Obecność roślin oczyszczających powietrze z toksyn w domu, mieszkaniu czy sypialni wydaje się koniecznością w przypadku dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Szczególnie tych mieszkających w miastach, które regularnie przekraczają dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza. Jednakże to samo dotyczy wszystkich pomieszczeń z kominkami, których spalanie i szczelność mogą być potencjalnie wadliwe. Wówczas towarzystwo odpowiednich roślin będzie przeciwdziałać groźnym skutkom ewentualnych zanieczyszczeń kominkowych.

Czyste powietrze to obok zdrowej diety, kontroli stresu i umiarkowanej aktywności fizycznej, fundament szczęśliwej długowieczności. Dlatego aktywna dbałość o jakość gazu oddechowego to często niezbędne działanie prozdrowotne we współczesnym świecie emitującym zanieczyszczenia spalinowe jak i niespalinowe (np. klocki hamulcowe, opony, farby) w niebezpiecznej i niespotykanej jak dotąd skali!

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn – jak to działa?

Według wieloletnich badań przeprowadzonych dla NASA przez amerykańskiego profesora Billa C. Wolvertona, niektóre rośliny mają właściwości szczególnie absorbujące zanieczyszczenia z otaczającego je powietrza. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczanie ilości benzenu, amoniaku, ksylenu, toluenu, trichloroetylenu i aldehydu mrówkowego znanego również jako formaldehyd.

Słynny raport NASA Clean Air Study z 1989 roku donosi, że korzenie roślin oraz mikroorganizmy znajdujące się w glebie tj. Alcaligenes, Bacillus, Curtobacterium, Flavobacterium, Micrococcus, Myxococcus, Pseudomonas, Arthrobacter, Leuconostoc, Aureobacterium i Streptomyces odpowiadają za efektywne oczyszczanie powietrza – toksyny pobrane przez liście ulegają utylizacji jako źródło pokarmu dla wymienionych bakterii.

Nie bez znaczenia pozostaje również sama powierzchnia roślin, która powinna być wolna od kurzu. Rośliny oczyszczające powietrze określane również jako rośliny antysmogowe warto posiadać w jak największej możliwej ilości, przy czym…

…badacze sugerują minimum jedną roślinę na 10 m2 powierzchni pomieszczenia. Chodź jej rozmiar także ma znaczenie – im większa roślina, tym większy ma potencjał filtrujący.

Należy pamiętać, że nadmiar roślin w pomieszczeniu może niekorzystnie zwiększać wilgotność powietrza sprzyjającą rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego nie warto przesadzać z ilością zieleni.

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze z toksyn? Kwiaty i rośliny na smog RANKING

Poniższą klasyfikację najlepszych naturalnych filtrów powietrza przygotowałem na podstawie dwóch źródeł wymienionych jako pierwsze na samym końcu artykułu. Najważniejszym parametrem decydującym o pozycji w rankingu wybrałem zakres, spektrum, uniwersalność oczyszczającą rośliny, czyli im więcej różnych toksyn przetwarza, tym lepiej. Drugim parametrem są pozycje w minirankingach dla poszczególnych zanieczyszczeń zaznaczone w komórkach tabeli, natomiast parametrem trzecim – wartości procentowe.

Toksyczność roślin dotyczy ich kontaktu skórnego lub spożycia doustnego przez ludzi lub zwierzęta. Natomiast alergizacja roślin określa ich potencjał uczuleniowy w kontakcie wziewnym. Dlatego rośliny toksyczne najbezpieczniej omijać przy obecności dzieci i zwierząt lub umieszczać je w miejscach dla nich niedostępnych. Oczywiście, alergicy powinni uważać na rośliny alergizujące.

Dobowy potencjał oczyszczający powietrze każdej z wymienionych poniżej roślin wyliczyłem dzieląc usuniętą ilość zanieczyszczeń w mikrogramach [µg] przez całkowitą powierzchnię liści w centymetrach kwadratowych [cm2] uzyskując efektywność oczyszczającą 1 cm2 liścia w jednostce µg/cm2 – wartość podana w nawiasach. Ilość usuniętych zanieczyszczeń została podana w procentach.

