Zakrzepowe zapalenie żył (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) to stan zapalny naczyń krwionośnych z procesem zakrzepowym występujący najczęściej w kończynach dolnych wywołany zakażeniem bakteryjnym.

Wyróżnia się 2 rodzaje zapalenia żył:

 1. Zakrzepowe zapalenie żył głębokich stanowi poważne zagrożenie dla życia, gdyż może dojść do oderwania się skrzepu krwi (zakrzepica żył głębokich tzw. tromboza) i do jego przemieszczenia się z nóg do płuc. Ta choroba wymaga hospitalizacji i leczenia lekami obniżającymi krzepliwość krwi.
 2. Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych jest znacznie mniej niebezpieczne, najczęściej występuje w obrębie odcinków żył z żylakami, czyli żył powierzchownych o cienkich ścianach i poszerzonej średnicy, gdzie dochodzi do zwolnienia przepływu krwi, tworzenia się skrzeplin i rozwoju zapalenia.

Zapalenie żył głębokich i powierzchownych

Objawy zapalenia żyły powierzchownej

 • skóra wzdłuż żyły staje się zaczerwieniona, rozogniona, bolesna i twarda
 • wysypka
 • łuszczenie skóry
 • pęcherze
 • swędzenie

Objawy zapalenia żyły głębokiej

 • obrzęk i zaczerwienienie kończyny
 • bolesność przy dotyku
 • gorączka i dreszcze

Główne przyczyny zapalenia żył

 • wzrost krzepliwości krwi np. u kobiet ciężarnych lub przyjmujących hormonalne tabletki antykoncepcyjne
 • najczęstsze źródła wysiewu bakterii chorobotwórczych to migdałki i zęby z próchnicą
 • infekcja
 • unieruchomienie, uszkodzenie lub ucisk żyły
 • toksyczne działanie związków chemicznych np. leki i narkotyki wstrzykiwane dożylnie
 • objaw choroby towarzyszącej

Zwykle stan zapalny ustępuje po 7-10 dniach, ale pełne wyzdrowienie może trwać od 3 do 6 tygodni.

Domowe sposoby leczenia i profilaktyki zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych

Pobudzanie krążenia i rozrzedzanie krwi

Ostropest plamisty »

Bogate źródło sylimaryny, czyli naturalnego kompleksu flawonolignanów wspierających działanie wątroby. Sprawniejsza wątroba to czystsza krew i jej swobodniejszy przepływ w naczyniach krwionośnych.

Taksyfolina »

… lub dihydrokwercetyna (DHQ), flawonoid i antyoksydant o silnym działaniu synergicznym dla witamin A, C i E. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, antybiotyczne i hipolipidemiczne (obniżające cholesterol) wybitnie poprawia funkcje układu sercowo-naczyniowego. Udrażnia, wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne, w tym najmniejsze włosowate, czyli tzw. kapilary.

W sieci można znaleźć anonimowe doniesienia o zmniejszeniu dawek leków w przebiegu zakrzepicy po włączeniu suplementacji taksyfoliną. Oczywiście, pomimo tego, jej włączenie do jadłospisu, szczególnie w towarzystwie innych leków, trzeba skonsultować z lekarzem! » Podsumowanie opinii użytkowników DHQ

Małe ilości dihydrokwercetyny znajdują się w niektórych hiszpańskich oliwach z oliwek, orzechach, nasionach bawełny, tamaryndowca i czarnej porzeczki, przyprawach, owocach cytrusowych, jagodach, truskawkach, (czerwonej) cebuli i ostropeście plamistym – taksyfolina jest jednym ze składników wspomnianej sylimaryny.

Ekstrakty DHQ zapewniają zauważalny efekt zazwyczaj po miesiącu stosowania, co potwierdziłem na sobie » Recenzja TaxiVital & Porównanie suplementów z taksyfoliną »

Olej lniany »

Dzięki wysokiej zawartości NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) hamuje zlepianie płytek krwi, co zapobiega powstawaniu zatorów i skrzepów. Warto włączyć go do diety przy wszystkich chorobach krążeniowych.

Pozostałe naturalne produkty żywnościowe warte dodania do diety na zakrzepicę to…

kurkuma, imbir, pieprz cayenne, ocet jabłkowy oraz…

Bogate źródła witaminy E

Orzechy włoskie, migdały, oliwa z oliwek, brokuły i awokado.

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy)

Rozrzedza krew, dzięki czemu stanowi sprawdzony sposób zapobiegania powstawaniu zakrzepów. Wskazane jest profilaktyczne przyjmowanie aspiryny w małych dawkach (np.75mg), ale mimo wszystko ta metoda wymaga konsultacji lekarskiej.

Regularna aktywność fizyczna pobudza krążenie krwi

Co przeciwdziała zakrzepowemu zapaleniu żył. Żyły stanowią niskociśnieniowy obszar układu krążenia i w razie niewłaściwego działania zastawek żylnych, które nie powinny dopuszczać do cofania się krwi (tak się dzieje, gdy powstają żylaki podudzi), jedynym sposobem przeciwdziałania zastojowi krwi jest uruchamianie mięśni.

Na przykład, w czasie długiej podróży samochodem należy robić częste przerwy na krótki spacer po 100 metrów. Nieruchome siedzenie przez dłuższy czas utrudnia przepływ krwi, dochodzi do zastoju m.in. w obrębie naczyń krwionośnych kończyn dolnych, co sprzyja krzepnięciu krwi w tych miejscach.

