Tachykardia, czyli częstoskurcz to przyspieszone bicie serca z częstotliwością uderzeń powyżej 100 na minutę. Przy czym częstość powyżej 160 na minutę nie jest rzadkością.

Jeśli tachykardii towarzyszy nierytmiczna akcja serca, mówi się o tachyarytmii. Tachykardia często wywołuje brak oddechu, nudności i poty. Jej poważniejsze formy mogą doprowadzić do utraty przytomności, a nawet śmierci.

Przyczyny tachykardii

 • bieg lub inny duży wysiłek fizyczny
 • stymulacja organizmu przez wysokie stężenie adrenaliny (stres, nerwowość itp.)
 • gorączka
 • używki: alkohol, kofeina, nikotyna
 • narkotyki np. amfetamina
 • leki zawierające atropinę, efedrynę lub pseudoefedrynę
 • nadczynność tarczycy
 • choroby serca m.in. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego
 • niewydolność oddechowa
 • utrata krwi i niedokrwistości pokrwotoczne
 • niedocukrzenie (» cukrzyca)
 • odwodnienie
 • posocznica (sepsa, ogólnoustrojowa reakcja zapalna wywołana zakażeniem)
 • wstrząs, w tym anafilaktyczny, czyli natychmiastowa reakcja alergiczna

Rodzaje tachykardii

 • tachykardia zatokowa to przyspieszenie rytmu zatokowego serca (nadawanego przez węzeł zatokowy) powyżej 100 uderzeń na minutę
 • częstoskurcz nadkomorowy dzieli się na: nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy, nawrotny częstoskurcz przedsionkowo-komorowy węzłowy, częstoskurcz przedsionkowy (jedno- i wieloogniskowy)
 • częstoskurcz komorowy to przyspieszone do 200 uderzeń na minutę i zbyt słabe skurcze mięśnia komór serca, które stanowią potencjalne zagrożenie życia, gdyż mogą przejść w migotanie komór i niewydolność krążenia, dlatego wskazane jest natychmiastowe leczenie

Po pierwszym napadzie tachykardii wskazane jest przeprowadzenie szeregu badań i postawienie diagnozy. Lekarz po wykluczeniu …

 • tachykardii komorowej
 • uszkodzeń mięśnia sercowego lub zastawek
 • zaburzeń czynności tarczycy
 • patologi płuc itp.

… diagnozuje chorobę – tachykardia przedsionkowa, czyli napadowy częstoskurcz przedsionkowy.

Przedsionki serca to miejsca, z których dopływająca krew jest przepompowywana do prawej i lewej komory. Przedsionki mogą pracować rytmicznie, jednakże częstotliwość ich skurczów może być kilkakrotnie większa od skurczów komorowych.

Sposoby na tachykardię. Jak postępować w przypadku napadu częstoskurczu?

Ograniczenie aktywności. Wstępne i nie nasilone objawy tachykardii trzeba traktować jak światło ostrzegawcze. Według kardiologów odpoczynek to najlepszy sposób na powstrzymanie ataku.

Aktywizacja układu przywspółczulnego. Częstość i siła skurczów serca jest regulowana przez 2 sieci nerwowe:

 • nerwy współczulne – układ sympatyczny
 • nerwy przywspółczulne – układ parasympatyczny

Głównym nośnikiem bodźców przywspółczulnych jest nerw błędny. Dominacja układu współczulnego wiąże się z szybką pracą serca, gdyż układ ten odpowiada za przygotowanie organizmu do reakcji stresowej “walka-ucieczka”.

A więc w przypadku tachykardii należy wzmocnić oddziaływanie słabszego układu przywspółczulnego – pobudzenie nerwu błędnego inicjuje procesy chemiczne, których wynikiem jest zwolnienie pracy serca.
Aby to zrobić należy wziąć głęboki oddech i wypuścić powietrze mocno napinając mięśnie.

Masaż tętnicy szyjnej wymaga wcześniejszej porady lekarskiej, co do sposobu wykonania zabiegu, gdyż zbyt energiczne ruchy mogą spowodować zahamowanie dopływu krwi do mózgu i omdlenie. Należy delikatnie masować tętnicę szyjną – miejsce, które trzeba uciskać leży na granicy szyi głęboko pod żuchwą.

