Alergia na kota dla kociarza to prawdziwa męka. Jednak, gdy po jakimś czasie pojawia się u nas niespodziewanie kichanie czy łzawienie oczu – nie oznacza to, że musimy pozbyć się kociego członka rodziny.
Sama alergia może mieć różne objawy. U jednych będzie to zapalenie spojówek, u innych katar sienny. Istnieją jednak skuteczne sposoby łagodzenia objawów nieprzyjemnej przypadłości, jaką jest alergia.
Mówi się o alergii na kocią sierść. Jest to jednak nieprawda – odczyn alergiczny pojawia się na skutek kontaktu człowieka z kocią śliną, która znajduje się na futrze. Niektóre osoby mają również uczulenie na wydzielinę z gruczołów łojowych, która znajduje m.in. nad oczami kota.
Oddanie czworonoga powinno być ostatecznością, gdy leczenie jest zbyt uciążliwe lub leki nie dają zadowalających rezultatów. Jednak większość alergii objawia się kichaniem po bezpośrednim kontakcie twarzy człowieka z kocią sierścią.
Często mycie rąk po każdej zabawie z kotem lub nie wpuszczanie go na łóżko, może w znacznym stopniu ograniczyć częstotliwość występowania ataku alergicznego. Gdy jednak alergia jest silna, i sama obecność kota w pomieszczeniu doprowadza do wielokrotnego kichania, łzawienia, podrażnienia gardła i alergicznego zapalenia spojówek, należy udać się do alergologa. Często leki załatwiają sprawę. Aby podnieść odporność warto przestrzegać zdrowej diety zawierającej tłuszcze nienasycone oraz białka, a ograniczającej cukry i tłuszcze trans. Dodatkowo regularne uprawianie sportu pozytywnie wpłynie na złagodzenie nieprzyjemnych skutków alergii.
Pierwszym krokiem jest zabezpieczanie łóżka. Warto postawić na pościel antyalergiczną na której nie osiadają dodatkowe roztocza i kurze, które przy osłabieniu również mogą zacząć uczulać. Kiedy kot wchodzi na łóżko – warto zastosować narzutę, na której osiądzie kocia sierść i nie przedostanie się ona na poduszki. Regularnie odkurzanie pomieszczenia odkurzaczem z odpowiednim filtrem (najlepiej sprawdzi się wodny odkurzacz, zatrzymujący sierść w pojemniku razem z wodą) zmniejszy ilość alergenów w domu. Koty sypiają zazwyczaj na stałych miejscach. Połóż tam kocyki lub poduszkę i pierz je regularnie – dzięki temu futro nie będzie fruwać po mieszkaniu.
Kiedy pomimo alergii planujemy kupić kota, lepiej postawić na samice. Wydzielają one zdecydowanie mniej substancji alergizujących. Dodatkowo nie każda rasa musi nas uczulać tak samo, jest to indywidualna predyspozycja. Warto zatem najpierw popróbować narazić się na kontakt z wybranym kotkiem i sprawdzić, jak nasz organizm zareaguje. Może właśnie w ten sposób znajdziemy najukochańszego kota.
Sprawdź proponowane artykuły