Trudności w zasypianiu dotyczą coraz większej części populacji. Bezsenność jest problemem, którego nie można bagatelizować – nieleczona potrafi bowiem wpłynąć na jakość naszego życia w każdym jego aspekcie.

bezsennoscJednak skuteczne i trwałe wyleczenie bezsenności nie jest trudne. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów i śpi się jak niemowlę…

Sen i jego waga

W trakcie snu następuje regeneracja organizmu i wszystkich procesów, które w nim zachodzą – przemiana materii czy przepływ krwi do mięśni, ale również wzrost.

Szacuje się, że podczas całego swojego życia przesypiamy nawet 20 lat. Mimo to, ilość snu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jest kwestią indywidualną, zależną od wieku czy nawet pory roku.

W zależności od wieku przyjmowane jest, że noworodki powinny przesypiać 12-18 godzin, niemowlęta 14-15 godzin, dzieci w wieku do trzech lat 12-14 godzin, między trzecim a piątym rokiem życia 11-13 godzin, w pierwszych latach edukacji (do dziesiątego roku życia) 10-11 godzin, w wieku nastoletnim 8-9 godzin, a osiągając dorosłość 7-9.

Nie zawsze jednak nasz sen jest efektywny, a nad jego długość powinniśmy przedkładać jakość.

Trudności w zasypianiu

Jako bezsenność określa się problemy w zasypianiu, sen przerywany oraz budzenie się bardzo wcześnie. Może mieć ona różne powody, które dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.

Do zewnętrznych przyczyn bezsenności zaliczają się te związane z higieną snu i wymienia się wśród nich niewygodne łóżko, złe oświetlenie i temperatura, hałas, a nawet kolor ścian w miejscu, gdzie śpimy.

Znacznie trudniej rozpoznać przyczyny wewnętrzne, czyli związane z różnymi chorobami, zarówno takimi jak cukrzyca, nowotwór czy nadczynność tarczycy, jak również tymi związanymi z psychiką, a więc np. depresja.

W zależności od długości trwania stanu bezsenności, dzielimy ją na przygodną (trwającą do kilku dni), krótkotrwałą (do trzech tygodni) oraz przewlekłą (trwającą ponad trzy tygodnie).

Konsekwencje bezsenności

Problemy ze snem negatywnie wpływają na organizm każdego z nas. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodły, że osoby śpiące krótko i nieefektywnie wykazują oznaki właściwe dla pacjentów chorych na depresję.

Ponadto, wraz ze zmniejszeniem ilości snu zaobserwowano zwiększenie produkcji kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu. To z kolei może doprowadzić do nadciśnienia.

Przewlekła bezsenność jest również często przyczyną problemów z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi, co sprawia, że stajemy się znacznie bardziej narażeni na otyłość. Kolejnym następstwem bezsenności jest osłabienie odporności organizmu, który nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację, a co za tym idzie – staje się łatwo podatny na różnego rodzaju infekcje.

Przedkładając niedokończone projekty nad odpoczynek narażamy również własny mózg na zaburzenia funkcjonowania – przede wszystkim dotyczy to koncentracji i właściwej oceny sytuacji.

Jak leczyć bezsenność?

Jeżeli przyczyną bezsenności nie jest choroba – warto spróbować kilku działań i zmienić własne przyzwyczajenia, które mogą okazać się kluczowe do zdrowego i prawdziwie regenerującego ciało i duszę snu.

Przede wszystkim warto ograniczyć kawę, która wraz z brakiem ruchu przyczynia się do odczuwania zmęczenia i senności. Zamiast niej zacznij pić zioła – np. te uspokajające jak melisa czy lawenda.

Na problemy ze snem pomaga również ustalenie stałych godzin kładzenia się spać, wstawania i żywienia – taki harmonogram pozwoli organizmowi na przyzwyczajenie się i złapanie rytmu. Przykładowy gotowy plan dla osób z zaburzeniami snu zawiera Chronobiologiczny Kalendarz Zdrowia »

Najlepiej unikać również alkoholu i tłustych posiłków przed snem, które znacznie obniżają jego jakość.

Pomóc może również zmiana materaca. Czasami warto zainwestować w dobrej jakości materac z pianki bądź sprężynowy, dzięki któremu będzie nam się spało wygodnie, a rano obudzimy się zrelaksowani i bez bólu pleców.

Sprawdź proponowane artykuły

Komentarz, opinia, odpowiedź, pytanie?.. są tu mile widziane, dlatego śmiało pisz ↓

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.