Zaćma to choroba oczu spowodowana zmętnieniem soczewki. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, jednak najczęściej dochodzi do niego wraz z naturalnym upływem czasu. Tempo zmian to kwestia mocno indywidualna, jednak wczesna diagnostyka i szybkie leczenie ułatwiają zapobieganie wystąpieniu objawów w istotny sposób pogarszających komfort życia. Sprawdź, jak rozpoznać zaćmę i w jaki sposób można skutecznie operować zmiany.

  • Zaćma, nazywana również kataraktą, najczęściej pojawia się z wiekiem i dotyczy osób, które ukończyły 50. rok życia. Nie oznacza to jednak, że można ją zbagatelizować – nieleczona może skutkować ślepotą.
  • Objawy zaćmy nie zawsze są oczywiste: najczęściej tę chorobę zwiastuje ogólne pogorszenie jakości wzroku. Właśnie dlatego tak ważna jest szybka konsultacja okulistyczna. Osoby, które ukończyły 60 lat, powinny poddawać się regularnemu badaniu okulistycznemu.
  • Zaćmę można leczyć operacyjnie. Dzięki postępom w chirurgii, oprócz standardowego zabiegu usunięcia zaćmy pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych technologii.

Warto podkreślić, że odpowiedź na pytanie, zaćma, należy uzależnić od wariantu choroby. Podstawowy podział wyróżnia zaćmę wrodzoną – uwidaczniającą się u dzieci tuż po urodzeniu lub w pierwszych latach życia oraz zaćmę nabytą: starczą lub wtórną.

Zaćma – co to jest?

Zaćma, inaczej katarakta, to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka. Najczęściej wywołana jest przez procesy starzenia się i towarzyszące im zaburzenia metaboliczne – to tak zwana zaćma starcza. Rozwija się powoli, etapami, a pacjenci często porównują jej skutek do wrażenia “przybrudzenia” lub “przykurzenia” pola widzenia. Wyróżnić można kilka typów zaćmy starczej, w zależności od miejsca, w którym powstaje zmętnienie. Eksperci wyróżniają także zaćmę wtórną – stanowiącą konsekwencję przebytych chorób, zabiegów operacyjnych lub wypadków.

Szacunki WHO wskazują, że zaćma to główna przyczyna upośledzenia wzroku, a zabiegi mające na celu jej usunięcie są najczęściej wykonywanymi zabiegami okulistycznymi. W Polsce na milion mieszkańców wykonuje się ich około trzech tysięcy. Rozwój technologii także w tym aspekcie sprawia, że cały proces jest prostszy i skuteczniejszy.

Zaćma – objawy

Zmiany związane z zaćmą mogą mieć różny charakter i tempo rozwoju. Poniżej znajdziesz kilka najbardziej typowych symptomów.

  • Zamglenie lub rozmycie widzenia – wiele osób zaćmę porównuje do patrzenia przez przybrudzoną szybę. Na początku ten efekt nie musi być wyraźny i szczególnie dokuczliwy, z czasem jednak problem narasta.
  • Problemy z widzeniem w nocy – nie tylko prowadzenie samochodu po zmroku może stać się niemożliwe. Z czasem także i codzienne czynności wymagają lepszego doświetlenia.
  • Wrażliwość na światło – z czasem oświetlenie wewnętrzne lub promienie słoneczne mogą wydawać się zbyt intensywne.
  • Efekt aureoli – wokół źródeł światła pojawia się charakterystyczny odblask.
  • Zmiany kolorów – w początkowej fazie zaćmy kolory stają się wyblakłe, a później często zyskują charakterystyczny żółtawo-brązowy odcień.

Zabieg usunięcia zaćmy – soczewki trójogniskowe

Zaćmę leczy się operacyjnie. Procedura polega na wykonaniu odpowiednich nacięć oraz użyciu ultradźwięków do rozbicia i odessania fragmentów naturalnej zmętniałej soczewki oka. W miejscu zaćmy umieszcza się sztuczne soczewki – najnowocześniejszym wyborem są obecnie soczewki trójogniskowe, takie jak PanOptix. Zapewniają one doskonałe widzenie po operacji, w pełnym zakresie odległości. Sztuczne soczewki stanowią integralną część oka, dlatego nie wymagają żadnych dodatkowych działań ani pielęgnacji.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.