmiany troficzne skóry: przebarwienia, wypryski, stwardnienia i owrzodzenia
 • swędzenie i pieczenie kończyn
 • niepokój ruchowy, czyli podświadoma potrzeba ciągłej zmiany pozycji

Przyczyny żylaków

 • Brak ruchu. Niekorzystny wpływ na układ żylny ze względu na brak pompy mięśniowej, która przemieszcza krew od dołu do góry.
 • Wiek. Ścianki żył z upływem lat tracą swoją elastyczność i sprężystość. Rozszerzają się, co powoduje dysfunkcje zastawek żylnych kontrolujących przepływ krwi w stronę serca, a to z kolei wywołuje odpływ krwi z powrotem do nóg (umożliwione cofanie krwi), powstaje zastój żylny, dalsze poszerzanie ścian i finalnie żylaki.
 • Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej (pracownik biurowy, kierowca) lub stojącej (fryzjer, kasjerka)
 • Uwarunkowania genetyczne (17% populacji)
 • Ciąża. Znaczne zwiększenie objętości jamy brzusznej i obniżenie aktywności fizycznej powoduje utrudniony przepływ żylny. Hormony rozluźniają żyły i tkanki miękkie, aby nie krępować rozwijającego się malca.
 • Przebyte zapalenie żył, zakrzepica. Niedrożność żył wywołuje zwiększenie ciśnienia w układzie żylnym nóg i uszkodzenie zastawek.
 • Leki hormonalne
 • Podwyższony cholesterol
 • Płaskostopie lub inna wada postawy
 • Niewłaściwa dieta prowadząca do 2 czynników zwiększających powstanie żylaków: otyłości lub zaparcia
 • Alkohol
 • Palenie papierosów. Nikotyna wpływa na zwapnienie i zwężenie żył.
 • Nadużywanie sauny
 • Zbyt częste gorące kąpiele
 • Nadmierne opalanie się
 • Podnoszenie ciężarów
 • Źle dobrana obcisła odzież utrudnia krążenie krwi w kończynach dolnych.

Domowe sposoby na żylaki. Leczenie i profilaktyka przeciwżylakowa

Podnoszenie stóp powyżej poziomu ud

Ułatwia funkcjonowanie żył w nogach wykorzystując grawitację. Wskazane szczególnie, gdy nogi zaczynają pobolewać. Leżąc lub siedząc pod stopy należy podłożyć jakieś podwyższenie np. poduszkę.

Kompresoterapia

Rajstopy przeciwżylakowe, elastyczne pończochy (sięgające tylko do kolan) lub specjalny bandaż nie dopuszczają do zalegania krwi w drobnych naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Jednak źle dobrane (lub nieumiejętnie założony bandaż) mogą działać odwrotnie, jak każda obcisła odzież – utrudniać odpływ krwi z nóg w kierunku serca. Przeciwwskazania do stosowania tej metody to zakrzepica żył głębokich i miażdżyca.

Rajstopy i nogi do góry

Ćwiczenie polegające na połączeniu 2 powyższych sposobów warto powtarzać kilka razy dziennie. Należy założyć rajstopy, położyć się na plecach, oprzeć nogi o ścianę pod kątem prostym i wytrzymać w tej pozycji 2 minuty. Dzięki temu krew z obciążonych żył spłynie do serca.

Oddychanie przeponowe i nogi do góry

To kolejne połączenie skutecznych sposobów łagodzących dolegliwości żylakowe. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu, należy położyć się na plecach ze stopami opartymi o ścianę i oddychać przeponowo powoli i równo.

Siła ciążenia sprawia, że krew odpływa z nóg, a głębokie i równe oddychanie wytwarza w klatce piersiowej prawidłowe ciśnienie ujemne, co w znacznym stopniu ułatwia wpływanie krwi z całego ciała, w tym z przepełnionych naczyń krwionośnych w nogach do dużych żył w klatce piersiowej.

Modyfikacja łóżka

Poprzez uniesienie dolnej części podpierającej nogi. Przed trwałym podłożeniem czegoś pod materac lub nogi łóżka, należy zasięgnąć rady lekarza, gdyż choroby serca lub trudności oddechowe mogą być przeciwwskazaniem do permanentnego stosowania tego sposobu.

Unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, co dotyczy zwłaszcza trybu pracy

Wskazane jest częste przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (lub z palców na pięty i odwrotnie), zmiany pozycji, okresowe poruszanie stopami, krótkie spacerowanie, przysiady i unikanie zakładania nogi na nogę.

Unikanie przegrzewania nóg

Ciepło powoduje rozszerzanie żył, dlatego zakazane jest: solarium, długie gorące kąpiele, sauna, długotrwałe opalanie się, depilacja gorącym woskiem, ogrzewanie podłogowe.

