Jeszcze nie tak dawno wykonanie badania USG wymagało poszukiwania placówki, dysponującej odpowiednim sprzętem oraz długiego oczekiwania na termin badania. Jako pierwsze zadbały o aparaty gabinety ginekologiczno-położnicze, w których diagnostyka za pomocą ultrasonografu jest stosowana przy prowadzeniu ciąży. Obecnie sprzęt USG jest zaliczany do podstawowego wyposażenia każdej placówki, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze.
Określ potrzeby diagnostyczne
Wybór aparatu USG powinien być dostosowany do potrzeb diagnostycznych gabinetu czy placówki medycznej. Dlatego w pierwszej kolejności musisz je precyzyjnie określić. O możliwościach ultrasonografu decyduje przede wszystkim głowica. Dlatego to ona stanowi najważniejsze kryterium wyboru. Do obrazowania tkanek powierzchniowych najlepsze są głowice liniowe o wysokich częstotliwościach. Przy badaniu głębokich struktur lepsze będą głowice konweksowe. Natomiast najgłębiej sięgają głowice sektorowe.
Aparat USG: nowy, czy używany?
Aparaty USG są produkowane w bardzo wielu wariantach. Chociaż wszystkie służą do wykonywania podobnych badań, różnorodność dodatkowych funkcji sprawia, że znacznie różnią się ceną. Najtańsze i najprostsze modele możesz kupić już za 10.000 zł, podczas gdy te zaawansowane technologiczne wymagają zainwestowania nawet siedmiokrotnie wyższej kwoty. Wiele zależy od tego, czy jest to sprzęt USG z wyświetlaczem dotykowym, z Dopplerem, czarno-biały czy kolorowy.
Jeśli cena urządzenia jest zbyt wysoka dla Twojej firmy, możesz też zdecydować się na model używany. Z pewnością będzie on nieco tańszy, a zapewni Ci więcej możliwości. Ultrasonograf z drugiej ręki nie musi być wyeksploatowany. Często powodem jego sprzedaży jest wymiana sprzętu na taki z wyższej półki, o większej liczbie funkcji. Jednak decydując się na używany sprzęt USG, zwróć uwagę na:
- stan techniczny sprzętu,
- historię serwisowania,
- sposób dotychczasowej eksploatacji,
- wyposażenie dodatkowe,
- ewentualną gwarancję.
Ultrasonograf stacjonarny, czy może przenośny?
Wybierając ultrasonograf do swojej firmy, musisz też zdecydować się na model stacjonarny lub przenośny. Mobilne aparaty USG zazwyczaj są droższe, ale stwarzają możliwość wykonywania badań w dowolnym miejscu. Dzięki stosunkowo niewielkiej wadze i kompaktowym rozmiarom możesz je zabierać w teren, do domu pacjenta lub w dowolne inne miejsce, w którym takie urządzenie jest potrzebne. Mobilny sprzęt USG sprawdza się też w domach opieki paliatywnej i wszędzie tam, gdzie jest konieczne badanie pacjentów leżących w łóżkach. Przenośne ultrasonografy mają własne zasilanie, dzięki czemu mogą pracować przez pewien czas bez podłączenia do źródła prądu.
Zwróć się po pomoc do profesjonalnego doradcy
Kiedy inwestycja w drogi sprzęt jest niezbędna, nie kupować przysłowiowego „kota w worku”. Jeśli nawet zapoznałeś się z możliwościami urządzeń i ich różnorodnością, oraz przyswoiłeś nieco wiedzy na temat ich wykorzystania w diagnostyce, nie masz gwarancji, że dokonasz dobrego wyboru. Dlatego zanim sięgniesz do kieszeni i wydasz kilkadziesiąt tysięcy złotych, skorzystaj z pomocy doświadczonego doradcy.
Specjalistą w tej dziedzinie jest firma Mar-Med, która nieprzerwanie od 1995 roku zajmuje się dystrybucją nowoczesnej aparatury medycznej. Specjaliści z tej firmy nie tylko wiedzą wszystko o dystrybuowanych produktach, ale też angażują się w systematyczną rozbudowę asortymentu o nowe, lepsze rozwiązania. Poza aparatami do USG możesz też skorzystać ze wsparcia w zakupie rentgena, tomografu, rezonansu czy mammografu producenta, który oferuje technologię gwarantującą diagnostykę na światowym poziomie.
Sprawdź proponowane artykuły