Ilość marnotrawionych fusów kawowych jest wprost proporcjonalna do popularności tego napoju a ta jest niemała. Pomimo kontrowersyjnych wyników badań naukowych w kontekście wpływu na zdrowie, kawa z rana nadal jest rytuałem wielu osób na całym świecie.

Fusy kawoweJednak tylko mała część z nich wie, że wyrzucając fusy z wypitej kawy wyrzucają pieniądze. W Polsce wg statystyk każdy Polak wypija 510 filiżanek kawy, w tym połowa jest z fusami. Przy założeniu, że na 1 filiżankę wchodzi 1 czubata łyżeczka kawy (około 10g), to każdy wyrzuca do śmieci 3kg fusów rocznie!

Właściwości i wykorzystanie fusów z kawy

  • Zmiękczają i nadają połysk włosom. Podczas mycia włosów należy wetrzeć w nie fusy a następnie spłukać.
  • Złuszczają naskórek a więc służą do peelingu. Nałożyć fusy na skórę, wmasować a następnie spłukać. Efekt natychmiastowy.
  • Mogą stanowić maseczkę wygładzająca do twarzy.
  • Wraz z henną mogą być wykorzystane do krótkotrwałych tatuaży.
  • Świetny nawóz dla roślin, gdyż fusy kawowe są bogate w składniki odżywcze. Polecane są zwłaszcza dla roślin kwaśnolubnych. Można dodać fusy do roślin doniczkowych w domu. Więcej niżej…
  • Rozsypane wokół roślin w ogródku działają odstraszająco na ślimaki i mrówki. Rozsypane wraz ze skórkami pomarańczy będą odstraszać koty.
  • Fusy świetnie absorbują zapachy, dlatego można nimi np. wyszorować ręce po krojeniu czosnku/ryby lub wykorzystać do usunięcia nieprzyjemnego zapachu z lodówki.
  • Dodanie szczypty fusów robakom (przynęta wędkarska) przedłuży ich żywotność.

Fusy z kawy jako nawóz

Historia w telegraficznym skrócie: sieć kawiarni Starbucks dostarczyła zużyte fusy, a magazyn SUN wysłał je do badania. Okazało się, że zawierają spore ilości fosforu, potasu, magnezu i miedzi, a dodatkowo zawierają azot, który wolno się uwalnia w miarę rozkładu. Badane fusy kawy zawierały 2,28% azotu (inne badania podają 2%), 0,06% fosforu i 0,6% potasu. Odczyn został oceniony na 6,2 pH czyli lekko kwaśny. Zawartość wapnia, cynku, manganu i żelaza została oceniona na niewystarczającą. Zawartość fosforu, potasu, magnezu i miedzi jest na tyle wystarczająca, aby zauważyć różnicę w przypadku wykorzystywania fusów od kawy jako dodatku do ziemi i aby nie trzeba było osobno dodawać tych składników do ziemi. Fusy można wykorzystać także do uprawy grzybów, nawet komercyjnie.

Każdy metr sześcienny (1m³=1000dm³) fusów od kawy zawiera około 7 dm³ azotu, z czego 10% jest dostępne dla roślin od razu, a reszta uwalnia się w miarę rozkładu przez mikroorganizmy, czyli kawa działa jak nawóz długo działający (uwalnia się po każdym podlaniu). Ten same uwalniające procesy rozkładu dotyczą m.in. fosforu i miedzi. Natomiast potas i magnez zawarte w fusach od kawy są w całości natychmiast dostępne dla roślin.

Azot jest niezbędny roślinom do zdrowego wzrostu – wymagany do syntezy białek. Dzięki niemu rośliny mają ładny, ciemno zielony kolor, szybko rosną, a plony są obfite.

Stosunek węgiel/azot wynosi 24:1 – obliczone w suchej masie, czyli podobne do proporcji w trawie.

Z powyższego wynika, że wyrzucanie fusów, szczególnie przy posiadaniu własnego ogrodu to zwykłe marnotrawstwo, gdyż są dobrym naturalnym nawozem i można je wykorzystać na kilka sposobów …

Jak nawozić fusami po kawie?

» rozsypać wokół roślin przed podlewaniem lub deszczem

Częstotliwość dawkowania i porcje fusów należy dobrać samodzielnie w zależności od rośliny. Przykładowo pod dorosłą roślinę jak np. krzak pomidora wysypuje się łyżkę stołową, podlewa i… podziwia jak rośnie 😉 Tego typu dokarmianie można powtarzać 1x na miesiąc.

» dodać do kompostu, aby zwiększyć ilość biopierwiastków (można razem z filtrem, który także ulega biodegradacji)

» dodać do wody do podlewania – sugerowana proporcja: szklanka fusów na 20 litrów wody albo…

Ten sposób jest dobry dla wszystkich roślin i warzyw – podlewanie płynnym, szybko działającym nawozem: po zaparzeniu kawy dla siebie, ponownie przelać fusy wodą i dla pewności by nawóz nie spalił roślin (szczególnie małych) rozcieńczyć trochę wodą – 1:1 lub bardziej, 1 część lury z kawy : 2 części wody. Takie dokarmianie 1x na 2 tygodnie lub miesiąc wystarczy.

» wkopać w ziemię pod rośliny lub w nowe grządki warzywne

Fusy z kawy są szczególnie lubiane przez rośliny kwaśnolubne, ze względu na swój kwaśny odczyn (pH 6,2). Jednakże w zależności od kawy, sposobu jej uprawy oraz palenia ph może się nieznacznie różnić. Wystarczy zmieszać fusy z kawy z glebą (gdzie fusy będą stanowiły 25-35% mieszanki) i można podsypywać taką ściółką rośliny kwaśnolubne do głębokości 10-20 cm. Przed mieszaniem z ziemią fusy powinny być wysuszone, gdyż mają skłonność do pleśnienia. Dobre m.in. dla: jagód, borówki amerykańskiej, marchwi, azalii, róż, rododendronów, hortensji.

Wymieszanie fusów z nasionami marchewki przed wysiewem, wpływa pozytywnie na wielkość zbiorów.

Jedyne przeciwwskazanie to kiełkujące sadzonki – w tym przypadku nie wolno stosować fusów jako nawozu.

Jak widać, wyrzucanie fusów od kawy jest błędem dla każdego kto posiada jakiekolwiek rośliny, nawet doniczkowe, a szczególnie ogród. Wyrobienie nawyku gromadzenia odpadów po kawie można wspomóc prostym wyobrażeniem sobie, że wyrzuca się żywność… dla roślin, które są żywnością dla nas i wszystko jasne 😉

Sprawdź proponowane artykuły

  1. naprawdę zawierają magnes? to jeśli dodamy je do ziemi, to będzie się motyka czepiać.. albo grabie 😛

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.