Coraz więcej osób rezygnuje z przetworzonej żywności i wybiera produkty naturalne. To korzystny trend, który może zaowocować poprawą zdrowia naszego społeczeństwa. Zauważamy też większe zainteresowanie suplementami diety oraz produktami aloesowymi o przeznaczeniu spożywczym. Sok z aloesu ma wiele cennych składników o korzystnym działaniu. Dowodzą tego liczne badania naukowe. Jednak o korzyściach możemy mówić tylko wtedy, jeśli wybierzemy sprawdzony i wiarygodny produkt.
Sok aloesowy może być stosowany na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest włączenie go do diety. Zalety jego zastosowania można rozpatrywać w kontekście zawartości tego produktu. W jego skład wchodzi bowiem wiele cennych dla naszego zdrowia składników.
Aloes aloesowi nierówny
Warto zwrócić uwagę na to, że w przyrodzie występuje wiele gatunków aloesu. Szacuje się, że jest ich ok. 550. Jednak tylko nieliczne wykorzystywane są przez człowieka. Zazwyczaj mówi się tu o dwóch gatunkach. Jednym z nich jest aloes drzewiasty Aloe arborescens Mill., czyli najczęściej spotykany pośród aloesów w uprawie domowej.
Drugim, wykorzystywanym na znacznie większą skalę, jest aloes zwyczajny Aloe vera L., znany też jako aloes barbadoski Aloe barbadensis Mill. Jego nazwa wywodzi się od Barbadosu, gdzie jest bardzo licznie uprawiany. Poza Barbadosem aloes zwyczajny uprawia się też na Wyspach Kanaryjskich, Madagaskarze, Dominikanie, Półwyspie Arabskim, a także w Chinach. Przez człowieka został przeniesiony w inne rejony świata o zbliżonych warunkach klimatycznych. Dzięki temu współcześnie aloes zwyczajny spotykamy też na Kaukazie, w Australii, Indiach oraz Indonezji.
Aloes – bogactwo wartościowych składników
Aloes zwyczajny aż w 96% składa się z wody. Natomiast zaledwie 4% stanowi sucha masa, w której występuje szereg wartościowych składników. Ich bogactwo jest jednak tak duże, że roślina ta zwróciła uwagę uczonych i stała się obiektem licznych badań. O jej niezwykłym składzie musiano wiedzieć już w starożytności. Aloes był wówczas powszechnie stosowany jako środek lecznicy i kosmetyk. Stosowali go między innymi: Aleksander Wielki, Kleopatra i Nefretete.
Z przeprowadzonych na temat aloesu badań naukowych dowiadujemy się o występowaniu wielu substancji o wysokiej aktywności biologicznej. W pozyskanej z liści aloesu suchej masie znajduje się aż 18 spośród 22 aminokwasów. 8 z nich to aminokwasy egzogenne, czyli dostarczane do organizmu człowieka wyłącznie wraz z pożywieniem (organizm ludzki nie potrafi wytworzyć ich samodzielnie). W aloesie występuje też wiele witamin i mikroelementów. Tu warto wymienić: wapń, magnez, potas, siarkę, cynk, żelazo, miedź, sód, chrom i mangan. A wśród występujących w aloesie witamin, witaminę: A, B1, B2, B6, B12, C, E, kwas foliowy i cholinę. To jednak nie wszystko. W aloesie występują też nienasycone kwasy tłuszczowe i cukry o potwierdzonym działaniu antybakteryjnym i antywirusowym (acemannam).
Wybieraj sprawdzone produkty
Dostępne na rynku produkty aloesowe cechują się różną jakością. Warto wybierać te, które uzyskały aprobatę Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), w skrócie IASC. Taki certyfikat posiadają między innymi produkty Forever Living Polska, o których można więcej przeczytać na stronie NajlepszyAloes.pl »
Wybór produktów z certyfikatem może zagwarantować najwyższą jakość i czystość wyrobu. Zadaniem Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu jest bowiem rozpowszechnianie wiedzy na temat tej rośliny i wyróżnianie tych produktów, które rzeczywiście odznaczają się doskonałą jakością. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę, że uzyskanie takiego certyfikatu nie jest łatwe. Zanim ten zostanie przyznany, konieczne jest wykonanie wielu testów laboratoryjnych. Po pomyślnie przeprowadzonej weryfikacji producent zyskuje prawo do posługiwania się ww. certyfikatem, jednak tylko przez rok od jego przyznania. Po tym okresie konieczne jest przeprowadzenie kolejnej weryfikacji, jeśli producent nadal chce się posługiwać znakiem jakości IASC.
Sprawdź proponowane artykuły