Kamień nazębny to stwardniała płytka nazębna, czyli lepka warstwa żyjących i martwych bakterii rozwijających się na zębach. Nie usuwana regularnie płytka twardnieje i po 12 dniach zamienia się w twardy kamień nazębny.

Ten stan jest przyczyną przykrego zapachu z ust i szpetnego wyglądu zębów. Stają się one żółte i nieprzyjemne w dotyku językiem. Dalsze zaniedbania prowadzą do zapalenia przyzębia, czyli miejsc otaczających ząb (zapalenie dziąseł, tkanki kostnej, więzadła przyzębowego), co może być przyczyną uszkodzeń i zaniku tkanek przytrzymujących ząb w zębodole.

Mniej niebezpieczne są przebarwienia zębów, które głównie wywołują takie produkty jak kawa, cola, papierosy i kwaśne soki owocowe.

Z wiekiem zęby nabierają tendencji do ciemnienia – szkliwo ulega drobnym pęknięciom i erozji, odsłaniając zębinę, która wchłania barwniki z pokarmów.

Samodzielne usuwanie płytki nazębnej i osadu jest skuteczną profilaktyką tworzenia kamienia i przebarwień.

Wybielanie zębów. Co zrobić żeby mieć białe zęby? Jak wybielić zęby?

I. Optymalne mycie zębów…

Mycie zębów po każdym posiłku to obowiązkowy nawyk!

Jednocześnie, naturopaci odradzają przesadnego używania popularnych past do zębów – ich stosowanie zalecają ograniczyć do 1x na dobę. Pozostałe szczotkowanie zębów można przeprowadzić z wykorzystaniem past i mieszanek naturalnych lub samą szczoteczką.

Prawidłowe szczotkowanie zębów…

 • włosie szczoteczki musi być pod kątem 45° do miejsca zetknięcia się zębów z dziąsłami, następnie należy delikatnymi małymi ruchami okrężnymi szczotkować najpierw jeden ząb lub dwa jednocześnie
 • trzeba skupić się na szczotkowaniu miejsc najczęściej zaniedbanych, czyli tylna powierzchnia zębów, gdzie gromadzi się najwięcej osadu oraz dolna szczęka
 • szczotkowanie powinno trwać min. 2 minuty, natomiast z badań wynika, że przeciętny czas mycia zębów to 30 sekund
 • najważniejsze jest wieczorne mycie przed snem, nigdy nie wolno dopuścić, aby resztki pokarmowe i bakterie pozostawały na zębach na noc
 • małe szczoteczki są bardziej precyzyjne, ponieważ można nimi dotrzeć do małych szczelin i zakamarków, gdzie gromadzi się najwięcej bakterii
 • zbyt silne szczotkowanie może niszczyć warstwę szkliwa
 • miękkie włosie z zaokrąglonymi końcówkami nie uszkadza szkliwa zębów i wystarcza do usunięcia płytki
 • rączka szczoteczki w kształcie przypominającym pióro, według wyników badań, powoduje najmniejsze uszkodzenia dziąseł

Szczoteczka elektryczna

Według badań, usuwa aż 98% osadu nazębnego, natomiast tradycyjna szczoteczka zaledwie 48%. Oprócz większej dokładności, użycie szczoteczki elektrycznej ułatwia wyrobienie w sobie nawyku systematycznego mycia zębów. Z wiadomych względów jest także droższa niż zwykła szczoteczka.

Nić dentystyczna

Należy urwać około 40cm nici, jeden koniec owinąć na palcu środkowym jednej ręki, natomiast drugi na tym samym palcu drugiej ręki, tak aby kawałek nitki między palcami wynosił ok. 3cm.

Nić zaginając wokół jednego zęba w kształt litery C należy wprowadzić w miejsce połączenia zęba z dziąsłem. Następnie powoli i spokojnie należy zeskrobywać osad ku dołowi z zębów górnych i ku górze z zębów dolnych.

