Sok z aloesu to źródło ponad stu biologicznie aktywnych substancji tj. aminokwasy, enzymy, witaminy i minerały. To unikalne bogactwo naturalnych składników korzystnie oddziałuje na organizm ludzki, dlatego aloesowi przypisuje się właściwości detoksykujące, wspomagające układ immunologiczny oraz działanie lecznicze w kontekście przewodu pokarmowego (niestrawność, zaparcia) i skóry przy stosowaniu miejscowym, zewnętrznym (wrzody, czyraki, ropnie).
Dodatkowo, picie soku aloesowego obniża poziom złego cholesterolu we krwi, tym samy działając przeciwmiażdżycowo. Z tych względów, domowa hodowla aloesu jest wysoce korzystna, jednak należy wiedzieć, że tylko 3 gatunki aloesu nadają się do spożycia: aloes vera, aloes ferox i aloes arborescens.
Uwaga! Preparaty z aloesu są zakazane przy krwotokach, w zapaleniu pęcherza moczowego i kłębków nerkowych, w okresie ciąży i karmienia.
Świeży sok aloesowo-cytrusowy
Potrzebne produkty
- zdrowe liście aloesu (najlepiej 2-3letnie, lecz nie więcej niż 5letnie, młodsze liście nie nadają się)
- świeży sok z dowolnych cytrusów (cytryn, pomarańczy, grejpfrutów; w przypadku braku poniższego sprzętu można zastosować sok kupny dobrej jakości)
Proporcje dobrać w zależności od planowanej ilości przygotowywanego soku. Należy pamiętać, że nie można go zbyt długo przechowywać – około tydzień. - wyciskarka wolnoobrotowa (ewentualnie sokowirówka)
- mikser/blender
- szczelna, ciemna butelka szklana (na gotowy sok)
Sposób wykonania
Ściąć z liści brzegi z kolcami, a następnie łyżką wydrążyć miąższ. Uzyskany żel umieścić w naczyniu i dodać do niego świeży sok z cytrusów (najlepiej z wyciskarki). Całą mieszankę przez chwilę mieszać mikserem lub blenderem, aż do uzyskania w miarę klarownej konsystencji. Przygotowany sok przelać do ciemnej butelki i przechowywać w lodówce.
Uwaga! Domowej roboty sok aloesowo-cytrusowy jest zdatny do spożycia przez około tydzień.
Sposób dawkowania
Można pić go samodzielnie – po 2 łyżeczki przed posiłkiem lub dodając do wody czy innego soku, najlepiej świeżego z wyciskarki.
Oczywiście to tylko jeden ze sposobów samodzielnego przygotowania soku z aloesu. Istnieją również przepisy bez dodatku innych soków, jednak naturalny smak aloesu dla wielu osób jest nieakceptowalny, delikatnie pisząc 😉 Dlatego druga propozycja to jeszcze bogatsza mikstura…
Przepis na wino aloesowe
Sposób wykonania
Oderwać kilka liści z roślin co najmniej 3letnich, umyć, osuszyć i przechowywać w lodówce albo w chłodnym i ciemnym miejscu przez 7 dni. Około 20-50 dag liści po odcięciu nożem kolców i podzieleniu na kawałki zemleć w maszynce lub zmiksować. Do tak przygotowanej miazgi dodać 1/2 litra czerwonego wina i słoik miodu. Po starannym wymieszaniu nalewkę należy rozlać do butelek z ciemnego szkła i umieścić w ciemnym i chłodnym miejscu na 5 dni.
Mieszanka pobudza czynności ustrojowe organizmu, zwiększa jego odporność i poprawia przemianę materii. Wspiera regenerację organizmu po wyniszczającej chorobie i przywraca naruszoną równowagę biochemiczną. Szczególnie zalecana jest w kłopotach związanych z przemianą materii, przy zapaleniu przewodu pokarmowego, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Sposób dawkowania
Uwaga! Przed rozpoczęciem kuracji wino należy przecedzić.
- Pierwszy tydzień: 3x dziennie po łyżeczce.
- Cztery kolejne tygodnie: 3x dziennie po łyżce stołowej.
- Następny miesiąc: 3x dziennie po łyżeczce.
Po tym okresie trzeba zrobić 2tygodniową przerwę i można zacząć następny cykl.
Oczywiście nie ma przeszkód, aby samodzielnie tworzyć własne receptury np. sok aloesowo-cytrusowy można wzmocnić/dosłodzić miodem. Jeśli masz dobry przepis z wykorzystaniem świeżego aloesu, wrzuć go poniżej w komentarzach – wszyscy będą wdzięczni 😉 Z góry dzięki!
Dla leniwych są również gotowe soki z aloesu »
Sprawdź proponowane artykuły