Prezentujemy 12 najważniejszych zasad wspomagających odchudzanie według serwisu dietetyk.edu.pl:
1. Śniadanie jest ważne
Podczas odchudzania z całą pewnością nie powinniśmy opuszczać śniadania – wielu naukowców twierdzi, że to najważniejszy posiłek w czasie dnia. Opuszczając śniadanie, narażamy się na to, że nie dostarczymy do organizmu z rana odpowiedniej ilości energii, a co za tym idzie, będziemy bardziej skłonni do sięgania po różnego rodzaju przekąski.
2. Regularność posiłków
Regularne odżywianie się o określonych godzinach znacząco wspomaga proces odchudzania. Wydaje się, że to nie powinno mieć związku, jednak ma. Nasz organizm, jeżeli jest przyzwyczajony, że otrzymuje o konkretnej godzinie zastrzyk energii, to spala zasoby, jakie dostał wcześniej. Jeżeli jednak nie otrzymuje regularnie posiłków, wówczas zaczyna gromadzić zapasy energii w postaci tłuszczu.
3. Owoce i warzywa są bardzo pomocne
Zarówno owoce, jak i warzywa mają bardzo niską zawartość tłuszczy i oczywiście kalorii. Za to mają bardzo dużo błonnika. Te 3 elementy są niezbędne, żeby odchudzanie było skuteczne. Oprócz tego, owoce i warzywa mają w sobie wiele zdrowych mikroelementów jak witaminy i minerały. No i jeżeli mamy problemy z kontrolowaniem podjadania, to idealnie sprawdzą się jako przekąska.
4. Aktywność ruchowa
Sport to zdrowie, każdy z nas słyszał ten slogan. Aktywność ruchowa jest podstawowym elementem w walce z nadwagą. Nikt nie mówi, że musisz biegać maratony, ale codzienny spacer już będzie dobrym początkiem. Umiarkowany ruch zapewnia nam korzyści zdrowotne, jest dobry dla serca, a do tego spalamy zbędne kalorie. Najlepiej jest znaleźć dla siebie taki rodzaj aktywności, która przynosi nam przyjemność i jesteśmy ją w stanie wykonywać regularnie, kilka razy w tygodniu.
5. Pij wodę
Podczas odchudzania, gdy utrzymujemy ujemny bilans kaloryczny, czasami może się zdarzyć, że pomylimy pragnienie z głodem. Mając pod ręką zawsze butelkę wody, znacząco możemy ograniczyć ilość spożywanych kalorii, ponieważ wielokrotnie się zdarza, że to co jest nam potrzebne to kilka łyków wody, a nie przekąska.
6. Szukaj pokarmów z wysoką zawartością błonnika
Błonnik jest jednym z elementów, który może pomóc w skutecznym odchudzaniu. Dlatego warto spożywać, pokarmy bogate w jego duże ilości. Błonnik występuje tylko w produktach roślinnych naturalnego pochodzenia. Jest on bardzo pomocy w regulacji pracy jelit.
7. Sprawdzaj, co jesz
Czytanie etykiet na produktach spożywczych w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Pomoże nam poznać skład produktów, które kupujemy, jak i również, jaka jest w nich zawartość na przykład tłuszczu albo soli. Takie informacje pozwolą nam na rozsądne wybieranie jedzenia. Na etykiecie znajdziemy również informację o wartości kalorycznej konkretnych produktów, co też pomaga nam w budowaniu i kontrolowaniu planu odchudzania.
8. Mniejszy talerz, mniejsze porcje
Odchudzanie jest nieodzownie związane ze spożywaniem mniejszych ilości kalorii. Pomocne w tym może okazać się zastosowanie prostego triku, polegającego na tym, żeby jeść z mniejszego talerza. Dzięki temu przyzwyczaimy nasz mózg do jedzenia mniejszych porcji i nie będziemy się głodzić. Warto też jeść powoli i pić wodę, ponieważ od momentu jak będziemy syci, ta informacja dotrze do mózgu dopiero po 20 minutach.
9. Nie rezygnuj z ulubionych potraw
W czasie odchudzania zazwyczaj rezygnujemy z różnych potraw, nie warto jednak rezygnować z naszych ulubionych dań. Doprowadzimy tym do tego, że zgodnie z powiedzeniem zakazany owoc lepiej smakuje, będziemy ciągle o tym myśleli. Nawet jeżeli coś jest nie do końca zdrowe, to raz na jakiś czas spokojnie sobie na to pozwól, tylko pamiętaj, żeby zmieścić się w limicie kalorii.
10. Nie trzymaj chipsów i czekoladek w szafce
Podczas odchudzania, gdy ciągle mamy ujemny bilans kaloryczny, jesteśmy znacznie bardziej podatni na podjadanie. Dlatego warto przemyśleć pozbycie się z domu takich przekąsek jak chipsy czy ciasteczka oraz kolorowych napojów gazowanych. Wówczas pokusa będzie znacznie niższa. Jeżeli już musimy podjadać, kupmy sobie zdrowe przekąski jak ciastka owsiane czy wafle ryżowe a do picia najlepiej woda.
11. Mniej alkoholu
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale standardowy kieliszek wina, potrafi zawierać tyle samo kalorii co kawałek czekolady. Dlatego, jeżeli sięgamy regularnie po butelkę piwa czy kieliszek wina a czasem przyczynia się to do wzrostu masy ciała. Dodatkowo jeszcze jest kwestia taka, że alkohol osłabia naszą wolę i chętniej sięgamy po przekąski.
12. Tygodniowe planowanie diety
Układając dietę na tydzień, planujemy rozkład posiłków. Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Najlepiej jest spożywać pięć posiłków dziennie. Ważne jest, żeby trzymać się wyznaczonej ilości kalorii i najlepiej tak zaplanować zakupy, żeby w lodówce mieć pożywienia tylko na ten jeden tydzień.
Po więcej porad z zakresu zdrowego żywienia, gubienia nadmiarowych kilogramów w sposób zdrowy i rozsądny znajdziesz na stronie www.dietetyk.edu.pl
Zgadzam się ze wszystkim, ale ja po wielu niepowodzeniach skupiłam się przede wszystkim na ujemnym bilansie kalorycznym i treningu. W zasadzie wystarczyło tylko i aż tyle, żeby cieszyć się szczupłą sylwetką 🙂