Skojarzenia, które związane są z marihuaną są skrajne – dla większości osób związek medycyny właśnie z marihuaną jest abstrakcyjny. Również mało kto wie, że obecnie wyodrębniono z niej ponad 750 substancji, z czego 114 to różnego rodzaju kanabinoidy. Co ciekawe, konopie rosną na całym świecie, ale nie oznacza to, że wszędzie możliwe jest wykorzystanie zawartych w niej substancji czynnych. Przykładowo, w USA obecnie marihuana stosowana ze względów medycznych dozwolona jest w ponad 20 stanach.

Marihuana Cannabis

Marihuana w medycynie na świecie

Stosowanie marihuany ze względów medycznych jest kolejnym krokiem w leczeniu – nie jest więc terapią „pierwszego rzutu”. Zazwyczaj jest stosowana, kiedy konwencjonalne sposoby terapii nie są skuteczne. Warto zauważyć, że terapia wspomagająca z użyciem marihuany dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Ilość schorzeń w których stosuje się pomocniczo marihuanę jest spora.

Stosowanie medycznej marihuany

Amerykańska Akademia Neurologiczna opracowała specjalną broszurę, w której publikuje badania na temat stosowania medycznej marihuany. Artykuł odnosi się do kilku schorzeń neurologicznych – różnych objawów stwardnienia rozsianego, efektów ubocznych stosowania leków w przebiegu choroby Parkinsona, objawów związanych z pląsawicą Huntingtona, dystonii szyjnej (kręcz karku), ataków padaczki oraz objawów związanych z zespołem Touretta. Badacze jednak zaznaczają, że zbyt mało wiadomo na temat, czy stosowanie marihuany jest bezpieczne i czy daje satysfakcjonujące efekty.

W przypadku objawów związanych z stwardnieniem rozsianym największe efekty uzyskiwano po zażyciu tabletek z CBD – dochodziło do krótkotrwałego zmniejszenia spastyczności mięśni. Stosując tego typu terapię wspomagającą pacjenci odczuwali ulgę w kwestii bólu w przebiegu stwardnienia rozsianego (SM). Innym schorzeniem, które brano pod uwagę w opracowaniu jest zespół Parkinsona – nie wykazano jednak znaczącej poprawy w zakresie mimowolnych ruchów ciała po stosowaniu różnych form kanabinoidów. Efekty działania w zakresie pozostałych chorób, w przebiegu których wykonano opracowanie nie są jednoznaczne lub zbyt mało wiadomo na ich temat.

Jak można interpretować zaprezentowane wyniki badań?

Na pewno konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań – badań w warunkach szpitalnych. Jedynie dokładne i skrupulatnie opracowane wnioski mogą dać wiążącą informację na temat ewentualnych korzyści płynących ze stosowania medycznej marihuany. Wiele jednak wskazuje na to, że są obszary w których jej zastosowanie może przynieść korzyści. Warto jednak zaznaczyć, że dobór odpowiednich terapii (w krajach, gdzie medyczna marihuana jest legalna) z zastosowaniem marihuany jest traktowany indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarze muszą brać pod uwagę całościowy stan pacjenta, wykorzystane do tej pory możliwości terapeutyczne oraz stosowane leki. Dopiero po tego typu analizie podejmowana jest decyzja o kolejnych sposobach radzenia sobie z dolegliwościami występującymi w przebiegu niektórych schorzeń.

Artykuł powstał przy współpracy z Cannabigold.pl

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.