Zapalenie dolnych dróg moczowych, pomimo tego, że dotyka również mężczyzn i dzieci, uważane jest za typową przypadłość kobiecą. Ma to związek z budową anatomiczną cewki moczowej, która u pań jest dużo krótsza i szersza. Zapalenie pęcherza jest wywoływane przez bakterie i wymaga leczenia.

Zapalenie pęcherza występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, przeważnie borykają się z tą dolegliwością panie w wieku 20–50 lat. W ciągu całego życia u jednej na pięć kobiet (około 20%) wystąpi chociaż jeden raz zakażenie układu moczowego – to aż 50 razy częściej niż w przypadku panów.

Z zapaleniem pęcherza często borykają się osoby chorujące na cukrzycę i kamicę nerkową oraz nadużywające środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Problem ten dotyczy również kobiet w ciąży i będących w okresie połogu. Przyczyną zakażenia układu moczowego jest w około 90% przypadków bakteria Escherichia coli (E. coli). Natomiast u 10% pacjentów tę chorobę wywołują inne drobnoustroje, które mogą powodować dodatkowe nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych. źródło » nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

Zapalenie pęcherza to schorzenie uciążliwe, bolesne i dodatkowo krępujące dla pacjentów. Objawia się przede wszystkim bólem występującym podczas oddawania moczu, któremu towarzyszy ból brzucha, silne parcie na pęcherz oraz konieczność częstego odwiedzania toalety. Takich symptomów nie powinniśmy lekceważyć i najlepiej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub urologiem (np. w placówce GeoMedical).

W celu postawienie diagnozy niezbędne jest wykonanie badania moczu, czasami również badania krwi. Zwiększona liczba leukocytów w moczu potwierdza zapalenie. W takiej sytuacji w moczu może również występować krew (erytrocyty) oraz białko. Gdy lekarz podejrzewa obecność nieprawidłowości w układzie moczowym lub powikłań, może zlecić dodatkowe badania – USG nerek i dróg moczowych, urografia oraz tomografia komputerowa. Typowe zapalenie pęcherza bez powikłań wymaga leczenia antybiotykiem. Najczęściej stosowane leki to trimetoprym (osobno lub w połączeniu z sulfametoksazolem, nitrofurantoiną albo cyprofloksacyną). Dolegliwości powinny ustąpić w ciągu około 3 dni od rozpoczęcia kuracji antybiotykowej.

Co na zapalenie pęcherza? Domowe sposoby

Przy łagodnie przebiegającym zapaleniu pęcherza lub u kobiet z nawracającymi zakażeniami dróg moczowych można spróbować domowych kuracji. Bez recepty dostępne są pomocne w tej dolegliwości preparaty, m.in. furazydyna (np. uroFuraginum), trimetoprim czy cyklofloksacyna. Można również pić sok z żurawiny oraz herbatki ziołowe, np. z liści brzozy, ziela skrzypu lub liści porzeczki. W profilaktyce zapalenia pęcherza warto moczyć nogi w gorącej wodzie, ogrzewać nerki oraz pić dużo płynów. Pomocne mogą być również nasiadówki z wykorzystaniem ziół mających działanie antyseptyczne, czyli szałwia, rumianek, skrzyp polny lub sosna zwyczajna.

Co na zapalenie pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza w ciąży może być bardzo niebezpieczne, wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Kobieta, po zauważeniu u siebie objawów chorobowych, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego grozi poronieniem, przedwczesnym porodem, niską masą urodzeniową dziecka oraz wcześniactwem. Przed postawieniem diagnozy lekarz zleca kobiecie w ciąży wykonanie badania ogólnego moczu oraz badania bakteriologicznego moczu, czyli wykonanie posiewu. W przypadku nawracających infekcji powinno zostać wykonane USG jamy brzusznej. W leczeniu stosuje się antybiotyk z grupy penicylin. W łagodniejszym stadium zapalenia pęcherza mogą być stosowane leki, które w swoim składzie zawierają błękit metylenowy.

Zapalenie pęcherza to choroba niebezpieczna, która nieleczona może prowadzić do powikłań, np. odmiedniczkowe zapalenie nerek. W chorobie tej bardzo ważna jest profilaktyka, związana z piciem dużej ilości płynów, dbaniem o higienę osobistą oraz ciepłym ubiorem, zwłaszcza w chłodne dni.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.