Moczenie twarzy w zimnej wodzie. U morskich ssaków nurkowanie w zimnej wodzie powoduje automatyczne zwolnienie pracy serca. Wystarczy zanurzyć twarz na 1-2 s. w misce zimnej wody. Czasami zabieg ten przerywa atak tachykardii.

Troska o śródmózgowie. Prace serca kontroluje część mózgu nazywana śródmózgowiem, dlatego istotna jest stymulacja przysadki, gruczołu dokrewnego zlokalizowanego w tej okolicy. Przysadka produkując różnego rodzaju hormony, decyduje o stabilności układu wegetatywnego. Wegetatywny, czyli autonomiczny układ nerwowy to wspomniany układ współczulny (przyspiesza wszystkie funkcję organizmu oprócz trawienia) oraz układ przywspółczulny.

Stres, złe odżywianie i zanieczyszczenie środowiska mogą utrudniać przysadce regulację wegetatywnego układu nerwowego, wskutek czego pracuje ona na wyższych obrotach i wywołuje stan nazywany przeciążeniem współczulnym.

Pomoc przysadce w odzyskaniu prawidłowych funkcji polega na przestrzeganiu kilku prozdrowotnych reguł:

Zdrowa dieta, mniej słodyczy, regularne posiłki. Nadmiar słodyczy powoduje, że trzustka produkuje więcej insuliny, co prowadzi do okresowej hipoglikemii (niedocukrzenie). Ten stan zmusza nadnercza do wytworzenia dodatkowej porcji adrenaliny, która uruchamia zapas glikogenu z wątroby. Adrenalina (główny hormon układu współczulnego) pobudza serce do szybkiej pracy, a organizm wprowadza w stan nie kontrolowanego podniecenia i lęku.

• Dobór sposobu odżywiania do indywidualnego metabolizmu. Osoby o szybkiej przemianie materii powinny spożywać więcej pokarmów białkowych, ponieważ są one dłużej trawione, co zapobiega gwałtownym spadkom poziomu cukru we krwi, a to z kolei uruchamia proces opisany powyżej.

• Relaks. Udowodniono zależność pomiędzy perfekcjonistyczną, ekspansywną, nakierowaną na sukces postawą życiową, a częstością występowania napadowej tachykardii przedsionkowej. Uogólniając, te same osoby cierpią na arytmię i migrenowe bóle głowy. Właśnie u nich dochodzi do nadmiernej pobudliwości układu przewodzącego bodźce w sercu, chronicznie występuje nadprodukcja adrenaliny, a pogłębiony stres powoduje takie wzmożenie przewodzenia bodźców współczulnych w sercu, że dochodzi do utraty właściwego rytmu. W takich przypadkach eksperci zalecają relaksację np. nauczenie się metody biologicznego sprzężenia zwrotnego, medytacji lub innych technik relaksacyjnych.

Wyjątkowo pomocne okazują się mikro- i nanobąbelki tworzące efekt mlecznej wody, w której kąpiel zapewnia stan głębokiego odprężenia i stabilizacji funkcji układu krwionośnego. Aby poczuć prozdrowotną moc mikropęcherzyków już nie trzeba jechać do uzdrowisk. Więcej w artykule » Domowe SPA, hydromasaż i naturalna higiena bez chemii. Przełom kosmetyczny »

Wskazówki ogólne

Ćwiczenia fizyczne przyspieszające pracę serca, obniżają jego spoczynkową częstość skurczów (czynność powysiłkowa). Osoby nie oprawiające sportu mają zwykle tętno 80 uderzeń na minutę.

Rozpoczęcie aktywności fizycznej np. joggingu, powoduje, że czynność serca może przyspieszyć do 160-170 unm. Jednak podczas treningu spoczynkowego częstość skurczów spada do 60-65.

Dodatkowo wysiłek fizyczny zwiększa odporność na uwalnianą adrenalinę, która zostaje spożytkowana w najbardziej właściwy sposób – czynniki agresywne zostają prawidłowo ukierunkowane.

Pulsometr umożliwia stałą kontrolę akcji serca, co pozwala na znalezienie zależności między codzienną aktywnością a pracą mięśnia sercowego. Z kolei stały monitoring ułatwia lekarzowi postawienie celnej diagnozy. Wygodne pulsometry mają formę zegarka nadgarstkowego.

