Lato to wzmożony czas podróży, również dla seniorów! Wszyscy chcemy odpocząć, oderwać się od codzienności, choć na kilka dni zmienić otoczenie. Bez względu na to, czy planujemy wakacje nad morzem, urlop na Mazurach czy odpoczynek w górach, każda osoba starsza powinna przestrzegać kilku zasad, dzięki którym letni wypoczynek będzie zdrowy i bezpieczny!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego podczas wakacji senior powinien chronić się przed słońcem,
  • ile wody wypijać w trakcie letniego wypoczynku,
  • jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać.

Gdzie na wakacje w Polsce może wyjechać senior? We wszystkie miejsca, na które tylko przyjdzie mu ochota! Są osoby starsze, które nie wyobrażają sobie lata w mieście, więc wyjeżdżają na działki, do gospodarstw agroturystycznych czy niewielkich miejscowości wypoczynkowych. Ciekawe miejsca na wakacje w Polsce dla mieszczuchów to oczywiście duże, piękne miasta, takie jak Kraków, Gdańsk czy Poznań. Jest spora grupa seniorów, która tradycyjnie wybiera wakacje na Mazurach, nad morzem lub w górach.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie spędzić wakacje w Polsce, warto również, abyś rozważył pomysł turnusu rehabilitacyjnego. To rozwiązanie pozwoli Ci nie tylko odpocząć, ale także podreperować zdrowie.

Bezpieczne wakacje dla seniorów – ostrożnie ze słońcem!

Bez względu na to, jakie ciekawe miejsca na urlop w Polsce wybierze osoba starsza, powinna ona koniecznie pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej! Po pierwsze – długotrwałe, niekontrolowane przebywanie na słońcu może prowadzić do bardzo groźnego dla zdrowia, a nawet życia udaru słonecznego. Po drugie – skóra osób starszych jest zazwyczaj sucha i cienka, a więc bardziej narażona na poparzenia. Po trzecie – przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Podstawą bezpiecznych wakacji dla seniorów  jest więc rozsądne korzystanie ze słońca, i to nie tylko podczas pobytu nad morzem czy na Mazurach. Również na wakacjach w górach czy na podmiejskiej działce senior jest narażony na działanie promieniowania słonecznego. Należy więc nosić luźne, przewiewne ubrania, takie jak lniane spodnie, długie spódnice, lekkie koszule z długim rękawem, które z jednej strony zapewnią ciału przepływ powietrza, a z drugiej – zabezpieczą ją przed promieniowaniem. Konieczne jest odpowiednie nakrycie głowy: kapelusz, czapka z daszkiem lub chociaż chusteczka. Obowiązkowe jest także stosowanie kremów lub olejków z dopasowanym do typu karnacji filtrem przeciwsłonecznym.

Więcej » Oparzenia słoneczne

Nie zapomnij o nawadnianiu organizmu

Niezależnie od tego, gdzie na urlop w Polsce wyjedzie senior, kolejną istotną kwestią jest regularne nawadnianie organizmu. W upalne dni oprócz wody dostarczanej organizmowi z pożywieniem osoba starsza powinna wypijać nawet 3 litry płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Upał sprawia, że bardziej intensywnie się pocimy, a razem z potem tracimy nie tylko wodę, ale także elektrolity, takie jak magnez, fosfor czy potas. Może to prowadzić to groźnego odwodnienia, które objawia się m.in. zawrotami głowy, nudnościami, drżeniem rąk, osłabieniem, przyspieszonym oddechem, a w skrajnych przypadkach – drgawkami i utratą przytomności.

Podczas wakacji nad morzem lub w górach cały czas należy więc mieć ze sobą butelkę z wodą i popijać z niej regularnie w ciągu dnia. Dzięki temu zapewnimy swojemu organizmowi stałe nawadnianie.

Senior bezpieczny w podróży

Oprócz dbania o swoje zdrowie podczas wakacji należy również przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanych z ryzykiem oszustwa, kradzieży, wyłudzeń itp.

  • Jeśli senior chce kupić wakacyjną podróż przez biuro podróży, w ogólnodostępnych rejestrach powinien sprawdzić rzetelność i stabilność finansową danego przedsiębiorstwa.
  • Przed dłuższą podróżą, szczególnie poza granice kraju, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego, które np. pokryje koszty hospitalizacji.
  • Przed wyjazdem zagranicznym należy zanotować sobie kontakt z polską ambasadą lub konsulatem w danym kraju.
  • Podczas wakacji lepiej nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu, a zwłaszcza w portfelu. Dobrze jest mieć przy sobie jedynie drobne sumy – jeśli ktoś nas okradnie, nie stracimy wszystkiego.
  • Drogiej biżuterii czy zegarków lepiej w ogóle nie zabierać na wakacje. Złoty pierścionek na plaży naprawdę nie jest koniecznością.
  • W trakcie wakacji – w górach, na Mazurach czy w egzotycznym kraju – warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie każdy, kto wydaje się miły i sympatyczny, ma dobre zamiary.

Podczas wczasów należy dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo – wówczas będziemy mieli pewność, że wypoczynek będzie udany!

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.