Stulejka to wstydliwy problem, z którym niejednokrotnie muszą borykać się nastolatki. Nie należy jednak bagatelizować tego schorzenia, gdyż może doprowadzić do rozmaitych powikłań.
Tym bardziej, że zabieg usunięcia stulejki jest prosty i szybki, chodź samopoczucie po nim może być nienajlepsze przez kilka dni a nawet tygodni, co wiąże się z dyskomfortem podczas oddawania moczu lub w trakcie kąpieli.
Czym jest stulejka?
To bardzo kłopotliwe i nieprzyjemne schorzenie polegające na specyficznym zwężeniu napletka, które uniemożliwia jego zsunięcie poza żołądź penisa. Za stan chorobowy uważa się również sytuację, gdy naskórek można ściągnąć poza żołądź, lecz dochodzi do tego z wyraźnymi objawami bólowymi, pękaniem powierzchni napletka, a nawet krwawieniem.
Co ciekawe, u dzieci stulejka jest uznawana za normę. Napletek do żołędzi przykleja charakterystyczna, tłuszczowa wydzielina. Poprzez delikatne ściąganie skóry z penisa podczas oddawania moczu, można zapobiec jej wystąpieniu w okresie dojrzewania.
Ryzyko i powikłania stulejki
Na pojawienie się tego schorzenia mają wpływ takie czynniki jak np. nieprawidłowa higiena miejsc intymnych. Dlatego ważne jest, aby już od najmłodszych lat nauczyć dziecko podstawowych zasad codziennej higieny. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia stulejki w późniejszym wieku.
U nastolatków częstym powodem dolegliwości okazuje się także obniżona odporność i częste infekcje, zwiększona potliwość ciała oraz noszenie zbyt ciasnej bielizny.
Warto pamiętać również o tym, iż nieleczona stulejka może być przyczyną różnorodnych powikłań zdrowotnych u nastolatków, takich jak:
- Przewlekła niemożność odprowadzenia napletka, która powoduje dużą bolesność przy każdej próbie podjęcia współżycia seksualnego.
- Zbyt silne próby ściągnięcia napletka skutkują powstaniem załupka, czyli uwięzienia napletka w rowku zażołędnym. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna!
- Niemożność utrzymania prawidłowej higieny intymnej, co z kolei może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej, dróg moczowo-płciowych i prostaty.
- Problemy natury psychologicznej, których efektem zwykle bywa wycofanie nastolatka z życia społecznego czy patologicznych stanów emocjonalnych.
- Możliwość wystąpienia raka prącia, jako odległej perspektywy niewyprowadzonej stulejki w wieku młodzieńczym.
Co należy zrobić w przypadku podejrzenia stulejki?
Pierwszą rzeczą, którą powinien uczynić każdy nastolatek w przypadku podejrzenia wystąpienia tego schorzenia, jest niezwłoczna wizyta u urologa. Sama diagnostyka to z reguły krótka i niemal rutynowa procedura.
Następnie podejmuje się decyzję odnośnie leczenia, która uzależniona jest od charakteru i stopnia zaawansowania zmian. U nastolatków, w pierwszej fazie najczęściej korzysta się z maści sterydowych, które odklejają napletek i przywracają pełnię jego funkcji.
W przypadku niepowodzenia tej metody, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, polegający na poszerzeniu ujścia napletka. Po zakończeniu operacji zakładany jest opatrunek, który należy zmienić raz na 24 godziny. Penis po interwencji jest bardzo wrażliwy na bodźce, dlatego powinno się z nim obchodzić niezwykle delikatnie.
Pamiętam jak mój przyjaciel z dzieciństwa miał operacje na stulejkę. Nic przyjemnego.
Jakich preparatów używać po operacji w celu szybszego zagojenia ?
Chirurg/lekarz prowadzący powinien wskazać odpowiednie postępowanie po zabiegu, w tym preparaty miejscowe i wskazówki dietetyczne.