Wiosna w pełni. Towarzyszący nam w pierwszych wiosennych miesiącach katar alergiczny może być wynikiem uczulenia na alergeny pyłku drzew.
Alergia sezonowa dająca o sobie znać od lutego obecnością wodnistego kataru, uczucia zablokowanego nosa, napadowego kichania i świądu nosa to często efekt uczulenia na pyłek olszy, leszczyny czy brzozy. Takie objawy daje katar sienny.
Objawy kataru siennego
Katarowi siennemu często towarzyszą inne objawy: swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Niektórzy uskarżają się na występujące jednocześnie objawy astmy pyłkowej, która powoduje, że odczuwamy napadową duszność, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej lub dokucza nam uciążliwy kaszel. Wiemy, że katar alergiczny w znaczny sposób zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej. Gdy objawy wystąpią, zastanawiamy się, jak pozbyć się kataru, jak nie dopuścić do rozwoju astmy oskrzelowej.
Jak leczyć katar alergiczny?
Pierwsze nasze kroki powinniśmy skierować do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu nas zleci odpowiednią diagnostykę alergologiczną. Przygotujmy się do odpowiedzi na pytania dotyczące okresu występowania objawów alergii.
Jeśli katar sienny przeminął wraz z kwietniem, zalecone badania mogą potwierdzić uczulenie na alergeny pyłku wcześnie pylących gatunków drzew. Od lutego do marca uczula olsza i leszczyna. Czynnikiem najczęściej wywołującym katar alergiczny w okresie wiosennym są alergeny pyłku brzozy, które obecne są w powietrzu w kwietniu. Okres pylenia drzew liściastych trwa do połowy maja, kiedy to uczulać może między innymi pyłek dębu. Druga połowa maja będzie wiązała się z początkiem sezonu pylenia traw, alergenu najczęściej wywołującego katar sienny w naszych warunkach klimatycznych.
Poczynione przez nas w tym zakresie obserwacje znacząco pomogą lekarzowi w postawieniu diagnozy, zaleceniu odpowiedniej profilaktyki i określeniu, jak powinno wyglądać leczenie. Profilaktykę chroniącą nas przed nasiloną ekspozycją na uczulający alergen warto zastosować na każdym etapie występowania objawów. Przyniesie ona pewną ulgę i spowoduje, iż leczenie kataru alergicznego będzie mogło być mniej intensywne.
Lekarz może zalecić leki zarówno do stosowania doraźnego, krótkotrwałego, jak i przewlekłego, systematycznego. Alergolog, po ustaleniu wskazań i wykluczeniu przeciwwskazań, może zaproponować leczenie pod postacią swoistej immunoterapii alergenowej, zwaną odczulaniem. Terapia ta nie tylko pozwoli złagodzić objawy kataru alergicznego, ale również może zmodyfikować naturalny przebieg choroby alergicznej i zapobiec rozwojowi astmy oskrzelowej.
Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Agnieszką Lipiec z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych i dr. n. med. Piotrem Rapiejko, specjalistą otolaryngologiem z Kliniki Otolaryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Moje objawy alergiczne są delikatne , wodnisty katar z nosa , kichanie , swędzenie oczu. Ostatnio po dwóch godzinach pracy w ogródku miałam “świszczący “kaszel. Czy może mieć to związek z alergią ?
Tak. Kaszel jest jednym z objawów alergii.