Wybór nici…

… pomiędzy nitkami smakowymi i bez smaku, woskowanymi i nie woskowanymi, okrągłymi i spłaszczonymi generalnie nie ma znaczenia oprócz konkretnych zaleceń np. spłaszczone nitki zaleca się osobom z dużymi szczelinami między zębami, a nitki smakowe mogą dawać uczucie świeżości w jamie ustnej.

Pasty do zębów z czynnymi związkami fluoru to podobno najlepszy wybór

Istnieją oponenci tego stwierdzenia, którzy wskazują na szkodliwość fluoru i jego łatwą możliwość przedawkowania przy przesadnym stosowaniu past z fluorem. Tymczasem nadmiar fluoru jest wiązany z chorobami neurologicznymi i psychosomatycznymi! Stąd rosnące grono zwolenników past bez fluoru.

Płukanie jamy ustnej w każdych okolicznościach

Szczególnie po każdym posiłku usuwa większość resztek pokarmowych, redukuje ilość osadu na zębach oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł i przebarwień. Najlepiej korzystać z płynów antyseptycznych zawierających pochodne fenolu.

Jednak można także samodzielnie przygotować płukankę domową: miesza się 3% roztwór wody utlenionej z wodą w stosunku 1:1.

II. Wybielanie zębów i usuwanie kamienia nazębnego

Wykrywanie miejsc z największym osadem…

… przeprowadza się przy użyciu tabletek lub gum barwiących osad.

Inny sposób: należy posmarować usta wazeliną, zaaplikować do ust dużą łyżkę substancji barwiącej i wypłukać usta wodą. Uwidoczni to miejsca z największym osadem, na których należy się skupić podczas szczotkowania.

Usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień w domu

Samodzielne wybielanie zębów jest możliwe dzięki dostępnym na rynku specjalnym zestawom roztworów wybielających i naświetlających lamp. Można także znaleźć pasty, żele i paski wybielające do domowego użytku. Alternatywą jest wizyta u specjalisty, który może zastosować szybsze wybielanie laserowe (zmiana koloru może być widoczna już po godzinie).

Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu to stary, sprawdzony domowy sposób. Wilgotną szczoteczkę zanurza się w pojemniku z sodą. Druga opcja: mieszanka łyżki stołowej sody ze szczyptą soli w pojemniku i maczanie w tym szczoteczki.

Na przebarwienia wskazana jest pasta z sody i wody utlenionej. Można także dodać sodę do tradycyjnej pasty. Niektóre osoby dodatkowo stosują zwykłą pastę przed lub po szczotkowaniu sodą.

Soda pomaga również w niwelowaniu bólu związanego z aftami i przeciwdziała grzybicy jamy ustnej dzięki właściwościom zasadowym (kwaśny odczyn jamy ustnej sprzyja rozwojowi drożdżaków).

Uwaga! Soda ma działanie drażniące, dlatego myjąc nią zęby należy uważać na dziąsła, co jest praktycznie niemożliwe. Także przez jej właściwości ścierne należy stosować ją ostrożnie, gdyż może uszkodzić szkliwo i tym samym osłabiać ogólny stan uzębienia – większa podatność na przebarwienia i choroby jak próchnica czy nadwrażliwość. ALE…

Działanie ścierne sody można ograniczyć poprzez dodanie do niej oleju kokosowego/wody utlenionej lub jej rozpuszczenie w zwykłej wodzie (1 łyżeczka na szklankę letniej wody). Zwolennicy tego typu mieszanek donoszą o codziennym stosowaniu przez lata bez jakichkolwiek skutków ubocznych… i wizyt u dentystów!

Podobno nasi przodkowie powszechnie korzystali z sody w codziennym myciu zębów, ale zawsze przed płukali usta olejem…

Płukanie ust roztworami sody (bez szorowania) wydaje się najmniej ścierne i tym samym najbezpieczniejsze.