Chłodny prysznic

Natomiast niska temperatura hartuje naczynia krwionośne i poprawia krążenie. Zalecany jest chłodny ale nie lodowaty 10-sekundowy natrysk na każdą nogę zaczynając od stóp.

Aktywność fizyczna wzmaga krążenie krwi i jest wyjątkowo wskazana

Nawet zwykły spacer uruchamia mięśnie nóg, dzięki czemu uniemożliwia zastój krwi w żyłach kończyn dolnych. Rekomendowana jest także jazda na rowerze, jogging, pływanie, taniec czy wchodzenie po schodach. Każde ćwiczenia łagodnie stymulujące mięśnie kończyn dolnych ale np. podnoszenie ciężarów jest zakazane.

Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia W prowadzeniu zdrowego stylu życia zapobiegającego żylakom pomaga Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia ChronoLife.eu

Optymalna dieta na żylaki

To m.in. unikanie pokarmów tuczących i wywołujących zaparcia, słonych przypraw i soli zatrzymujących wodę w organizmie oraz nadmiaru cukrów prostych. Jadłospis musi być obfity w owoce, warzywa (np. soki warzywne), napar z lipy i brzozy. Pokarmy muszą być bogate w błonnik, rutynę, krzem, witaminę C (dzika róża i wiśnia acerola), B, PP oraz E. Skuteczną i naturalną regulację układu pokarmowego zapewnia indyjska mieszanka ziół Triphala.

Otyłość

Sprzyja powstawaniu żylaków, gdyż utrudnia przepływ krwi w nogach. Dlatego należy bezwzględnie schudnąć stosując zdrową dietę. Podstaw optymalnego żywienia można się nauczyć…

…lub skorzystać z wiedzy ekspertów i ich gotowych diet specjalistycznych…

Porównanie najlepszych polskich serwisów dietetycznych »

Preparaty naturalne i zioła na układ krążenia

Stanowią doskonałe uzupełnienie leczenia. Łączenie specyfików przynosi lepszy skutek…

 • Ostropest plamisty – roślina silnie detoksykująca organizm i wzmacniająca naczynia krwionośne, źródło dobroczynnej sylimaryny
 • Colostrum – tzw. siara, bioaktywny suplement immunologiczny

Synergiczne zestawy ziół wspierające układ krwionośny

Ocet jabłkowy

Najlepsza jest samoróbka z ekojabłek np. z działki własnej lub znajomego. Ten naturalny produkt wspiera oczyszczanie organizmu i poprawia cyrkulację krwi na 2 sposoby. Wykorzystuje się go zewnętrznie i wewnętrznie. Delikatny masaż żylaków sporą ilością nierozcieńczonego octu jabłkowego, codziennie rano i wieczorem, zauważalnie zmniejsza ich rozmiar po ponad 2-miesięcznej kuracji. Bezpośrednio po wyschnięciu lekko gładzić, masować nogi miękką gąbką od dołu do góry przez 2-3 minuty. Natomiast mieszanka 2 łyżeczek octu jabłkowego w szklance wody, pita 2x dziennie 15 minut przed posiłkiem, poprzez poprawę trawienia poprawia działanie całego ustroju. Przepis na ocet jabłkowy, właściwości, zastosowanie, skład i zagrożenia »

Czosnek

Jako silny naturalny środek przeciwzapalny, oczyszczający i poprawiający krążenie krwi warto włączyć do jadłospisu antyżylakowego. To samo dotyczy pietruszki. W zasadzie, im więcej czosnku i pietruszki w diecie, tym lepiej.

Pieprz cayenne (papryka kajeńska)

Jako bogate źródło witaminy C i flawonoidów, zwiększa krążenie krwi oraz łagodzi ból i obrzęk w spuchniętych żyłach. Następująca recepta ma podobno cudowne efekty w leczeniu żylaków: mieszanka 1 łyżeczki pieprzu cayenne w szklance ciepłej wody, pić 3x dziennie przez 1-2 miesiące.

Taksyfolina » (dihydrokwercetyna, DHQ)

Flawonoid, silny antyoksydant i synergetyk dla witamin A, C i E – wzmacnia ich aktywność biologiczną. Wykazuje działanie wybornie poprawiające stan funkcjonalny układu sercowo-naczyniowego. Stymuluje mikrokrążenie, poprawia funkcje mikronaczyń i zmniejsza ich przepuszczalność, co skutkuje zmniejszonym uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg, mniejszymi obrzękami kostek i stóp, rzadszymi nocnymi skurczami mięśni i lepszym samopoczuciem.

