Terapia alkoholowa to czasami ostatnia deska ratunku dla ludzi, którzy chcą wyjść z uzależnienia, ale nie mogą sobie z nałogiem poradzić sami. Po pierwsze, przez fizyczny pociąg do alkoholu, a po drugie przez czające się pokusy i brak asertywności. Terapie przeprowadzane przez fachowców pozwolą uporać się z tym problemem.
- Alkoholizm czy jeszcze nie? – jak rozpoznać.
- Co daje terapia alkoholowa?
- Jak postępować w razie nawrotu choroby alkoholowej?
Można by się pokusić o stwierdzenie, że alkoholizm to nałóg bardzo powszechny i prawie „od zawsze” obecny w polskim społeczeństwie. Zmienia się może przekrój społeczny osób uzależnionych, rodzaj pitego alkoholu, ale problem pozostał ten sam. Jeśli wierzyć statystykom, to spożycie alkoholu w ostatnich latach znacznie wzrosło. Na szczęście obecnie jest łatwiejszy dostęp do różnych terapii alkoholowych i do wielu ośrodków odwykowych. Spośród wielu opcji można wybrać terapię ambulatoryjną lub stacjonarną.
Alkoholizm czy jeszcze nie? – jak rozpoznać
Picie alkoholu w miłych okolicznościach, gdy nie towarzyszą mu awantury i różne nieprzyjemne sytuacje, może się wydawać czymś niegroźnym. Ot, sposób na spędzenie czasu. Jeśli jednak ta forma jest przez nas preferowana i nie wyobrażamy sobie wieczoru bez alkoholu (choćby w najmniejszej dawce), to warto przyjrzeć się mechanizmom, które nami kierują. Dobrze też się zastanowić, dlaczego sięgamy po alkohol. Z jakich powodów warto to zrobić? Choćby dlatego, żeby w odpowiednim czasie nie dopuścić do powstania nałogu czy też po to, by rozpocząć leczenie w formie terapii alkoholowej.
Warto wiedzieć, że jednym z pierwszych objawów alkoholizmu jest twierdzenie, że alkohol odpręża czy ośmiela, a co za tym idzie – picie w samotności i nieodczuwanie oporów przed spożywaniem alkoholu w miejscach, w których się tego robić nie powinno (np. w pracy). Objawem uzależnienia od napojów wyskokowych jest także to, że człowiek potrzebuje coraz większej dawki, by odczuć ich działanie. Przeprowadzenie analizy swoich zachowań i przyznanie się przed sobą do uzależnienia wcale nie jest rzeczą łatwą. Jednak to warunek konieczny, by rozpocząć terapię alkoholową.
Co daje terapia alkoholowa?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się wyjątkowo prosta. Głównym zadaniem terapii alkoholowej jest przecież zerwanie z nałogiem. Ale czy tylko? Terapia alkoholowa ma też za zadanie wyedukować uzależnioną osobę w kwestii nałogu. Pozwala to rozpoznać mechanizmy, które prowadzą do sięgnięcia po alkohol, a także uświadomić, jak uzależnienie wpływa na wszystkie dziedziny życia alkoholika.
Terapia alkoholowa uczy też, jak unikać sytuacji, które prowokują tzw. napicie się oraz jak radzić sobie w chwilach słabości. Dla niektórych uzależnionych bardzo ważne jest, aby podczas terapii być odizolowanym od czynników zewnętrznych. Dla takich osób bardzo dobrym rozwiązaniem jest terapia alkoholowa stacjonarna prowadzona w prywatnych ośrodkach położonych w kojących okolicznościach krajobrazowych i z dala od zgiełku. Więcej » https://medjol.pl/terapia/alkoholowa.
Jak postępować w razie nawrotu choroby alkoholowej?
Czasami, mimo przeprowadzenia terapii alkoholowej, zdarza się, że choroba powraca. Aby do tego nie dopuścić, trzeba dobrze wybrać ośrodek, który oprócz terapii stacjonarnej oferuje po jej odbyciu nieodpłatne cotygodniowe spotkania. Pozwala to podtrzymać i utrwalić efekty terapii alkoholowej. Mniejsze szanse nawrotu są także wtedy, gdy osobą uzależnioną zajmują się fachowcy z dużym doświadczeniem (zarówno lekarze, jak i terapeuci). Gdy jednak nawrót nastąpi, należy ponownie udać się na leczenie.
Wyjście z nałogu nie jest rzeczą łatwą, jednak możliwą. Ważne, by w tej walce móc liczyć na prawdziwe wsparcie fachowców.
Sprawdź proponowane artykuły