Gatunek rośliny FOTO Toksyczność | Alergizacja Trichloroetylen Formaldehyd Benzen Ksylen Amoniak
Chryzantema wielkokwiatowa
łac. Chrysanthemum morifolium
ang. Pot mum, Florist’s chrysanthemum
» » TAK 41,2% 61% 2
(18,19)
53%
Skrzydłokwiat, Skrzydłolist
łac. Spathiphyllum (Mauna Loa)
ang. Peace lily
» » TAK|NIE 4
(3,4)
23%
13
(1,89)
6
(5,2)
79,5%
Gerbera Jamesona
łac. Gerbera jamesonii
ang. Gerbera daisy, Barberton daisy
» » NIE 1
(8,49)
35%
50% 1
(23,49)
67,7%
Bluszcz pospolity
łac. Hedera helix
ang. English ivy
» » TAK|NIE 2
(7,29)
10,9%
3
(9,8)
3
(10,39)
89,8%
Wężownica gwinejska, Sansewieria gwinejska
łac. Sansevieria trifasciata, Sansevieria laurentii
ang. Mother-in-law’s tongue, Varigated snake plant
» » TAK|NIE 5
(2,79)
13,4%
2
(10,9)
4
(10)
52,6%
Sansewieria tworzy tlen w nocy, dlatego jest idealna do sypialni. W momencie kulminacyjnym między 6 a 8 wytwarza tlen dla jednej osoby!
Dracena obrzeżona
łac. Dracaena marginata
ang. Marginata, Red-edged draceana
» » TAK|NIE 3
(3,60)
13,2%
10
(2,7)
8
(4)
79%
Epipremnum złociste
łac. Epipremnum aureum, Scindapsus aureus
ang. Golden pothos, Devil’s ivy
» » TAK|NIE 9,2% 9
(3,3)
73,2%
Figowiec benjamina, Fikus benjamina
łac. Ficus benjamina
ang. Weeping fig
» » TAK 10,5% 47,4% 30%
Dracena wonna, Dracena deremańska, Smokowiec
łac. Dracaena deremensis (Warneckei, Janet Craig), Dracaena fragrans (Massangeana)
ang. Warneckei, Janet Craig, Mass cane / Corn cane, Cornstalk
» » TAK|NIE 6, 8 i 9
(1,9 | 1,4 | 1,2)
10-20,2%
9
(3,2)
50-70%
5 i 10
(5,4 | 1,7)
21,4-77,6%
Palma Areka (Areca), Złotowiec, Palma bambusowa
łac. Chrysalidocarpus lutescens, Dyspis lutescens, Chamaedorea seifrizii
ang. Bamboo palm
» » NIE 7
(1,6)
4
(5,4)
9
(3,3)
Palmy tworzą tlen całą dobę! Jako rośliny sporych rozmiarów idealnie pasują do dużych pokojów dziennych.
Anturium Andrego
łac. Anthurium andraeanum
ang. Flamingo lily
» » TAK
Rapis wyniosły, Palma biczowa
łac. Rhapis excelsa
ang. Broadleaf lady palm
» » NIE
Liriope szafirkowata
łac. Liriope muscari, Liriope spicata
ang. Lilyturf
» » NIE
Zielistka Sternberga, Zielistka czubiasta
łac. Chlorophytum elatum, Chlorophytum comosum
ang. Green spider plant
» » NIE 7
(4,19)
Aglaonema zmienna
łac. Aglaonema commutatum (Silver Queen), Aglaonema modestum
ang. Chinese evergreen
» » TAK|NIE 11
(2,31)
7
(4,7)
47,6%
Daktylowiec niski
łac. Phoenix roebelenii
ang. Dwarf date palm
» » NIE
Paproć, Paprotka bostońska, Nefrolepis wyniosły
łac. Nephrolepis exaltata, Nephrolepis obliterata
ang. Boston fern, Kimberley queen fern
» » NIE
Banan
łac. Musa oriana
ang. Banana
» » NIE 1
(11,7)
Filodendron pnący Heart Leaf (liść serce)
łac. Philodendron oxycardium, Philodendron hederaceum
ang. Heart leaf philodendron
» » TAK|NIE 5
(5)
Filodendron Elephant Ear (ucho słonia)
łac. Philodendron domesticum
ang. Elephant ear philodendron
» » TAK|NIE 6
(4,3)
Filodendron podwójnie pierzasty
łac. Philodendron bipinnatifidum, Philodendron selloum
ang. Lacy tree philodendron
» » TAK|NIE 8
(3,64)
Aloes zwyczajny
Aloe vera
» » TAK|NIE 12
(2,18)

Pozostałe rośliny oczyszczające powietrze z toksyn, które zostały uwzględnione w przytoczonych źródłach to:

  • Dracena odwrócona (Dracaena reflexa)
  • Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)
  • Aloes drzewiasty (Aloe arborescens)
  • Kaktus wielkanocny (Hatiora gaertneri)
  • Storczyk dendrobium (Dendrobium orchids)
  • Storczyk falenopsis (Phalaenopsis orchids)
  • Difenbachia (Dieffenbachia)
  • Figowiec sprężysty (Ficus elastica)
  • Czerniówka (Homalomena wallisii)

Gdzie kupić rośliny oczyszczające powietrze?

Wymienione wyżej rośliny oczyszczające powietrze z toksyn są szeroko dostępne w stacjonarnych szkółkach roślin, sieciowych marketach budowlano-ogrodowych oraz w internetowych sklepach ogrodniczych.

Poszukiwania warto rozpocząć od wyszukiwarki Google lub od porównywarki cen jak np. Ceneo » Jeśli wyszukiwanie po polskiej nazwie rośliny nie przyniesie oczekiwanego wyniku to warto sprawdzić także nazwę łacińską. W przypadku wyszukiwarki dodanie frazy sklep do nazwy rośliny zawęzi wynik wyszukiwania tylko do sklepów posiadających szukaną roślinę w ofercie.

