Miłorząb dwuklapowy, japoński, dwudzielny, chiński. łac. Ginkgo biloba L. Źródłosłowem jest japońskie gin kyo, czyli srebrna morela lub yin kwo, czyli srebrny owoc od wyglądu owoców oraz łacińskie bis (dwa) i loba (płat, klapa) od kształtu liści. Spopularyzowana nazwa rynkowa to ginkgo, gingko lub ginko. Nazwy anglojęzyczne ginkgo tree, fossil tree, kew tree, maidenhair tree – podobny wygląd do popularnych paproci z rodzaju Adiantum, maidenhair (włosy dziewicy, panny). Miłorząb dwuklapowy występuje w stanie naturalnym tylko w Chinach, jednak można go spotkać na całym świecie.

Miłorząb dwuklapowy oferuje naturalną kompozycję flawonoidów i terpenoidów o silnych właściwościach antyoksydacyjnych oraz działaniu terapeutycznym m.in. na układ krwionośny i nerwowy.

Ginkgo biloba to najstarsze drzewo świata, jedyne liściaste nagonasienne (nagozalążkowe) i jedyny żyjący gatunek rzędu Ginkgoales / Ginkgophyte (miłorzębowce). Tym samym miłorząb dwuklapowy to gatunek reliktowy i tzw. żywa skamieniałość ang. living fossil, która według szacunków ma 270 milionów lat (Perm, Mezozoik). Ta wyjątkowa i długowieczna roślina nie ulega nawet broni jądrowej, czego ekstremalnym przykładem jest 6 ocalałych drzew rosnących 1-2 km od miejsca eksplozji bomby atomowej w Hiroszimie!

Głównym surowcem są liście miłorzębu dwuklapowego Ginkgonis folium, wysuszone, całe lub połamane. Ich właściwości terapeutyczne wynikają z unikalnego w świecie roślin profilu zawartych substancji aktywnych tj. flawonoidy i terpenoidy, które działają jako silne antyoksydanty. Liście ginkgo i ich ekstrakty są jednym z najczęściej stosowanych fitoterapeutyków na świecie i jednym z najpopularniejszych surowców naturalnych wykorzystywanych w zapobieganiu i leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz krążenia obwodowego i mózgowego, co objawia się np. problemami z pamięcią.

Wskazówki konsumenckie

Jaki miłorząb kupować? Jak spożywać, dawkować i przechowywać? Jak uprawiać Ginkgo? Gdzie go znaleźć?

Kupować całe lub jak najmniej połamane liście, paczkowane. Wyraźnie określony termin ważności. Można zaryzykować stwierdzenie, że im mniejsze rozdrobnienie suszu, tym większa zawartość składników aktywnych. Jakikolwiek proszek roślinny jest wysoce podatny na utlenianie, dlatego ewentualne mielenie jest zalecane na bieżąco tuż przed spożyciem.

Z suszonych liści wytwarza się wodne i etanolowe wyciągi np. EGb 761 oraz GBE standaryzowane na zawartość 24-32% flawonoidów i 6-12% terpenoidów. Ekstrakty Ginkgo są pozbawione substancji o działaniu potencjalnie niekorzystnym np. składników alergizujących i balastowych.

Kiedy napar a kiedy wyciąg?

300 mg ekstraktu to ekwiwalent przyswojonych składników aktywnych z 15 g suszonych liści.

Ostrożnie stosować z innymi ziołami o działaniu przeciwzakrzepowym jak czosnek, żeń-szeń i imbir, aby nie zwiększać ryzyka krwawień. Choć niektóre źródła zalecają równoczesne stosowanie miłorzębu i żeń-szenia lub czosnku, aby uzyskać lepszy efekt terapeutyczny. Prawdopodobnie wyjaśnieniem nieścisłości jest forma produktu – ostrzeżenie dotyczy w szczególności silnych ekstraktów, wyciągów i suplementów, natomiast zalecane łączenie odnosi się do łagodniejszych, naturalnych form ziół.

Przykładowe dawkowanie lecznicze:

  • ekstrakt: 120 – 240 mg 1x dziennie przez 1 – 6 miesięcy
  • sproszkowane liście: 0,5 – 1 łyżeczka na miodzie 2x dziennie

Dawkę przyjmować z posiłkiem.

Napar miłorzębowy: 1 łyżka rozdrobnionych liści na szklankę wrzątku, odstawić na 30 minut pod przykryciem. Pić 2x dziennie, najlepiej z miodem i sokiem z cytryny.

Baza nalewki miłorzębowej: 1:5 na suchych lub świeżych liściach. 5 ml 2x dziennie.

Przechowywać susz w szklanym, porcelanowym, szczelnym naczyniu z dala od światła i wilgoci.

Najkorzystniejsze rozwiązanie? Znalezienie Ginkgo w swojej okolicy lub samodzielna uprawa z nasion = stały dostęp do świeżego surowca.

