Nietolerancja laktozy występuje, gdy jelito cienkie nie wytwarza dostatecznej ilości laktazy, enzymu trawiącego laktozę. Objawy tej dolegliwości to dokuczliwe wzdęcia, kurczowe bóle brzucha i biegunka występujące po spożyciu takich pokarmów jak mleko, lody czy pizza z mozzarellą.
Pocieszający jest fakt, że nietolerancja laktozy nie jest stanem chorobowym i większość ludzi po dwudziestce cierpi na tą dolegliwość w większym lub mniejszym stopniu – ilość laktazy maleje z wiekiem.
Leczenie i zapobieganie nietolerancji laktozy…
… sprowadza się głównie do stosowania diety wykluczającej laktozę.
Test na nietolerancje laktozy pomaga ustalić szkodzące produkty indywidualnie. Należy ograniczyć spożycie mleka słodkiego i jego przetworów, najlepiej do zera.
Suplementacja wapniem jest konieczna przy wyeliminowaniu z diety jego głównego źródła, czyli produktów mlecznych. Doskonałą alternatywą są np. sardynki z ościami (lub inne małe ryby, ale ze szkieletem), szpinak lub brokuły. Innym rozwiązaniem są naturalne preparaty wapnia.
Spożywanie mleka lub przetworów mlecznych podczas posiłku może u wielu osób powstrzymać dokuczliwe objawy nietolerancji.
Stopniowa poprawa tolerancji, czyli codzienne spożywanie małej ilości mleka lub jego przetworów. Warto zacząć ten eksperyment, jeśli objawy wrócą należy go przerwać.
Maślanka jest zalecana ze względu na małą zawartość tłuszczu i cholesterolu.
Jogurt lub kefir każdego dnia. Zawarte w tych produktach probiotyki są zdolne do wytworzenia laktazy, a same produkty poddane fermentacji mlekowej zawierają mniej laktozy.
Świeży jogurt zamiast mrożonego, który jest dwukrotnie pasteryzowany, a to niszczy pożyteczne bakterie wytwarzające laktazę.
Lepszy niskotłuszczowy, ponieważ tłuszcz opóźnia opróżnianie żołądka, w związku z czym tłusty jogurt dłużej zalega w żołądku i kwas żołądkowy niszczy więcej pożytecznych drobnoustrojów, które powinny znaleźć się w jelicie cienkim, czyli w miejscu trawienia laktozy.
Jogurt zjedzony na kilkanaście minut przed przetworami mlecznymi zwykle łagodzi objawy nietolerancji.
Syntetyczna laktaza w postaci płynnej (dodawana do mleka) lub w tabletkach (spożywana podczas posiłku) to kolejny skuteczny sposób łagodzenia dolegliwości. Jedyny problem to odpowiednia dawka, a więc jedyne rozwiązanie to metoda prób i błędów.
Sery twarde, odpowiednio sfermentowane tj. ementaler lub ostry cheddar zawierają śladowe ilości laktozy, dlatego nie wywołują objawów nietolerancji.
Laktoza jako wypełniacz jest często stosowana w preparatach leczniczych i odżywczych, dlatego należy uważnie czytać etykiety i poznać skład specyfiku.
Suplementacja pomocnicza wspierająca leczenie. Leki naturalne i zioła na nietolerancje laktozy…
- Triphala– indyjska mieszanka ziołowa regulująca funkcję układu trawiennego
- Colostrum – suplement immunologiczny stosowany w leczeniu chorób przewodu pokarmowego
Temat pokrewny Zatrucie pokarmowe »
[…] dorosłych osiągnąć zaledwie 10% aktywności pierwotnej. Niedobór laktazy prowadzi do objawów nietolerancji laktozy. Maltoza (cukier słodowy, IG=110) jest zbudowana z 2 cząsteczek glukozy. Stanowi składnik […]