Wnioski z rankingu. Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze dla dzieci i zwierząt, wykorzystanie filtrujących roślin toksycznych i niebezpieczne rośliny alergizujące

  1. W pełni bezpieczne rośliny oczyszczające w obecności dzieci i zwierząt to gerbera Jamesona, palma bambusowa (Areka), palma biczowa, liriope szafirkowata, zielistka czubiasta, daktylowiec niski, paprotka i banan. Ten zestaw przedstawia tytułowa grafika tego artykułu.
  2. Rośliny toksyczne trzeba odseparować od dzieci i zwierząt lub umieszczać je w biurach lub w innych pomieszczeniach wykorzystywanych przez w pełni świadome istoty: skrzydłokwiat, bluszcz, sansewieria, draceny, epipremnum, aglaonema, filodendrony i aloes. Przy czym toksyczność aloesu jest sprzeczna w kontekście wykorzystania świeżego surowca w napojach. W przypadku podejrzenia spożycia rośliny toksycznej należy szybko skontaktować się z lekarzem lub weterynarzem.
  3. Rośliny alergizujące mogą nasilić istniejącą alergię lub wyzwolić niezdiagnozowaną: chryzantema wielkokwiatowa, figowiec i anturium.
  4. Najbardziej uniwersalne rośliny oczyszczające powietrze z najszerszym zakresem przetwarzania toksyn to chryzantema wielkokwiatowa i skrzydłokwiat, następnie gerbera, bluszcz, sansewieria, dracena obrzeżona, epipremnum i figowiec, które nie przetwarzają tylko amoniaku.
  5. 3 rośliny najlepiej neutralizujące trichloroetylen: gerbera, bluszcz i dracena obrzeżona
  6. 3 rośliny najlepiej neutralizujące formaldehyd: banan, sansewieria i bluszcz
  7. 3 rośliny najlepiej neutralizujące benzen: gerbera, chryzantema i bluszcz

Jak widać właściwa kompozycja roślin oczyszczających powietrze jest w dużym stopniu uzależniona od potencjalnej obecności dzieci, zwierząt i alergików. Dlatego najbezpieczniej omijać rośliny alergizujące, a rośliny toksyczne stosować ostrożnie, zawsze z myślą o ewentualnym kontakcie najmłodszych i zwierzaków. Przy projektowaniu własnego zestawu naturalnych filtrów warto również uwzględnić ich docelowy rozmiar – palmy i rośliny pnące będą stale się rozrastać powiększając swoją efektywność oczyszczającą.

Wszystkie zalety pomieszczeń z roślinami

  • lepszej jakości powietrze: czystsze, wilgotniejsze, właściwie zjonizowane i lepiej natlenione – rośliny dostarczają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, dwutlenek azotu i inne związki toksyczne
  • mniej bakterii i zarodników
  • rośliny stanowią zaporę dla kurzu i tłumią hałas
  • działają relaksacyjnie i przeciwbólowo, poprawiają koncentrację

Dlatego przy planowaniu wystroju mieszkania koniecznością wydaje się wyznaczenie miejsc na rośliny, które nie tylko cieszą oko, ale również sprawiają, że możemy oddychać lepszej jakości powietrzem i tym samym zadbać o zdrowie przedłużając sobie życie.

Jeśli determinantem przewlekłego zdrowia jest podaż zdrowych produktów spożywczych kilka razy dziennie, to jak ważny jest zdrowy permanentny oddech zapewniający nieprzerwany dowóz niezbędnego do życia tlenu? Bez jedzenia i picia człowiek przeżyje kilka dni, a bez oddechu jest… trup

Więcej sposobów na czyste powietrze – Jak walczyć ze smogiem? Jak się przed nim chronić? Jak ograniczać i neutralizować szkodliwy wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie?

Źródła
- ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19930073077.pdf - Interior landscape plants for indoor air pollution abatement - pol. Rośliny pokojowe do ograniczania zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach
- inhabitat.com/infographic-top-18-houseplants-for-purifying-the-air-you-breathe-according-to-nasa/
- alergia.org.pl/pacjent/alergeny/chryzantemy.htm - Alergia na chryzantemy, prof. dr hab. n. med. Edward Rudzki
- poradnikogrodniczy.pl/trujace-rosliny-doniczkowe.php
- poradnikogrodniczy.pl/rosliny-doniczkowe-trujace-dla-kota.php
- mojealergie.pl/rosliny-doniczkowe-dla-alergika/
- oczymlekarze.pl/raporty/4362-alergie/4371-alergia-rosliny-ktore-nie-uczulaja
- domolubni.pl/rosliny-domowe-ktore-oczyszczaja-powietrze-sa-trujace-dla-kotow/
- ekogazeta.eu/ekoporady/item/1079-dzieki-tym-roslinom-zawsze-swieze-powietrze-w-domu.html
- bezogrodek.com/2017/01/rosliny-bezpieczne-dla-zwierzat.html
- mama-dobra-rada.pl/trujace-rosliny-ozdobne-w-domu-na-balkonie-na-tarasie/
- zielenwewnetrzach.pl/blog/2018/07/28/10-roslin-doniczkowych-przyjaznych-dla-alergikow/
- dombezalergii.com.pl/nasa-przebadala-29-roslinktore-pomoga-w-oczyszczaniu-powietrza/

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.