Męczącą choć niezłośliwą chorobą skóry jest egzema. To rodzaj wyprysków, które na początku wyglądają jak zagęszczenie czerwonych małych pryszczyków, które potem wypełniają się płynem.
Nie leczone poprzez stadium nadżerki nierzadko zamieniają się w strupy. U dzieci, przynajmniej w początkowym jej stadium, egzema przybiera często postać swędzącego rumienia. Czasem taki rumień pojawia się na wewnętrznych zgięciach kończyn i może być na przykład efektem alergii pokarmowej.
Przyczyny egzemy
Podłoże egzemy jest najczęściej alergiczne, choć może być niealergiczne. W tym drugim wypadku jedną z przyczyn mogą być na przykład żylaki. Zaś alergiczne egzemy może powodować choćby biżuteria, kosmetyki lub farby, mogą to być składniki chemiczne zawarte w powietrzu. Nasilenie egzemy mogą powodować alergeny zawarte w kurzu, oraz roztocza.
Charakterystyczne miejsca występowania i diagnostyka
Najczęstszym miejscem występowania egzemy są dłonie, choć bywa również na powiekach i na nogach. Jest to przypadłość niezwykle uciążliwa, ponieważ zwykle powoduje uporczywy świąd.
Diagnozowanie egzemy zwykle odbywa się za pomocą badań alergicznych, ale także wycinka skóry objętej rumieniem, łuszczycą lub wysypką. Bada się też historię chorób rodziny. Warto sprawdzić, czy egzemy nie powodują kosmetyki, które są akurat używane, bowiem jest to jedna z najczęstszych przyczyn.
Leczenie egzemy
Dobrze, jeśli osoba dotknięta egzemą zadba o odpowiednie nawilgocenie skóry, gdyż w trakcie tej choroby skóra się wysusza i traci swoją warstwę ochronną. Tu bardzo przydatny jest nawilżacz powietrza, najlepiej stojący blisko łóżka.
Nie zalecane są kąpiele w gorącej wodzie, tylko w letniej, zaś po kąpieli warto jest się natłuścić, by część wody zatrzymać. W łagodzeniu egzemy podczas kąpieli pomagają płatki owsiane. I w tym wypadku skuteczny okazuje się aloes i okłady z jego miąższu. Niektórzy polecają nawet kąpiel z wyciągu słomy owsianej.
Spośród innych specyfików naturalnych można polecić m.in. Colostrum, Ostropest plamisty, srebro koloidalne » Więcej o diecie na egzemę » Lekarz może dodatkowo przepisać niektóre maści zawierające kortyzon i niektóre leki antyhistaminowe, nierzadko takie, które powodują senność, przez co dotknięty egzemą mniej drapie się w nocy.
Mimo to najlepszym sposobem na walkę z egzemą jest zdiagnozowanie jej źródła, alergenu, który ją powoduje.
Sprawdź proponowane artykuły