Szacuje się, że 400 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z nietrzymaniem moczu. Nie jest to więc schorzenie rzadko diagnozowane. Niepokojący jest jednak fakt, że nadal wiele osób wstydzi się zgłosić swoje problemy lekarzowi.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu do mimowolnej mikcji dochodzi w chwili wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, a więc najczęściej podczas kichania, kaszlu, śmiechu czy pracy fizycznej. Na początku wyciek jest niewielki, ale nieleczona dolegliwość może się pogłębić. W takiej sytuacji pęcherz będzie są opróżniał bez naszej woli w chwili stania, chodzenia, a nawet leżenia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej rozpoznawanym typem nietrzymania moczu. Zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, również bardzo młodych. Może pojawić się po porodzie naturalnym, w połogu oraz w przebiegu zakażenia dróg moczowych. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być również powikłaniem po operacji lub zabiegu, wynikać z wieku lub uwarunkowań genetycznych. W przypadku mężczyzn również należy najpierw ustalić, jakie ma nietrzymanie moczu przyczyny – najczęstszą z nich jest łagodny rozrost gruczołu krokowego.

Czynnikami sprzyjającymi wysiłkowemu nietrzymaniu moczu są: otyłość, zaparcia, palenie tytoniu, choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane).

Jak sobie radzić z wysiłkowym nietrzymaniem moczu?

By móc poradzić sobie z tą wstydliwą dolegliwością, pierwsze kroki należy skierować do specjalisty – urologa lub ginekologa. Podstawą jest określenie przyczyny nietrzymania moczu. Pomóc w tym mogą m.in. badanie ogólne moczu oraz badanie urodynamiczne2. Lekarz może zdecydować o przyjmowaniu właściwych leków. Jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie pozytywnych efektów lub będzie źle tolerowane, specjalista najczęściej kwalifikuje pacjenta do leczenia operacyjnego.

Pozytywne efekty dają też fizjoterapia oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej1. Największą skutecznością wyróżniają się wówczas, gdy problem nie jest zbyt nasilony. Polegają na zaciskaniu pośladków i ud przy jednoczesnym zatrzymywaniu moczu podczas jego oddawania. Tego rodzaju trening powinno się wykonywać codziennie.

Bardzo ważne jest też odpowiednie nastawienie psychiczne. Nietrzymanie moczu to wbrew pozorom powszechny problem. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością.

  • Dobrze jest kontrolować ilość wypijanych płynów przed spotkaniem z przyjaciółmi lub podróżą.
  • Jadąc samochodem w dalszą trasę, warto zorientować się przed wyjazdem, gdzie znajdują się stacje benzynowe lub centra handlowe, w którym bez problemu będzie można skorzystać z toalety.
  • Podstawą są też specjalne wkładki. Nie należy zastępować ich tradycyjnymi podpaskami, bo nie spełnią swojej funkcji. Środki higieniczne TENA wyróżniają się bardzo dobrą chłonnością, absorbują też przykry zapach. Jeśli wysiłkowe nietrzymanie moczu jest nasilone, dla własnej ochrony i bezpieczeństwa lepiej jest sięgnąć po pieluchomajtki. Dobrze przylegają do ciała, są więc zupełnie niewidoczne. Łatwo się je zakłada i ściąga, a co najważniejsze – zapewniają maksymalną wygodę i bezpieczeństwo. Produkty marki TENA dostępne są w dwóch wersjach – dla kobiet i dla mężczyzn.

Życie z nietrzymaniem moczu wcale nie musi być naznaczone wstydem i skrępowaniem. Co więcej, dolegliwość ta, jeśli jest właściwie leczona, bywa odwracalna.

1 Borowicz A.M., Wieczorowska-Tobis K., Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu nietrzymania moczu, Gerontologia Polska, 2010, 18 (3), s. 114-119
2 Dobroński P., Radziszewski P., Borkowski A., Nietrzymanie moczu, Medycyna po Dyplomie 2006, 3, s. 37-41.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.