W żywności znajdują się małe ilości taksyfoliny np. w ostropeście plamistym, gdzie należy ona do wspomnianego wcześniej kompleksu o nazwie sylimaryna. Dopiero zastosowanie ekstraktu DHQ zapewnia szybki i zauważalny efekt leczniczy. » Recenzja najmocniejszego preparatu dihydrokwercetyny & Porównanie jej suplementów »

Oliwa z oliwek

Także może służyć do masowania żylaków. Do mikstury można dodać witaminę E i/lub cyprysowy olejek eteryczny (4 krople na 2 łyżeczki oliwy). Płyn należy rozgrzać w dłoniach i masować 2x dziennie przez kilka minut, przez 1-2 miesiące.

Masaż nóg

Rano i wieczorem należy masować nogi od palców stóp do pachwin, najlepiej przy użyciu szorstkiej gąbki do kąpieli i zawsze w kierunku serca.

Moczenie stóp

W naparze z nagietka, kasztanowca, dziurawca, skrzypu polnego albo w roztworze soli morskiej lub zwykłej kuchennej. Ten relaksujący zabieg powinien trwać 20-30 minut.

Preparaty przeciwżylakowe

Wzmacniające ściany naczyń krwionośnych w postaci maści, kremów, żeli, tabletek, a także soli do kąpieli. Najskuteczniejsze z nich to te zawierające troxerutynę, wyciągi z nasion kasztanowca, lub biszofit. Efekt leczniczy można spotęgować stosując jednoczesną kurację np. maści i suplementów diety.

Aromaterapia

Wykorzystanie olejków eterycznych łagodzi dolegliwości żylakowe:

Nie należy nosić obcisłej odzieży

Wszelkie ubrania, szczególnie uciskające w pasie lub w okolicy pachwin, mogą utrudniać krążenie w kończynach dolnych.

Buty na obcasach lub z wysokimi cholewkami są niewskazane

Gdyż dodatkowo obciążają kończyny dolne. Mięśnie łydek nie są uruchamiane i brak pompowania krwi z nóg w stronę serca. Maksymalny obcas to 3-4cm. Dodatkowo stopa w obuwiu musi być optymalnie ułożona. Niewygodne buty należy korygować odpowiednimi wkładkami.

Pigułki antykoncepcyjne

Wywołują zaburzenia równowagi hormonalnej, co może być przyczyną powstawania pajączkowatych rozszerzeń żylnych. Dlatego jeśli istnieje czasowy związek między pierwszymi oznakami żylaków a rozpoczęciem przyjmowania środków antykoncepcyjnych należy zasięgnąć porady lekarskiej lub od razu zrezygnować z hormonalnej antykoncepcji.

Regularna kontrola ginekologiczna

Jest szczególnie wskazana kobietom cierpiącym na żylaki kończyn dolnych, gdyż mogą im towarzyszyć przewlekłe choroby narządu rodnego m.in. stany zapalne lub nowotwory.

Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn tworzenia się żylaków!

Nikotyna powoduje odkładanie się płytek miażdżycowych w żyłach zmniejszając ich przepustowość. Źle wpływa na układ krwionośny także alkohol, zwłaszcza czysta wódka.

Leki przeciwbólowe

Mogą złagodzić ból nóg towarzyszący żylakom, jednak nie są wskazane, gdyż żylaki wywołujące bolesność wymagają konsultacji lekarskiej.

Porada lekarska

Jest niezbędna w 2 przypadkach:

 • Zakrzep (wspomniane na początku zakrzepowe zapalenie żył) objawia się bolesnością oraz wrażliwością uciskową. Skrzeplina jest widoczna na żyle w postaci czerwonych zgrubień, które nie zmniejszają się po uniesieniu nóg.
 • Pęknięcie i towarzyszący wylew krwi grozi szczególnie żylakom w okolicy kostek. Szybka utrata krwi jest bardzo niebezpieczna, dlatego krwawiące miejsce trzeba ucisnąć opatrunkiem oraz ręką i szybko zgłosić się do lekarza.

Mimo tego, regularne wizyty u flebologa (lekarz chorób żył) powinny stać się nawykiem u osób z żylakami, a pierwsza konsultacja powinna nastąpić już po zaobserwowaniu pierwszego żylaka, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Po za tym flebolog może doradzić natychmiastowe usunięcie żylaków metodami operacyjnymi lub mniej inwazyjną lecz równie skuteczną skleroterapie, czyli wstrzyknięcie w żylaka substancji powodujących zarośnięcie żyły.

Tematy pokrewne
Wzmocnienie serca »
Hemoroidy »
Cholesterol »

Sprawdź proponowane artykuły

Jeden komentarz
Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.