Chociaż brzuch to jedna z najważniejszych części naszego organizmu, zdarza nam się zapominać o tym, by troszczyć się o niego w prawidłowy sposób, czego efektem może być ból.
Zanim po raz kolejny go zlekceważymy, warto dowiedzieć się, co go wywołuje i w jaki sposób można mu zaradzić.
Niewątpliwie jedną z dolegliwości, jakie dokuczają wszystkim, są bóle brzucha. Przyczyny ich występowania mogą być różne w zależności od naszego trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy czy sposobu odżywiania.
Mimo, że większość zaburzeń wiąże się z układem pokarmowym, nie wolno nam zapomnieć o pozostałych dolegliwościach, którym także trzeba zapobiec. Ból tej części ciała pojawia się również w wyniku stresu, stanów chorobowych czy nieprawidłowości innego typu, dlatego przed podjęciem leczenia warto zastanowić się nad źródłem nękających nas skurczy.
Tak dla zdrowej diety
Zanim jednak zainteresujemy się rozwiązaniami farmakologicznymi, zacznijmy od prostych metod, które nie będą od nas wymagały przyjmowania leków czy odpowiedniej suplementacji. Jednym z bezpiecznych sposobów będzie z pewnością wyeliminowanie z jadłospisu produktów spożywczych, które mogą niekorzystnie wpływać na układ trawienny.
Starajmy się przygotowywać posiłki o wysokiej wartości odżywczej, bogate w witaminy i składniki jak np. błonnik, niezbędne do prawidłowej pracy jelit, które pozwolą zapomnieć o zaparciach lub biegunkach. Odrzućmy również napoje z dużą zawartością cukru, zastępując je zwykłą wodą lub aromatyczną herbatą. W miarę możliwości zadbajmy także o to, by w naszym codziennym menu ograniczyć niezdrowe tłuszcze oraz obfite posiłki, które często powodują wzdęcia.
Jak zapobiec skurczom?
Na tym jednak nie koniec. Wiele bólów brzucha wymaga bowiem przyjmowania odpowiednich leków, które pozwolą złagodzić dolegliwości, z którymi się zmagamy. Warto spróbować specyfików rozkurczowych, działających przeciwko skurczom mięśni gładkich znajdujących się na przykład w jelitach. Tego typu środki okażą się również przydatne podczas bólów menstruacyjnych, dlatego dobrze je mieć w domowej apteczce.
Decydując się na leczenie farmakologiczne, powinniśmy być jednak ostrożni. Zamiast samodzielnie decydować o tym, który z leków będzie dla nas odpowiedni, umówmy się na wizytę kontrolną u lekarza – przepisze środki niezagrażające zdrowiu, które nie wywołają niechcianych skutków ubocznych.
Tak dla ćwiczeń
Wreszcie – nie wolno nam zapominać o regularnej aktywności fizycznej, która zapewni wysportowaną sylwetkę oraz pomoże wzmocnić mięśnie brzucha osłabione siedzącym trybem pracy lub dotychczasowym stylem życia. Na dobry początek warto poświęcić 2-3 razy w tygodniu kilkadziesiąt minut na spacery w umiarkowanym tempie. Z czasem dodajmy do nich ćwiczenia – w domu lub na siłowni, stale starając się o kluczową systematyczność. Połączenie wysiłku fizycznego ze zbilansowaną dietą sprawi, że dolegliwości związane z bólem brzucha, na który do tej pory się uskarżaliśmy, z czasem zostaną złagodzone.
Sprawdź proponowane artykuły