Najczęściej zalecane stosowanie sody uznawane za bezpieczne

 • Czas szczotkowania nie dłuższy niż 2 minuty
 • Intensywna wersja na początek: 1x dziennie przez 2 tygodnie lub co 2-3 dzień przez kilka tygodni
 • Wersja lżjesza: 1-2x w tygodniu przez 2-3 tygodnie
 • Wersja najlżejsza: co 3-4 tygodnie

2 ostatnie zalecenia bywają wykorzystywane dla podtrzymania efektu wybielenia.

Na koniec badanie potwierdzające moc wybielającą sody. Lektura szczególnie wskazana jej oponentom 😉 » Laboratory assessment of tooth whitening by sodium bicarbonate dentifrices Konkluzja: pasty z dodatkiem sody wykazują większę właściwości wybielające niż te bez niej!

Reasumując… chodzi tylko i wyłącznie o umiejętne użycie sody w procesie wybielania zębów. Tyle i aż tyle. Wszelkie internetowe przepychanki na ten temat są jałowe…

Sok cytrynowy i węgiel…

… stwarzają to samo ryzyko uszkodzenia szkliwa, co soda. Węgiel działa ściernie identycznie jak soda. Natomiast sok cytrynowy zawiera kwas niszczący szkliwo i dziąsła. Tutaj także kluczowe jest umiejętne stosowanie bez nuty przesady 😉

Skórka od banana

Jedyne zagrożenie w tym sposobie to obecność cukrów niekorzystnych dla stanu uzębienia. Rozwiązaniem jest mycie lub płukanie jamy ustnej po zastosowaniu skórki od banana. Łagodniejsza forma tej metody wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na efekty niż w przypadku sody, cytryny czy węgla.

Mieszanka oleju kokosowego », kurkumy » i olejku miętowego »

Wymieszać 1 łyżeczkę oleju kokosowego, pół łyżeczki kurkumy i 2-3 krople olejku miętowego. Alternatywnym składnikiem zamiast kurkumy może być soda oczyszczona. Mieszankę przygotowywać zawsze świeżą, tuż przed myciem zębów. Do godziny po szczotkowaniu nie wolno spożywać żadnych produktów barwiących.

Efekt może być widoczny już po pierwszym myciu. 2 tygodnie szczotkowania zębów rano i wieczorem ową mieszanką naturalną wybiela je o kilka tonów.

III. Pozostałe zalecenia i profilaktyka…

Bezcukrowa guma do żucia po posiłku

Znana i sprawdzona metoda oczyszczenia zębów, jeśli nie ma możliwości ich normalnego umycia. Ślina powstająca podczas żucia przemywa zęby i jest środkiem neutralizującym kwas zawarty w osadzie nazębnym zanim zaatakuje on szkliwo. Dodatkowo przesuwanie się gumy w ustach wspomaga usuwanie resztek pokarmu.

Nawet czysta woda

Brak pasty nie może być powodem do rezygnacji z mycia zębów, należy użyć zwykłej wody z kranu.

Zaradność w sytuacjach nietypowych

Np. zgubienie szczoteczki na wakacjach powinno być powodem do znalezienia czystej nitki i umycia zębów przy jej pomocy.

Płukanie pod ciśnieniem wykorzystujące rozpylacz

Usuwa większość osadu, jednak należy działać ostrożnie i pamiętać, że korzystanie z takiego urządzenia nie zwalnia z normalnego szczotkowania zębów.

Ostrożnie z nowościami i eksperymentami

Nowe pasty reklamowane jako “natychmiastowa biel” oprócz osadu i przebarwień mogą usuwać warstwę szkliwa, podobnie jak zbyt silne szczotkowanie.

Mocno dojrzały ser

Np. cheddar (im ostrzej pachnący, tym lepiej) spożyty przed głównym posiłkiem zapobiega tworzeniu się kwaśnego osadu na zębach.

Tematy pokrewne
Ból zęba »
Protezy zębowe »
Zgrzytanie zębami »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.