Miłorząb dwuklapowy adaptuje się do niekorzystnych warunków miejskich, toleruje zanieczyszczenie i przestrzenne ograniczenia glebowe. Rzadko choruje i ulega atakowi niewielu insektów. Lubi gleby gliniaste i ilaste, dobre nawodnienie i drenaż. Liście najlepiej zbierać jesienią, tuż przed zmianą koloru na żółty lub po niej – zmiana barwy skutkuje innym profilem składników aktywnych. Z wiadomych względów, im dalej rośnie wybrany liściodajny osobnik od ruchliwych dróg i innych źródeł zanieczyszczeń, tym lepiej. Suszyć w temperaturze pokojowej lub odrobinę wyższej, układając cienkimi warstwami w miejscach zacienionych, przewiewnych i suchych.

Miłorząb dwuklapowy w pomorskim

Wikipedia i internetowe bazy drzew umożliwiają namierzenie miłorzębów w każdym województwie. Wybrałem pomorskie z czystej, lokalnej ciekawości 😉 Niestety większość z nich to chronione pomniki przyrody, które najczęściej rosną przy ruchliwej drodze.

Zlokalizowane drzewa Ginkgo biloba w województwie pomorskim:

  • Gdańsk, al. Zwycięstwa, park Steffensa, naprzeciwko ul. Daniela Chodowieckiego [MAPA]
  • Gdańsk-Wrzeszcz, Jaśkowa Dolina 27 [MAPA]
  • Gdańsk-Oliwa, park Oliwski im. Adama Mickiewicza [MAPA]
  • Gdańsk-Śródmieście, ul. Hucisko, Wały Jagiellońskie, Targ Rakowy, na skwerze Harcerzy Polskich [MAPA]
  • Sopot, ul. Jakuba Goyki. W głębi podwórka. Na wprost wyjścia ulicy Obrońców Westerplatte. Żeńskie owocujące [MAPA]

Wykorzystanie Ginkgo biloba w medycynie, kosmetyce i kulturze

  • Składnik kosmetyków na cellulit, cerę naczynkową, zmarszczki i skórę wokół oczu, który pobudza mikrokrążenie skórne.
  • W medycynie chińskiej liście miłorzębu stanowią tradycyjny surowiec leczniczy stosowany przy zaburzeniach funkcji serca i płuc.
  • Nasiona / Owoce. W Chinach białe jądro nasienne jest przysmakiem, a z osnówek (ochronka nasion) produkuje się mydło. Natomiast w Japonii prażone nasiona to powszechny dodatek do potraw.
  • Miłorząb jest wykorzystywany do kształtowania drzewek typu bonsai oraz jako mrozoodporna roślina ozdobna, w tym miejska. Jest uważane za jedno z najlepiej przystosowanych do warunków miejskich drzew świata.
  • Drzewo kultowe w buddyzmie.

Ginkgo Biloba. Skład i wartości odżywcze

100g suchych liści Ginkgo

Niestety nie znalazłem kompletnych danych, co mnie w sumie dziwi. Jeśli ktoś zna lokalizację tych informacji będę wdzięczny za wiadomość.

Wartość energetyczna ? kalorii (? kJ)
Białko 12,27 g
Tłuszcz 4,75 g
w tym nasycone 59,15%
jednonienasycone 12%
wielonienasycone 28,85%
Węglowodany 72,98 g w tym cukry 2,43
Błonnik ? g
Pozostałe substancje warte odnotowania flawonoidy (flawony, flawonole, flawanonole np. glikozydy flawonowe (mirycetyna, kemferol, izoramnetyna, kwercetyna 0,5 – 1,8%), biflawony 0,047-1,68% (ginkgetyna, bilobetyna, scjadopityzyna), katechiny i oligomeryczne proantocyjanidyny), terpenoidy 6% (laktony diterpenowe (ginkgolidy/ginkolidy a, b, c 3-3,6% d, e, j, k, m, q, p), seskwiterpen trilaktonowy (bilobalid 2,6-3,4%), triterpeny (sitosterol, kampesterol)), alkilofenole, poliprenole, kwasy organiczne (jabłkowy 0,58g, szczawiowy 0,9g, szikimowy 2,24g, hydroksykynurenowy, ginkgolowe, protokatechowy, hydroksybenzoesowy, wanilinowy, kawowy, p-kumarowy, ferulowy, chinowy 2,26g i chlorogenowy), chlorofil

Witaminy

Witamina E 126,23 mg
Niacyna, B3, PP ? mg
Ryboflawina, B2 ? mg
Kwas pantotenowy, B5 ? mg
Tiamina, B1 ? mg
Witamina B6 ? mg
Kwas foliowy, B9 ? µg
Witamina A ? IU

Minerały

Potas ? mg
Fosfor ? mg
Magnez ? mg
Wapń ? mg
Sód ? mg
Żelazo ? mg
Cynk ? mg
Mangan ? mg
Miedź ? mg
Selen ? µg

Działanie, właściwości i wskazania do stosowania miłorzębu, w tym naparów i ekstraktów

W dotychczasowych oficjalnych badaniach oceniających skuteczność Ginkgo w leczeniu poniższych schorzeń pojawiają się sprzeczne wyniki, co wzbudza kontrowersje wśród badaczy. W takim układzie, bezpieczniej wierzyć udokumentowanej wielowiekowej tradycji efektywnego leczenia miłorzębem, niż lepiej lub gorzej przeprowadzonym analizom.

  • działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwzakrzepowe, prokrążeniowe (poprawia parametry krwi i stymuluje jej przepływ głównie przez mózgowie i serce), psychoenergetyzujące, neuroochronne, ochronne na układ krążeniowy, przeciwnowotworowe
  • wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, miażdżyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroba tętnic obwodowych, zwapnienie naczyń, zaburzone ukrwienie mózgowe i obwodowe, niewydolność mózgowo-naczyniowa, udar, rekonwalescencja po udarze, chromanie przestankowe, hemoroidy, choroba Raynauda – korzystne działanie na krwionośne naczynia tętnicze i żylne: hamuje agregację płytek krwi, zwiększa jej przepływ, wzmacnia ściany i zmniejsza napięcie naczyń, hamuje przepuszczalność włośniczek
  • wysoki poziom cukru, cukrzyca i choroby cukrzycowe (pod kontrolą lekarską)
  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia poznawcze, obniżona sprawność intelektualna, zaburzona pamięć, koncentracja i zapach, wahania nastrojów, depresja – pobudza syntezę katecholoamin mózgowych, wzrost stężenia dopaminy, noradrenaliny i serotoniny
  • lęk, w tym wysokości, schizofrenia, demencja, choroba Alzheimera, ADHD, autyzm
  • dysleksja, fibromialgia, stwardnienie rozsiane
  • menopauza, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  • ból głowy, migrena, zawroty głowy (vertigo), szum w uszach (tinnitus), głuchota związana z syndromem szyjnym
  • zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra
  • astma, alergia, bielactwo nabyte
  • chroniczne zapalenie wątroby typu B
  • zwłóknienie śródmiąższowe płuc
  • zaburzenia erekcji
  • profilaktyka antystarzeniowa, zmarszczki
  • profilaktyka antynowotworowa i pomocnicze leczenie onkologiczne (rak żołądka, czerniak, gruczolakorak płuc)
  • oczyszczanie organizmu – wspomaga usuwanie metali ciężkich
  • aktywność fizyczna

Możliwe skutki uboczne dotyczące m.in. wyciągów z Ginkgo biloba (silne działanie, mniej niż 1% pacjentów)

  • spontaniczne krwawienia – szczególnie przy długotrwałym stosowaniu
  • reakcje alergiczne (zawiera alergizujące kwasy ginkgolowe np. bilobol i cardol), szczególnie u osób uczulonych na rośliny wytwarzające alkilofenole np. bluszcz, mango, sumak, orzechy nerkowca, trujący dąb
  • dyskomfort żołądkowo-jelitowy, nudności, wymioty, gazy, biegunka
  • bóle i zawroty głowy, senność
  • kołatanie serca
  • niepokój
  • zwiększonego ryzyko udaru (duże dawki)

Suplementacja wymaga konsultacji i kontroli lekarskiej

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • stosowanie leków przeciwzakrzepowych, antykoagulantów jak heparyna, warfaryna, aspiryna, ibuprofen i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (jednak brakuje jednoznacznych dowodów potwierdzających interakcję owych leków z miłorzębem)
  • stosowanie leków przeciwdrgawkowych, przeciwdepresyjnych, przeciwcukrzycowych, na ciśnienie krwi i wpływających na wątrobę (P450)
  • stosowanie suplementów czosnku, palmy sabal, dziurawca i johimbiny
  • planowany zabieg, w tym dentystyczny w ciągu 1-3 tygodni
  • cukrzyca
  • choroby żołądkowo-jelitowe
  • zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego
  • zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, padaczka
  • Zespół Stevensa-Johnsona (rumień wielopostaciowy)
  • problemy z płodnością

Przeciwwskazania

  • ciąża (może zwiększyć czas krwawienia)
  • karmienie piersią (brak dowodów potwierdzających bezpieczeństwo dla dziecka)
  • dzieci
Źródła
pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%82orz%C4%85b_dwuklapowy
en.wikipedia.org/wiki/Ginkgo_biloba
czytelniamedyczna.pl/2401,ginkgo-biloba-l-milorzab-dwuklapowy-chemizm-i-dzialanie-biologiczne.html
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/milorzab-japonski-ginko-biloba-wlasciwosci-lecznicze_41046.html
webmd.com/vitamins-and-supplements/supplement-guide-ginkgo-biloba#2
mayoclinic.org/drugs-supplements/ginkgo/background/hrb-20059541
umm.edu/health/medical/altmed/herb/ginkgo-biloba
examine.com/supplements/ginkgo-biloba/
rozanski.li/2000/rzeczywiste-wlasciwosci-milorzebu-ginkgo/
drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/milorzab/milorzab_dwuklapowy/milorzab_dwuklapowy.php
Chemical characterization of Ginkgo biloba L. and antioxidant properties of its extracts and dietary supplements

» Sprawdź dostępne produkty Ginkgo Biloba » Stosuj » Niechoruj / Zdrowiej »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.