Ortopedyczna proteza jest popularnym aparatem ortopedycznym, na którego stosowanie decyduje się bardzo wiele osób, które często w wyniku złamań zastępują tym produktem popularny gips.
Jednak należy mieć świadomość, iż stosowanie ortezy związane jest z pewnymi niebezpieczeństwami. Zanim zdecydujemy się na zakup wspomnianego produktu, warto wcześniej poznać jego wady.
Jak już wcześniej wspomniano, orteza to zwykła ortopedyczna proteza, która często zastępuje popularny gips. Jest to produkt, którego główne zadanie to dokładne usztywnienie odpowiednich stawów naszych kończyn.
Kiedy stosuje się ortezę?
Stosowana jest najczęściej w przypadkach, gdy urazom uległy nasze więzadła, najczęściej gdy doszło do ich zerwania. Również popularnie używana jest w przypadku różnorodnych skręceń oraz zwichnięć. Możemy wyróżnić klika modeli tego produktu, których klasyfikacji dokonano ze względu na rodzaje obrażeń, jakie są za ich pomocą leczone. W wielu sklepach spotkamy między innymi ortezę sztywną oraz półsztywną, a także miękką. Jednak aby prawidłowo spełniała swoją funkcję, powinniśmy ją odpowiednio użytkować.
Jak prawidłowo użytkować ortezę?
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, iż zbyt ciasna orteza może doprowadzić do powstawania zakrzepów. Zbyt wielki ucisk może spowodować znaczne zwężenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, nieprawidłowo zamocowana orteza może uniemożliwić przepływ krwi. Efektem zbyt ciasnej ortopedycznej protezy mogą być zakrzepy, które w szczególnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Należy mieć świadomość, iż zbyt ciasno założona ortopedyczna proteza może również doprowadzić do uciśnienia nie tylko wspomnianych wcześniej naczyń krwionośnych, ale również i nerwów. Jest to bardzo wygodne urządzenie, ponieważ przede wszystkim zastępuje niewygodny gips, jednak musimy mieć świadomość, iż jego nieodpowiednie użytkowanie może być dla nas nawet śmiertelne.
Jeżeli pragniemy bardzo szybko powrócić do formy po dowolnej kontuzji, powinniśmy przede wszystkim słuchać zaleceń lekarza. To właśnie również wspomniany specjalista dobierze nam odpowiednią ortezę, która umożliwi nam prawidłowe funkcjonowanie. Należy pamiętać, iż dobrze dobrana ortopedyczna proteza powinna być przede wszystkim lekka oraz wykonana z oddychającego materiału. Również lekarz idealnie dopasuje wspomniany produkt do naszego ciała i zaleci, w jaki sposób go regulować. Nie powinniśmy we własnym zakresie zmieniać jego regulacji, ponieważ może to doprowadzić do wspomnianych wcześniej zakrzepów. Zakładając wspomniany produkt należy zadbać o to, aby nie opinał zbyt naszej kończyny.
Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie ortopedycznej protezy, ponieważ jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze, niż unieruchomienie kończyny gipsem.
To szczególnie ważne w przypadku długotrwałego leczenia. Aczkolwiek wygoda stosowania zachęca jednak do wyboru tego typu ortez usztywniających.