Srebro znane jest z hamowania wzrostu bakterii i jest skutecznym antybiotykiem w leczeniu ran. Stosowanie srebra w pielęgnacji jest stosunkowo nowe, lecz skuteczne. Opatrunek ze srebrem będzie chronił ranę przed bakteriami, które żerują na skórze. Może również działać jako bariera przed opornymi organizmami. W tym artykule omówimy szerzej jak działają takie opatrunki. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!
Jak działa opatrunek ze srebrem?
Opatrunek ze srebrem będzie chronił ranę przed bakteriami, które żerują na skórze. Opatrunek kontroluje poziom wilgotności w obszarze, który obejmuje, dzięki swojej właściwości wchłaniania nadmiaru płynu wysiękowego. Dzięki temu, oraz dzięki zastosowaniu w opatrunku cząsteczek srebra, proces gojenia rany jest nieporównywalnie szybszy od standardowych opatrunków. Plaster ze srebrem jest wykonany z miękkiego materiału poliuretanowo piankowego, co pozwala na dokładniejsze przyleganie do rany. Dodatkowo opatrunek taki wyposażony jest w półprzepuszczalną folię poliuretanową na swojej zewnętrznej warstwie. Umożliwia to skuteczną wymianę gazową oraz odparowywanie wody, jednocześnie chroniąc ranę przed bakteriami i innymi zagrożeniami z zewnątrz.
Opatrunek ze srebrem może pomóc w zapobieganiu miejscowym zakażeniom ran, ale stosowanie antybiotyków musi odbywać się z ostrożnością. Srebro jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym, ale nie powinno być stosowane jako jedyny antybiotyk. Istotne jest zrozumienie roli biofilmu w zakażeniu i odpowiednich strategii leczenia.
Opatrunek ze srebrem – jak często zmieniać?
Rana powinna być codziennie dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. Ranę należy przemywać ciepłą wodą i delikatnym mydłem. Nie należy masować rany, zwłaszcza nad występami kostnymi. Jeśli rana jest sucha, należy zastosować środek smarujący, np. wazelinę. Ważne jest, aby unikać tarcia i ścinania, ponieważ spowodują one uszkodzenie tkanki i powstanie blizny. Plaster ze srebrem należy zmieniać co najmniej raz dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Jednak dokładny czas, jaki można nosić taki opatrunek jest zależny od konkretnego rodzaju plastra oraz rodzaju rany.
Niektóre opatrunki ze srebrem mogą być pozostawione na skórze nawet do siedmiu dni. Jednak tak długie noszenie opatrunku powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem, który samodzielnie powinien podjąć decyzję o czasie noszenia opatrunku. Plastry, które nadają się do noszenia przez tak długi czas są idealne dla osób z oparzeniami, osób po przeszczepach skóry czy osób z odleżynami.
Opatrunek ze srebrem – jak zakładać?
Podczas zakładania każdego rodzaju opatrunku najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest higiena. Przed przystąpieniem do zakładania plastra koniecznie trzeba umyć ręce oraz oczyścić ranę. Po wyjęciu opatrunku z opakowania należy ocenić, czy kształt jest odpowiedni. Większość opatrunków ze srebrem jest fabrycznie wykonana w kształcie kwadratu o różnych wymiarach. Jeśli kształt nie jest odpowiedni można plaster przyciąć, żeby zapewnić możliwie najlepsze przyleganie do rany. Następnie pozbywamy się osłonek i aplikujemy plaster bezpośrednio na ranę. Można go lekko docisnąć.
Opatrunek ze srebrem jest opatrunkiem pierwotnym, to znaczy, że jest aplikowany bezpośrednio na ranę. Na rynku dostępne są opatrunki ze srebrem przylepne oraz bez dodatkowego kleju. Jeśli został wybrany opatrunek nieprzylepny należy zaaplikować na niego dodatkową warstwę – tzw. opatrunek wtórny. Zabezpieczy on dodatkowo zranione miejsce i utrzyma opatrunek pierwotny na miejscu.
Nie wazeliny !!! Jeśli to kolagen na skórę