Dieta w tachykardii

Zioła uspokajające, dzięki swoim właściwościom, ułatwiają stabilizacje akcji serca, wyciszają i relaksują. Zalecane są poniższe zioła i mieszanki.

Pojedyncze zioła

Mieszanki ziołowe

Arjuna to ziele ze starożytnej medycyny indyjskiej Ayurvedy, stosowane jako osłona i wzmocnienie serca. Arjuna zawiera m.in. duże ilości koenzymu Q10, który jest powszechnie zalecany przez kardiologów jako czynnik przeciwdziałający chorobie wieńcowej i zawałowi serca, redukujący nadciśnienie i częstoskurcz.

Kontrola poziomu magnezu. Magnez chroni komórki i równoważy działanie wapnia w komórkach mięśnia sercowego – wnikanie wapnia do wnętrza komórek pobudza skurcz, natomiast magnez to główny składnik enzymów hamujących napływ wapnia do komórki. Dzięki temu można zachować prawidłowy rytm skurczów i rozkurczów. Zalecane dzienne dawki magnezu: kobiety 280mg, mężczyźni 350mg.

Źródła magnezu

 • soja np. połowa filiżanki tofu to 125mg
 • orzechy
 • fasola strączkowa, filiżanka gotowanej fasoli to 70-100mg
 • otręby i ziarna zbóż
 • warzywa o ciemnozielonych liściach np. filiżanka gotowanego szpinaku to ponad 150mg
 • skorupiaki
 • czekolada i kakao

Dobrym rozwiązaniem jest również uzupełniająca suplementacja preparatem magnezowym np. ZMB6 – Magnez + Cynk + Witamina B6 (recenzja z analizą składu) »

Kontrola poziomu potasu. Potas to kolejny pierwiastek, który wpływa na pobudliwość włókien mięśniowych serca. Jego niedobór może być spowodowany nadmiarem sodu w organizmie, głównie soli z pokarmów lub stosowaniem środków odwadniających i przeczyszczających.

Suplementacja wspomagająca leczenie. Pozostałe leki naturalne i zioła na tachykardię…

 • Colostrum – bioaktywny suplement immunologiczny o szerokim spektrum terapeutycznym, w tym wspomagające leczenie chorób serca
 • Ostropest plamisty – roślina detoksykująca organizm i układ krwionośny, co wspomaga stabilizację funkcji mięśnia sercowego
 • Triphala – formuła 3 ziół, która poprzez kompleksową regulacje pracy układu trawiennego stymuluje ciśnienie tętnicze i przeciwdziała chorobie wieńcowej
 • Valerin forte – preparat roślinny na bazie suchego wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego (waleriany) wpływający uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy

Na co uważać i czego nie stosować przy tachykardii?

Papierosy, alkohol i narkotyki STOP – oczywista oczywistość 🙂

Kofeina STOP. Uwaga! Każdy środek z zawartością kofeiny zwiększa ryzyko występowania napadowej tachykardii przedsionkowej!

Leki pobudzające STOP, czyli zawierające atropinę, efedrynę lub pseudoefedrynę.

Ostrożne stosowanie pobudzających preparatów naturalnych i ziół.

Tachykardia. Porada lekarska

Każdy przypadek, a zwłaszcza regularne problemy z zaburzeniem rytmu serca wymagają diagnozy lekarskiej. Tylko specjalista odróżni napadową tachykardię przedsionkową od poważniejszych zaburzeń wspomnianych na wstępie tj. częstoskurcz komorowy, czyli zaburzenie regularności skurczów komór, części serca, które tłoczą krew do tętnic. W wyniku tego schorzenia do tętnic wpływa mniej krwi co może wywołać zasłabnięcie, poty, utratę przytomności oraz migotanie komór, które jest powikłaniem stwarzającym śmiertelne zagrożenie dla życia.

