Pracujesz w trybie ośmiogodzinnym, mało się ruszasz, dużo się stresujesz, a do tego nieprawidłowo odżywiasz? Nic dziwnego, że twój organizm się buntuje, a ból nasila przy wykonywaniu ruchu. Problem dotyczy coraz częściej w większości młodych ludzi, którzy skarżą się na dolegliwości związane z kręgosłupem czy stawem biodrowo-lędźwiowym.

Niestety, jeśli ból jest długotrwały powinniśmy natychmiastowo skorzystać z pomocy fizjoterapeutów i rehabilitantów. Czasem możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że cierpisz na dyskopatię czy początkującą fazę zwyrodnienia. Faktem jest, że w dzisiejszych czasach większość chorób, które przypisujemy ludziom starszym dotyczy młodych. Na jakie bóle często narzekamy i co skutecznie przyczyni się do ich eliminacji?

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa

Jeżeli odczuwasz drętwienie karku, często boli cię głowa czy masz zawroty – powodem mogą być kłopoty z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Przyczyn nie trzeba szukać daleko. Przede wszystkim siedzący tryb życia, nieprawidłowe nawyki, przeciążenia czy zmiany zwyrodnieniowe odpowiadają za problemy związane z górnym odcinkiem pleców. Możemy przytoczyć prostą sytuację z życia codziennego, taką jak efekt tzw. smartfonowej, esemesowej szyi, w której szyja przez długi czas ustawiona jest w nieprawidłowej pozycji.

Co więcej kilkugodzinne siedzenie w jednej pozycji powoduje ucisk kręgów na nerwy, co prowadzi do przeciążeń szyi, a w przyszłości może skutkować rozwinięciem choroby zwyrodnieniowej. Niektóre osoby na skutek silnych bóli mogą nawet mdleć, wcale nie wiedząc, o tym, że przyczyną są problemy z kręgosłupem.

Niewłaściwe nawyki, a także przeciążenia spowodowane na przykład niewłaściwą techniką wykonywania ćwiczeń mogą przysporzyć nam bardzo wiele kłopotów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Ból kolan

Lubisz siedzieć w pozycji noga na nogę? Może i ładnie wtedy wyglądamy, ale nasz kręgosłup i kolana bardzo na tym cierpią. Podobnie jak w przypadku odcinka szyjnego pleców, ból kolan bardzo często związany jest z nieprawidłowymi nawykami. Przeciążenia kolan to problem, który dotyczy prawie każdego. Staw kolanowy utrzymuje ciężar naszego ciała i jest narządem bardzo kontuzyjnym.

Jeżeli twoje kolano jest obrzęknięte, zaczerwienione, a ból uniemożliwia ci zginanie, prostowanie, a nawet chodzenie – koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne, aby poznać przyczynę bólu kolan i wdrożyć metody leczenia. Problemy ze stawami kolanowymi mogą oznaczać zmiany zwyrodnieniowe, infekcje bakteryjne, reumatyzm, a nawet boreliozę.

Choć sport jest niezbędny w naszym życiu i przyczynia się do prawidłowej pracy stawów, to jednak nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia czy regularne bieganie po twardej powierzchni skutkuje częstymi kontuzjami w obrębie stawu kolanowego.

Ból mięśnia krawieckiego

Nie wszyscy wiemy, jak często może doskwierać nam ból mięśnia krawieckiego. Mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem człowieka, jego długość wynosi ok. 50 cm. Zlokalizowany jest w przedniej części uda, od kolca biodrowego górnego, schodząc w dół poniżej stawu kolanowego. Mięsień krawiecki spełnia bardzo ważne funkcje, ponieważ odpowiada za czynności w stawie biodrowym i kolanowym. Bóle mięśnia krawieckiego występują w okolicy przyczepów oraz całej długości mięśnia. Dolegliwości bólowe związane są z przeciążeniami, podrażnieniami, nadciągnięciami mięśnia krawieckiego. Na przykład kiedy wykonujesz jakieś ćwiczenie unosząc do góry nogi, możesz odczuwać charakterystyczny ból w przedniej częściej uda, który związany jest z przykurczeniem mięśnia krawieckiego.

Fizjoterapia i rehabilitacja pomogą ci wyeliminować dolegliwości bólowe

Wciąż wielu z nas lekceważy dolegliwości bólowe w obrębie górnego odcinka kręgosłupa, stawu kolanowego czy przykurczonego mięśnia krawieckiego. Długotrwały ból może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, na przykład zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa. Jedyną pomocą będą dla nas zabiegi z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji.

W fizjoterapii wykorzystywane są różnorodne zabiegi, m.in. fizykoterapia, kinezyterapia, masaże, czy terapia manualna, których celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz działanie leczniczo-zapobiegawcze. W fizykoterapii stosuje się światło słoneczne, prąd elektryczny, światło laserowe, pole magnetyczne, ultradźwięki, hydroterapię.  W przypadku kłopotów z odcinkiem szyjnym fizjoterapeuta może zlecić także kinezyterapię, która polega na leczeniu schorzenia za pomocą ruchu poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń izometrycznych, rozciągających, rozluźniających, ćwiczeń odciążających. W zależności od danego schorzenia lub dokuczających dolegliwości bólowych stosuje się różne metody z zakresu kinezyterapii, na przykład metodę McKenziego, która opiera się na ćwiczeniach wyprostnych kręgosłupa. W fizjoterapii wykorzystuje się także masaże klasyczne lub kinesiotaping w celach terapeutycznych.

Podjęcie przez pacjenta rehabilitacji przyczyni się do eliminacji bólu oraz odzyskania sprawności ruchowej. Rehabilitanci zwykle zlecają ćwiczenia izometryczne, rozciągające oraz pobudzające stymulację nerwowo-mięśniową. W przypadku kłopotów z kolanem, główny nacisk należy postawić na wzmocnienie mięśni czworogłowego uda, brzucha oraz pośladków. W rehabilitacji wykorzystuje się sprzęt w postaci piłek, rollerów, trampolin, taśm. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz ortopedów – takich znajdziemy na przykład w Centrum Rehabilitacji, przy ulicy Prostej 69 w Warszawie należącego do Centrum Medycznego Multi Med w Warszawie.

Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach powinniśmy szczególnie dbać o nasz układ ruchowy, abyśmy jak najdłużej mogli cieszyć się energią i sprawnością fizyczną.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.