Zapalenie ucha zewnętrznego jest wywołane jego stałym zawilgoceniem, stąd nazwa ucho pływaka. Analogicznie np. długotrwałe mycie naczyń powoduje rozmiękczenie i macerację skóry rąk, tak samo uszy są stale narażone na zwilżanie: podczas pływania, kąpieli i mycia głowy, a także obecność nadmiaru woszczyny (woskowiny, w języku potocznym tzw. miód) jest przyczyną wilgotności i lepkości ucha zewnętrznego.
Najczęściej osusza się je patyczkami z watą. Ich nieumiejętne stosowanie skutkuje niekorzystnym wpychaniem woskowiny głębiej i usuwaniem części naskórka, a uszkodzenie skóry stwarza dla bakterii chorobotwórczych miejsce do rozmnażania się.
Te szkodliwe drobnoustroje, znajdujące się na skórze i pod nią wywołują stan zapalny (infekcję) zewnętrznych ścianek przewodu słuchowego.
Pierwsze objawy to swędzenie przechodzące w podrażnienie i zaczerwienienie. Nie leczone zapalenie ucha przechodzi w pełnoobjawowe zakażenie z wyjątkowo silnym bólem. Wówczas niezbędna jest interwencja lekarska i prawdopodobnie leczenie antybiotykami oraz glikokortykosteroidami.
Domowe sposoby na zapalenie ucha. Higiena, łagodzenie bólu i zapobieganie
Właściwa higiena uszu
Utrzymywanie czystości i odpowiedniej suchości przewodu słuchowego to fundament profilaktyki zapalenia ucha.
Usuwanie nadmiaru wilgoci z uszu jest bezwzględną koniecznością, gdy dostanie się do nich woda. Najlepszym sposobem jest pociągnięcie za małżowinę w górę i na zewnątrz, co prostuje przewód słuchowy i skierowanie na ucho nadmuchu z suszarki do włosów, trzymanej w odległości 45-50cm. Każde ucho należy suszyć przez 30 sekund. Taki zabieg skutecznie usuwa nadmiar wilgoci bez uszkodzenia naskórka, co zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów chorobotwórczych.
Nie wolno całkowicie usuwać woszczyny, która spełnia ważną funkcję ochronną i zabezpiecza zewnętrzny przewód słuchowy poprzez odpowiednie nawilżenie.
Bezpieczna kąpiel
Zatyczki do uszu używane podczas pływania, mycia głowy i kąpieli skutecznie powstrzymują napływ wody do przewodu słuchowego. Te specjalne zatyczki po zmiękczeniu dopasowują się do kształtu każdego ucha. Ten sposób profilaktyczny jest szczególnie istotny dla osób często cierpiących na zapalenie ucha.
Czepek kąpielowy z przymocowanymi goglami. Na pewno lepszy będzie czepek zakrywający uszy lub wspomniane korki do uszu włożone tak, aby przytrzymywały czepek.
Nie wolno zanurzać uszu. Nawet w czasie trwania zapalenia ucha zewnętrznego można korzystać z basenu i natrysku ale nie wolno zanurzać uszu.
Czysta woda. Najlepiej nie kąpać się w brudnej wodzie np. czysty basen lub kąpielisko stwarza mniejsze ryzyko zapalenia ucha.
Krople przeciwbakteryjne do uszu kupowane bez recepty, stosowane po każdym zamoczeniu uszu zapobiegają rozwojowi bolesnej infekcji.
Łagodzenie bólu ucha
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty tj. aspiryna czy paracetamol złagodzą dokuczliwy ból ucha do czasu wizyty lekarskiej. Aspiryna NIE dla dzieci!!!
Ciepłe okłady także łagodzą ból ucha. Można użyć nagrzanego ręcznika, butelki z gorącą wodą lub poduszki elektrycznej ustawionej na słabe grzanie.
Pozostałe sposoby na zapalenie ucha
Wazelina jest potrzebna w przypadku zanikania woszczyny, gdyż skutecznie ją zastępuje. Należy zwilżyć wazeliną mały wacik i delikatnie wprowadzić na sam brzeg przewodu słuchowego. Wata wchłania nadmiar wilgoci jednocześnie ogrzewając ucho.
Domowe preparaty osuszające są szczególnie wskazane w przypadku skłonności do zapaleń ucha i częstego pływania. Należy odchylić głowę na bok unosząc ucho do góry, pociągnąć małżowinę w górę i do tyłu, wpuścić do ucha kilka kropel wymienionych poniżej substancji, poruszyć małżowiną, aby roztwór dotarł w głąb przewodu i odwrócić głowę żeby jego nadmiar mógł wypłynąć z ucha.
- alkohol
- mieszanka białego octu i alkoholu w stosunku 1:1 skutecznie zabija grzyby i bakterie
- olej mineralny, oliwka dla dzieci lub lanolina, zakraplać profilaktycznie przed pływaniem
Aparaty słuchowe mogą być przyczyną infekcji, gdyż zatykają ucho zwiększając wilgotność zewnętrznego przewodu słuchowego, co jak już wiadomo, sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Rozwiązaniem jest jak najczęstsze wyjmowanie aparatu z ucha.
Duże tradycyjne słuchawki audio zamiast małych słuchawek wkładanych w przewód słuchowy.
Omega-3. Współczesny, źle zbilansowany jadłospis dostarcza zbyt małe dawki tego kwasu tłuszczowego, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych, a te są pierwszym etapem rozwoju większości chorób. Deficyt omega-3 sprawia, że woskowina uszna ma ograniczone właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Najlepsze źródła zwierzęce to ryby i olej z nich, czyli tran, natomiast roślinne – siemię lniane i olej lniany.
Tematy pokrewne Ból ucha » Czyszczenie uszu »
Sprawdź proponowane artykuły