Tematy pokrewne
Wzmacnianie serca »
Hemoroidy »
Nadciśnienie tętnicze »
Niedociśnienie tętnicze »
Zmęczenie »
Zapalenie żył »
Żylaki »

Sprawdź proponowane artykuły

 1. witam. Mam drugi atak tachykardii, jestem po kardiomiopatii rozstrzeniowej . mam 22 lata. Boje sie ze wada moglaby wrocic. Ostatnio przezywam sporo stresow i nakrecam sie nie potrzebnie jeszcze bardziej. Po pierwszym ataku trafilam na pogotowie a moje serce bilo 120 uderzen/min. Podali mi jakies leki i kroplowke. Od razu zglosilam sie do lekarza wykonalam badania (morfologie) wyniki wyszly raczej w normie.Poszlam prywatnie do kardiologa zrobil mi ekg ktore niczego nie wykrylo. Teraz tentno mam ponizej 100. Kiedy powinnam sie martwic?? Nie sadzilam ze tachykardia to rodzaj atakow i ze znowu nie bede mogla przez to spac, ale nie chce panikowac. Lakarz zalecil mi magnez ale zupelnie o nim zapomnialam. Kawa- pije z reguly 2 dziennie. Czuje ze to ona miesza w moim organizmie:) Przeraza mnie mysl o udarze mozgu! Prosze mnie nakierowac co robic zeby zyc zdrowo?

 2. 1. stopniowe wyłączenie kawy z jadłospisu i zastąpienie świeżym sokiem cytrusowym, najlepiej z wyciskarki wolnoobrotowej, rano na czczo doskonale pobudzają i odżywiają
  2. regularne jedzenie wg chronobiologii, czyli śniadanie najtłustszy i najobfitszy posiłek podczas dnia zjedzony w ciągu 1-2h po przebudzeniu (do 9); obiad do 15 posiłek białkowo-węglowodanowy z ograniczeniem tłuszczu; słodki podwieczorek do 17 i kolacja do 20 – najmniejszy posiłek w ciągu dnia białko i warzywa nieskrobiowe – jedzenie zgodne z zegarem biologicznym doskonale kontroluje poziom insuliny i adrenaliny (przygotowuje duży projekt związany z chronobiologią – chronolife.eu)
  3. ziołowa mieszanka uspokajająca powinna zawsze być w domu

 3. Bardzo dobry, pożyteczny artykuł. Teraz dopiero nasunęły mi się pytania do mojego kardiologa… (nadciśnienie+ trachykardia i to chyba od kilku dobrych lat, a może dłużej, leczone od niedawna)

 4. Ja mam atak tachykardii i zawroty głowy zwłaszcza w nagłym stresie. Czy to jest możliwe?!

  1. możliwe:
   “Przyczyny tachykardii:

   – stymulacja organizmu przez wysokie stężenie adrenaliny (stres, nerwowość itp.)…”

  1. Cały artykuł jest na ten temat 😉 Jeśli masz na myśli leki farmaceutyczne to musisz zgłosić się do lekarza.

  2. bardzo proszę o pomoc mam tachykardie do tego doszły omdlenia szum w głowie krótkotrwała utrata przytomności.Wizytę u lekarza mam na koniec marca jak dotrwać do tego czasu.Lekarze u których byłam dotychczas zbywali mnie gdyż stwierdzili że jestem za młoda na leki.Mam 40 lat

 5. Wystarczy systematycznie pić lub jeść utarte z miodem i żółtkiem jajek zmielone ziele Serdecznika , suszonych owoców dzikiej róży,wspomnianego ostropestu.

 6. Po wykluczeniu nadczynosci tarczycy iinych przyczyn lek betblocery np propranolol i inne cardioselektywne po ustaleniu dawmki przez lekarza. To – – jakie leki na tachycardie.

 7. witam jestem kobietą mam 32 lata meza i troje dzieci pam pytanie ostatnio bardzo zle sie czuje osłabienie organizmu przewlekły stres i jeszcze doszło tachykardia 300 udezen na minute boje sie lekaz przepisal mi proplanol ostatnio bralam bibloc ktory obnizal mi cisnienie do tego stopnia ze słabłam niewiem co robic jeszcze doszla nerwica lękowa prosze pomózcie niewiem co robic tak sie nieda zyc

  1. w spokoju pogłębiać wiedzę o tachykardii i stopniowo eliminować potencjalne przyczyny i czynniki wyzwalające – jeśli jest ciężko, to znaczy, że wkrótce będzie łatwiej 😉

 8. Kochani, musimy dbać o swoje zdrowie! Częste wizyty u lekarza i profilaktyczne badania nikomu nie zaszkodzą.

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.