Osoby mające stwierdzone alergie na pyłki kwiatów drzew i traw doskonale wiedzą, że kiedy nadchodzi wiosna, muszą przygotować się na trudny dla siebie czas.

Najlepiej jest oczywiście unikać czynników, które wywołują alergie, ale ponieważ nie zawsze jest to możliwe (zwłaszcza że pyłki mogą być przenoszone na duże odległości), trzeba przede wszystkim zadbać, by w okresie pylenia mieć pod ręką środki, które zlikwidują przykre objawy. Jednak temat kataru siennego dotyczy nie tylko osób mających zdiagnozowane alergie, ponieważ mogą one pojawić się u każdego człowieka na praktycznie każdym etapie życia. Warto więc wiedzieć czym jest katar sienny, by, kiedy zacznie się nagle kichać i łzawić wiosną bądź latem, nie zbagatelizować tego problemu, biorąc go za zwykły katar.

Alergeny

Czym jest katar sienny?

Katar sienny, czyli, jak brzmi jego medyczna nazwa, alergiczny nieżyt nosa, powstaje jako wynik reakcji obronnych organizmu na dostające się do niego przez nos, usta czy nawet uszy pyłki, które są traktowane jak patogeny. Mechanizmy uruchamiane przez organizm do obrony przed nimi skutkują właśnie pojawieniem się kataru siennego, przy czym jest to nie tylko wydzielina z nosa czy jego niedrożność i kichanie, ale też szereg innych przykrych objawów.

Wywołujące katar sienny przyczyny powodują pojawienie się także:

Oraz ogólnie złe samopoczucie. Leczenie kataru siennego jest więc niezbędne, gdyż w skrajnych przypadkach alergiczny nieżyt nosa całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

W jaki sposób sobie pomóc?

Kiedy niemożliwie jest unikanie styczności z patogenami, trzeba zaopatrzyć się w specjalne środki, które pozwolą łagodzić objawy alergii. Świetnie z objawami alergicznego nieżytu nosa radzą sobie preparaty donosowe, które eliminują katar i wszystkie jego objawy. Przede wszystkim, działając antyhistaminowo, zatrzymuje wyciek wydzieliny z nosa, udrożnia przewody nosowe oraz odtyka zatoki. Znika więc wyciek z nosa, uczucie zatkania nosa i nieprzyjemnego rozpierania twarzy, co związane jest także z niedrożnymi zatokami.

Aplikacja donosowa

Pozwala to nie tylko odzyskać komfort i pozbyć się innych objawów, które są pośrednio powodowane przez katar, jak uczucie zmęczenia czy ból głowy, ale też zapobiec negatywnym skutkom kataru siennego, a te mogą być bardzo groźne. Długotrwale zatkane zatoki mogą zostać zaatakowane stanem zapalnym, nieleczony katar sienny może też stać się przyczyną pojawienia się między innymi astmy. Preparaty donosowe przywracają komfort życia, także dzięki temu, że skutecznie nawilżają śluzówkę nosa.

Kiedy objawy kataru siennego nie ustępują mimo stosowania środków do ich łagodzenia, po kilku dniach należy skonsultować się z lekarzem, by wdrożyć bardziej zaawansowane, kierunkowe leczenie.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.