Ząbkowanie to ciężki okres dla dziecka i dla rodziców – niemowlę staje się płaczliwe i rozdrażnione. Większość dzieci źle znosi wyrzynanie się pierwszych 2-4 zębów.

Trzeba wiedzieć, że zawiązki zębów pojawiają się już od 5-6 tygodnia ciąży, w chwili  narodzin w kościach szczęk niemowlęcia znajduje się 20 zawiązków zębów mlecznych, które będą się wyrzynać w ciągu następnych 2-3 lat (pierwsze ząbkowanie).

Najczęściej dziecko zaczyna ząbkować między 4 a 8 miesiącem życia – dziąsła obrzmiewają i stają się wrażliwe na dotyk, co jest źródłem silnego bólSkuteczneu.

Drugi etap ząbkowania rozpoczyna się około 6 roku życia – pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe. Koniec procesu przypada na 12-14 rok życia.

Trzecie ząbkowanie dotyczy tzw. zęba mądrości, który pojawia się w wieku 18 do 40 lat (czasami później).

Domowe sposoby na ząbkowanie. Łagodzenie bólu związanego z ząbkowaniem u dzieci i niemowląt

Ochładzanie obrzmiałych dziąseł jest bardzo skuteczne i korzystne. Dziecku należy dać do żucia specjalne krążki, wcześniej schłodzone w lodówce. Dzieciom powyżej 6 miesięcy można dać do gryzienia nawet kawałek czystej i ochłodzonej tkaniny.

Krążki do żucia lepsze są przygotowywane samodzielnie. Kawałek oziębionego jabłka należy owinąć w zwilżony kawałek szorstkiego materiału. Dzięki jabłku dziecko zaczyna żuć i tym samym ćwiczyć wyrzynające się ząbki z jednoczesnym masażem dziąseł, tymczasem gotowe krążki kupowane w sklepach są pozbawione naturalnego smaku.

Codzienny masaż dziąseł i czyszczenie jamy ustnej dziecka jest wskazane jeszcze zanim pokażą się pierwsze zęby. Wokół palca wskazującego należy owinąć mały gazik lub kawałek miękkiej pieluszki, lekko zwilżyć i masować nim dziąsła. Dzięki temu zapobiega się rozwojowi bakterii i przyzwyczaja dziecko do zabiegów w ustach. Po pojawieniu się pierwszego zęba będzie można bez oporów rozpocząć jego szczotkowanie.

Masaż dziąseł i czyszczenie ust można rozpocząć już pierwszego dnia po przywiezieniu noworodka ze szpitala do domu, najlepiej robić to kilka razy w ciągu dnia, szczególnie wieczorem.

Leki przeciwbólowe skutecznie łagodzą ból i obrzęk. Wskazany jest paracetamol, a od 6 miesiąca życia ibuprofen. Pomocne mogą być także środki znieczulające miejscowo, dostępne bez recepty.

Ząbkowanie. Porada lekarska…

…jest niezbędna jeśli ząbkowaniu towarzyszy gorączka. Wbrew popularnym przesądom o możliwości gorączkowania przy ząbkowaniu. Gorączka zawsze jest objawem choroby i wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem, szczególnie u niemowląt!

Tematy pokrewne
Ból zęba »
Zapalenie dziąseł »
Protezy zębowe »
Wybielanie zębów »

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.