W ostatnim czasie bardzo dużo uwagi poświęca się zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie oraz innych miastach. Czy i jak mieszkańcy mogą sobie radzić ze smogiem?
Na terenie Krakowa działa łącznie 6 punktów pomiaru jakości powietrza – 3 stacjonarne i 3 mobilne. To właśnie dzięki tym punktom wiadomo, że przez więcej niż połowę roku norma zanieczyszczeń pyłem PM10 jest przekroczona. Dotyczy to w szczególności okresu jesienno-zimowego, gdy mieszkańcy zaczynają korzystać z pieców.
Choć nie ma jeszcze dokładnych badań na temat tego, jak smog krakowski wpływa na zdrowie mieszkańców, lekarze mówią, że dłuższe przebywanie w tak zanieczyszczonym mieście może doprowadzić do rozwoju szeregu chorób. Jakich? Poza problemami ze skórą mogą pojawić się kłopoty z układem oddechowym i krążenia, w tym niewydolność serca oraz choroby onkologiczne.
Sposoby na smog
Jak radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza?
To problem złożony, na który nie ma jednego lekarstwa. Ze smogiem walczą włodarze nie tylko Krakowa, lecz także innych dużych miast, np. Paryża czy Pekinu. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy nie mogą podjąć działań, które pozwolą im oddychać czystym powietrzem. O czym mowa?
Powietrze trzeba oczyścić! Zapobieganie smogowi i oczyszczanie powietrza w domu
Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu jest zanieczyszczenie powietrza związkami chemicznymi, jakie powstają podczas spalania śmieci w przydomowych piecach. Mieszkańcy peryferyjnych krakowskich osiedli traktują paleniska jako śmietniki, wrzucając do nich odpady z polichlorku winylu (tj. plastikowe butelki, folie i jednorazowe reklamówki, skaj).
Chcąc zmniejszyć skalę smogu, należy doprowadzić do oczyszczenia powietrza poprzez ograniczenie spalania śmieci w domowych piecach.
Wpływ na powstawanie smogu mają również spaliny. Wprowadzenie pojazdów ekologicznych oraz zwiększenie roli transportu publicznego to kolejny krok w stronę czystszego powietrza wolnego od pyłu.
Dobrze pomyśleć również o nabyciu domowego oczyszczacza powietrza, który oczyszcza przestrzeń z zanieczyszczeń. Poza pyłem dostającym się do mieszkania po jego wietrzeniu, skutecznie radzi sobie z roztoczami i kurzem. Stosowanie takiego urządzenia pozwala wyeliminować poszczególne zanieczyszczenia, w efekcie czego powietrze jest znacznie czystsze.
Warto także zadbać o optymalną ilość odpowiednich roślin rosnących w domu, które w sposób naturalny będą oczyszczać powietrze. Według NASA minimum to 1 roślina na 10m², chodź odpowiednio duży rozmiar rośliny również wydaje się istotny.
Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze z toksyn [ RANKING filtrów naturalnych ] »
Maseczka przeciwpyłowa i ochronny ubiór
Chcąc uchronić się przed smogiem, warto działać doraźnie. Chodzi przede wszystkim o ochronę własnego zdrowia. Trzeba bowiem mieć świadomość, że wysokie stężenie pyłów w powietrzu zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, m.in. astmy, choroby obturacyjnej płuc, schorzeń układu krążenia, nowotworów.
By nie wdychać unoszących się w powietrzu pyłów, warto wyposażyć się w maseczki przeciwpyłowe. Doraźnym rozwiązaniem są standardowe jednorazowe maseczki ze sklepu budowlanego » maska przeciwpyłowa. Jednak bardziej specjalistyczne produkty (np. maseczki dla rowerzystów, pieszych) są w stanie wychwycić nawet 99% pyłów zawartych w powietrzu » maska antysmogowa. Przy zakupie maseczki należy zwrócić uwagę na możliwość wymiany filtra!
Warto również pamiętać o odpowiednim ubraniu. Noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, czapek czy szalików chroni ciało przed osadzaniem się na nim zanieczyszczeń. Po każdym powrocie do mieszkania należy myć ręce czy twarz. Takie zabiegi również pozwalają ograniczyć ilość dostarczanych do organizmu zanieczyszczeń.
Jak ograniczyć zagrożenie, gdy trzeba poruszać się po mieście z przekroczonymi normami?
Nie mogłem powstrzymać się przed skomentowaniem powyższej infografiki 😉 Jadąc samochodem wybierać mniej ruchliwe trasy. Ten tip może paradoksalnie nasilić smog. Jak? Jeśli ta wskazówka zostanie nadmiernie eksploatowana przez czytelników – więcej osób będzie podróżowało dłużej spalając więcej. Dlaczego? Bo mniej ruchliwe trasy są zazwyczaj dłuższe od tych ruchliwych.
Jak sprawdzić aktualne zagrożenie smogowe?
Bieżące dane pomiarowe jakości powietrza w Polsce » prezentuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Wiele praktycznych informacji można znaleźć także na stronie Polski Alarm Smogowy »
Tematy pokrewne Oczyszczanie płuc i dróg oddechowych » Zapalenie oskrzeli »
Sprawdź proponowane artykuły