Schorzenia rozwijające się po stronie zatok to jedne z najczęstszych powodów wizyty u laryngologa. Gdy zaczyna nam doskwierać ból głowy, szczególnie dotkliwy podczas schylania, do tego uczucie zatkanego nosa z jednostronną wydzieliną, najczęściej mamy do czynienia właśnie z zapaleniem zatok. Przyczyn takiego stanu może być sporo. Odmienne bywają również objawy, ale i metody leczenia, które determinuje przeprowadzona diagnostyka. Poza tym typowe zapalenia zatok, to nie jedyny typ schorzenia, z jakim zmagają się pacjenci. Na co chorują nasze zatoki?
Zatoki i przyczyny schorzeń
Zatoki są przedłużeniem jamy nosowej. To przestrzenie wypełnione powietrzem, wyścielone błoną śluzową, symetrycznie rozmieszczone wokół nosa i uszu. Do grupy zatok przynosowych należą zatoki: czołowe, szczękowe, komórki sitowe, a także zatoka klinowa.
Na wizytę lekarską udajemy się najczęściej wtedy, gdy dokuczliwe objawy zaczynają coraz bardziej doskwierać. Ból głowy, katar, trudności z oddychaniem, a nawet gorączka, to jednak stan, który bywa mylony z innego rodzaju infekcjami górnych dróg oddechowych. Objawem, który dość często pozwala odróżnić typowe schorzenie zatok od innego rodzaju infekcji, jest ból w obrębie zatok, który promieniuje. Poza tym pojawia się niedrożność nosa oraz zaburzenia węchu.
Najczęściej schorzenia zatok wywołują wirusy. W następnej kolejności bakterie, a na samym końcu grzyby. Gdy infekcje górnych dróg oddechowych nawracają i pozostają nie w pełni wyleczone, często rozwijają się właśnie schorzenia zatok. Do przyczyn zalicza się również próchnicę zębów. Z zatokami częściej zmagają się osoby mające wady anatomiczne w tej okolicy, cierpiące na alergiczny nieżyt nosa, alergicy i astmatycy.
Choć wedle wcześniej wspomnianych przyczyn, najrzadziej wymienia się winowajców w postaci grzybów, to nie można ich pomijać, bowiem grzybica zatok wymaga pilnej interwencji. Pacjenci, u których dochodzi do rozrostów błony śluzowej, mogą zmagać się z polipami zatok. Z kolei osoby przez długi czas walczące z różnego rodzaju infekcjami, nierzadko zaczynają borykać się z torbielami zatok. Rzadko spotykane są nowotwory zatok, które prowadzą do zmian w szczęce, oczodołach, a niekiedy oczach. Najrzadziej zaś stwierdza się hipoplazję zatok, czyli stan związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem zatok, pojawiający się w dzieciństwie i skutkujący anormalnemu rozwojowi zatok.
Jak leczyć zatoki?
W leczeniu schorzeń zatok, głównie w zapaleniu zatok, najczęściej stosuje się antybiotykoterapię. Jeśli mówimy o przewlekłym zapaleniu zatok, antybiotyki mogą być podawane nawet do trzech tygodni. Ponadto każdorazowo stosuje się leczenie objawowe, mające na celu złagodzić uciążliwe dolegliwości. Chodzi również o to, by efektywnie usuwać nagromadzoną wydzielinę, jak i minimalizować obrzęk śluzówki, a także zwalczać powstały stan zapalny. To ważne, bowiem z jednej strony daje pacjentowi ulgę, z drugiej zaś chroni przed powikłaniami i nasileniem infekcji.
Poza leczeniem zachowawczym, może być stosowane leczenie chirurgiczne, które polega na usuwaniu zaatakowanych tkanek zatok i tworzeniu drożnych dróg połączenia z jamą nosową. Chirurgia i korekta wchodzą również w grę, gdy schorzenia zatok i nawracające infekcje, mają swoje podłoże w wadach anatomicznych.
W przypadku łagodnych objawów, kiedy to pacjent ma podejrzenie, że zaatakowało go zapalenie zatok, można zastosować lek na zatoki bez recepty. Rynek farmaceutyczny podsuwa niemałą liczbę specyfików, z których można korzystać w warunkach domowych. Propozycja, która pozwoli uporać się nie tylko z uciążliwymi dolegliwościami? Po odpowiedź warto zajrzeć pod adres http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/infex-zatoki/infex-zatoki-teva-12t/
Znalezienie przyczyny, określenie problemu schorzenia związanego z zatokami, jest niezwykle ważne. Brak leczenia, infekcja ciągnąca się przez długi czas czy też nieprawidłowe leczenie, kończą się poważnymi komplikacjami. Dochodzi bowiem do powikłań oczodołowych i ocznych, powikłań wewnątrzczaszkowych, zapalenia szpiku kostnego czaszki. Skuteczne leczenie: farmakologiczne, zachowawcze i/lub chirurgiczne, to zatem konieczność. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza i opracowany plan leczenia, tym większe szanse na wyleczenie i efektywne zapobieganie nawracającym infekcjom.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Sprawdź proponowane artykuły