Chociaż mokry kaszel często zwiastuje zbliżający się już koniec choroby lub przeziębienia, jest bardzo uciążliwy i utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.

Mokry kaszelWarto też pamiętać, że przedłużający się zbytnio mokry kaszel bywa zwiastunem poważniejszych problemów ze zdrowiem – dlatego nigdy nie należy go lekceważyć. Jak możemy z nim walczyć?

Dlaczego kaszlemy?

Kaszel to naturalna reakcja naszego organizmu, do której dochodzi, kiedy podrażnieniu ulegają tzw. receptory kaszlowe znajdujące się w oskrzelach, opłucnej, krtani oraz tchawicy. W ten sposób usuwamy z dróg oddechowych wydzielinę, w której bytują szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje – kaszel jest zatem potrzebną reakcją obronną.

Najczęściej na początku przeziębienia dokucza nam kaszel suchy, któremu towarzyszy męczące drapanie w gardle i nieprzyjemne uczucie suchości. W tym przypadku zaleca się stosowanie środków łagodzących odruch kaszlu i pozwalających np. spokojnie zasnąć. Później zwykle przechodzi on w kaszel mokry, kiedy odkrztuszamy wydzielinę, pozbywając się jej z organizmu. Tego rodzaju kaszlu nie można hamować – chociaż jego ataki bywają wyczerpujące, to są potrzebne i pomagają w szybkim pozbyciu się wydzieliny.

Dlatego warto sięgnąć po sprawdzone preparaty ułatwiające wykrztuszanie jak np. popularne syropy na kaszel mokry. Najczęściej dzięki połączeniu naturalnych ekstraktów roślinnych, unikalnych składników aktywnych, a także np. witaminy C oraz cynku szybko i skutecznie łagodzą objawy przeziębienia i grypy.

Jak rozpoznać kaszel mokry?

Rozpoznanie kaszlu mokrego nie powinno sprawić nam większych trudności. Jest on nazywany także produktywnym – jak wskazują obie jego nazwy, podczas takiego kaszlu odkrztuszamy spore ilości wydzieliny. Po jej odkrztuszeniu najczęściej odczuwamy pewną ulgę, choć samo kasłanie bywa bardzo męczące.

Kaszel mokry wydaje się głębszy od suchego, często towarzyszy mu bulgoczący dźwięk. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do rodzaju kaszlu, warto poprosić o pomoc specjalistę, który pomoże nam w dokonaniu rozpoznania.

Nie tylko przeziębienie

Musimy zdawać sobie sprawę, że chociaż najczęściej kaszel mokry jest związany po prostu z przeziębieniem, to czasem zwiastować może również inne problemy zdrowotne – niekiedy bardzo poważne. Dlatego należy zwrócić uwagę na charakter odksztuszanej wydzieliny.

Lepka i gęsta, biaława lub żółtawa plwocina świadczy o zwykłej infekcji i nie musi wzbudzać większego niepokoju. Natomiast mocno żółta bądź zielona często towarzyszy zapaleniu zatok przynosowych, płuc lub oskrzeli. Na kłopoty z płucami wskazywać może także lepka i gęsta wydzielina pojawiająca się rano. Z kolei jeśli zobaczymy w plwocinie grudki oraz czopy, powinniśmy zbadać się pod kątem grzybicy bądź mukowiscydozy. Niepokojącym objawem jest też krwioplucie, które towarzyszyć może m.in. zapaleniu oskrzeli lub płuc, gruźlicy oraz nowotworom.

Nie powinnyśmy lekceważyć mokrego kaszlu – zwykle świadczy o zbliżającym się końcu choroby, nieraz jednak towarzyszyć może poważnym schorzeniom. Obserwujmy dokładnie reakcje swojego organizmu, by mieć wszystko pod kontrolą.

Sprawdź proponowane artykuły

  1. Ja zazwyczaj jak coś się ze mną dziej – np. zaczynam kaszleć lub kichać, to już wiem, że szykuje się przeziębienie, dlatego zawczasu staram się wyprodukować domowe syropy, herbatki itd, żeby nie dać sie chorobie! 😛

  2. Niedawno taka infekcja mnie dopadła, że myślałam, że się nie wygrzebie i że będę musiała brać antybiotyk, bo długi czas kaszel nie mijał. Dopiero jak zaczęłam brać syrop przeciwzapalny, to choroba zaczęła odpuszczać i kaszel minął

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.