Wrastający paznokieć w otaczające go tkanki miękkie stanowi wyjątkowo bolesny kłopot. Najczęściej dotyczy to palucha (duży palec stopy) i osób z lekko wypukłymi paznokciami u nóg.
Wrastające paznokcie to dolegliwość głównie powodowana niewłaściwym obcinaniem, rozmaitymi urazami palców, noszeniem ciasnego obuwia lub zaniedbaniami higieny.
Już wrośnięty paznokieć wywołuje ból utrudniający chodzenie (w przypadku nóg), dlatego warto wiedzieć jak łagodzić tą uciążliwą bolesność.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć. Leczenie i zapobieganie
Preparaty zmiękczające paznokieć i otaczającą go skórę to podstawa leczenia. Trzeba ściśle przestrzegać przeciwwskazań opisanych na ulotce informacyjnej. Takich leków nie mogą przyjmować osoby z cukrzycą lub upośledzonym krążeniem.
Wkładka z waty. Chwilową ulgę przynosi moczenie nóg w ciepłej wodzie przez 15-20 minut, co zmiękcza paznokieć. Następnie, po dokładnym osuszeniu stopy, pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia należy delikatnie wsunąć kawałek sterylnej waty.
Dzięki temu paznokieć lekko się uniesie i przestanie wbijać się w tkankę skórną. Ważne, aby zdezynfekować chore miejsce i codziennie zmieniać watę, aż paznokieć nie zacznie rosnąć właściwie. W razie konieczności wkładkę można stopniowo powiększać.
Klin V to bajka. Wycinanie klina o kształcie litery V pośrodku paznokcia nie ma prawa zadziałać. Ludzie błędnie sądzą, że po wycięciu takiego klina spowodują przemieszczenie się boków paznokcia ku środkowi od miejsc, gdzie dochodzi do wrastania. Tymczasem każdy paznokieć rośnie tylko od nasady do czubka.
Odpowiednie obuwie. Należy unikać butów ciasnych i ze zwężonymi noskami. Najlepsze są sandały lub obuwie z szerokim noskiem, który umożliwia ruszanie palcami. Rozwiązaniem jest też samodzielne dopasowanie posiadanych butów poprzez wycięcie części uciskających palce.
Wygodne buty ze sztywnymi noskami chronią palce przed urazami i są potrzebne zwłaszcza podczas wykonywania prac domowych, natomiast przesuwanie i unoszenie ciężkich przedmiotów wymaga nosków wzmocnionych blachą.
Skarpetki i pończochy nie powinny zbyt mocno przylegać do stopy, aby jej nie ściskać.
Na boso należy chodzić w domu jak najczęściej.
Właściwe obcinanie paznokci. Nie wolno tego robić tuż przy skórze. W pierwszej kolejności należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie, aby nie spowodować ich rozwarstwienia – dlatego dobrym rozwiązaniem jest obcinanie paznokci podczas kąpieli w wannie.
Paznokcie zawsze należy ciąć prosto w poprzek ostrymi nożyczkami, nie wolno nadawać im owalnego kształtu i kierować ich brzegów w stronę otaczających fałd skóry. Nie należy także skracać paznokci poniżej czubka palca, ponieważ ma go chronić przed uciskiem i tarciem.
Dokładne wyrównanie brzegów paznokcia ostrym pilniczkiem po jego złamaniu lub za krótkim przycięciu. Nie nożyczkami.
Wrastający paznokieć. Porada lekarska…
… jest niezbędna w przypadku zakażenia. Aby złagodzić stan zapalny, zanim dojdzie do interwencji lekarskiej, należy moczyć nogę w wodzie z jodyną, a następnie nałożyć krem z antybiotykiem.
Zakażenie wrośniętego paznokcia u osób cierpiących na upośledzenie krążenia w kończynach grozi nawet zgorzelą (gangreną). Czasami z boku paznokcia wyrasta ukrwiona tkanka tzw. dzikie mięso, które powstaje w skutek zaburzenia funkcji gojenia tkanek miękkich uszkodzonych przez wrastający paznokieć.
Tematy pokrewne Wrastające włoski » Skórki przy paznokciach » Grzybica stóp »
Sprawdź proponowane artykuły