Zakrzepica i zapalenie żył. Leczenie miejscowe, profilaktyka i zalecenia ogólne.

Ciepłe, wilgotne okłady i nogi układane wyżej od serca…

… o 15-40cm pomaga złagodzić objawy oraz przyspiesza leczenie, gdyż ułatwia odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Wskazane jest, aby część łóżka, na której spoczywają nogi chorego podczas leżenia lub snu unieść na min. 15cm. Można zastosować także olejek kanuka.

Rzucenie palenia papierosów to podstawowa profilaktyka…

… nawracającego zapalenia żył, które może być początkiem poważnej choroby Bürgera (zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych) cechującej się silnymi bólami i zarastaniem naczyń najczęściej w nogach.

Doustne środki antykoncepcyjne STOP

Przebyte w przeszłości zapalenie żył lub innych chorób zakrzepowych jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania doustnej antykoncepcji. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych podnosi 3-4krotnie ryzyko powstania zapalenia żył głębokich, co w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów w żyłach powierzchownych.

Rajstopy elastyczne zmniejszają ból i poprawiają samopoczucie

Chorych na zapalenie żył, ale mogą także powodować bolesny ucisk, dlatego ich stosowanie jest uwarunkowane od indywidualnych predyspozycji.

Czynniki zwiększające stopień ryzyka nawrotu zapalenia żył u osób już wcześniej cierpiących na to schorzenie nie zawsze są zależne od chorego

Na przykład, konieczność operacji lub długotrwały pobyt w łóżku. Warto wiedzieć, że wczesne wstanie z łóżka po operacji i rozpoczęcie rehabilitacji zmniejsza ryzyko zakrzepu.

Sytuacje zmuszające do długotrwałego pozostawania w bezruchu zwiększają zagrożenie zakrzepicą żył

Dwa standardowe przykłady to podróż samochodem lub samolotem.

Długa podróż lotnicza często jest przyczyną zapalenia żył

Co jest ściśle związane z obniżeniem ciśnienia w kabinie, brakiem ruchu i piciem alkoholu podczas lotu. Tzw. zespół klasy turystycznej rzadko dotyczy pasażerów luksusowej pierwszej klasy. Osoby zagrożone zapaleniem żył powinny przed lotem nałożyć rajstopy elastyczne i co pół godziny wstawać na krótki spacer.

Porada lekarska

Zapalenie żył i oderwanie się skrzepu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, jednak zdarza się to rzadko i głównie z powodu zaniedbania leczenia. Jeśli do typowych objawów zapalenia żył powierzchownych dołączy gorączka i tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca konieczny jest kontakt z lekarzem.

Tematy pokrewne
Cholesterol »
Hemoroidy »
Trójglicerydy »
Wzmacnianie serca »

Sprawdź proponowane artykuły

 1. Wlasnie o taka mi porade chodzilo.Mam zapalenie zyly-prawdopodobnie zakrzep.Jestem w tej chwili poza granicami kraju.Ta porada napewno mi pomoze.Bardzo dziekuje za ten artykul.Przesyslam Pozdrowienia Teresa

 2. Dziękuję za miłe i dopingujące słowa. Dodam, że ten serwis powstał właśnie na emigracji, gdy brakowało mi skutecznych, domowych sposobów leczenia w polskiej sieci. A jak wiadomo kontakt z lekarzem w nieswoim języku może być utrudniony… Pozdrawiam

  1. bardzo dobry artykuł , który pomoże nie jednej osobie , dziekuję i pozdrawiam autora . Teresa Mikulecka

 3. od 4 dni mam zapalenie zylakow przyjmuje tab.przeciwbolowe i masci jest trochę lepiej ale dzięki tej informacji jak cwiczyc i jak dbac o nogi na pewno za pare dni poczuje się lepiej dziekuje

 4. Hej. Bylam u lekarza który stwierdził ze mam zapalenie żył skierował mnie na SOR ponieważ był to lekarz prywatny tam miałam pobrana krew i dostałam skierowanie do chirurga zastrzyki clenax w brzuch poszłam do chirurga który przepisał mi maść lioton 1000 i tabletki cyclo 3 forte. Nie miałam jeszcze badania usg wiec obawiam się ze może mi się coś stać ? Czy to jest odpowiednie leczenie ? I jaka jest szansa ze mogę dostać zatoru ? Czy jak już brałam zastrzyki i teraz mam maść i tabletki może mi się coś stać czy najgorsze za mną ? PROSZĘ O ODPOWIEDZ !!

  1. Po pierwsze proszę się zrelaksować i uspokoić.
   Po drugie proszę zaufać lekarzowi – przy tym schorzeniu medycyna akademicka nie robi większych błędów.
   Po trzecie proszę wyeliminować wszelkie czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów i antykoncepcje. oraz wprowadzić dawkę ruchu (minimum 3x w tygodniu 30-minutowy spacer) i dietę antyzapalną, czyli jak najbardziej roślinną. Jeśli zaprojektowanie roślinnego jadłospisu jest problemem proszę skorzystać z oferty dietetyka.

 5. Mam zapalenie żył i nie wiem czy mam całą dobę nosić rajstopy uciskowe czy na noc ściągać żeby nogi odpoczęły i czy mogę chodzić do pracy czy wygrzewać nogę proszę o pomoc

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.